Karadeniz Pet

Erkek ;ama kahverengileşen cere ve diğer rahatsızlıkları...

• Konbuyu başlatan Can can
  • Başlangıç tarihi
C

Can can

Guest
Oğlumun kahverengileşen ceresi ve diğer rahatsızlıkları...

Merhabalar,

Bu foruma 3.5 sene önce üye olmuştum ;ama o zaman almış olduğum 3 haftalık küçük oğlum vefat ettiği için tekrar uğramamıştım buralara. :eek:

Şu an ise 3.5 yaşımda oğlumla beraber yaşıyoruz ailecek.

Oğlumun bazı sorunları var , şöyle ki ;

Oğlumun ceresinin kahverengine döndüğünü 5 ay önce farkettim ve internet üzerinden okuduklarım doğrultusunda ya oğlumun testis kanseri olduğunu ya da ceresinde mantar olabileceği bilgisini öğrendim.

Birinci şıkkı hiç düşünmedim bugüne kadar ve kendimce yine internette okuduğum tedavi yöntemleri denedim.

Önceleri vazelin sürdüm ve kısa zamanlarda ceresinin renginde iyileşme gördüm. :)

Vazelini bir ay kullandım ; bir aydan sonra daha fazla iyileşme göremedim ve veterinere gittim .

Veteriner bana Avipom merhem verdi .

Prospektüsündeki gibi 3 hafta boyunca kullandım ; şu an ceresinin alt tarafında küçük kahverengi bölgeler kaldı.

Aslında kafam çok karışık ;yani oğlumun birden fazla sıkıntısı var sanırım ; o yüzden konudan konuya geçebilirim kusura bakmayın.

Bu tesadüf mi bilemiyorum ; merhemi sürmemin son günlerinde oğlum özellikle akşam vakitlerine doğru ceresinin üstünü ayağıyla kaşıyıp sümkürüp atmaya başlamıştı .

Sümkürürken de burun deliklerinden ilk etapta çok fazla şeffaf sıvı geliyordu ; omzumdayken sümkürdüğünde burnundan attıklarımı yüzümde hissediyordum.

Aynı zamanda gaga kısmını kaşınırcasına kafes tellerine ve hatta omzumdayken benim sakallarıma sürtüyordu.

Bunun üzerine sürdüğüm merhemin acaba kaşındırıcı etkisi var mı diye düşündüm;ama bir yandan da burnundan çıkanları görünce acaba nezle mi düye düşündüm ve tekrar veteriner hekime gittim.

Veterinere gideceğim günün sabahı oğlumun uyurken nefes alış verişlerinde hırıltılar dudum , tık tık şeklindeydi (aklıma üşütmüş olabileceği geldi ; oysa ki evde üşüyeceği bir ortam yok)

Durumu hekime anlattım ve bana hekim neosülfaprim toz ve avimec (kaşıntı için) damla verdi.

Neosülfaprimi hekimin tavsiye ettiği gibi 4 gün kullandım ve tedaviyi kestim.

Şu an burnundan yine sümkürme hareketi yapıyor ;ama çok daha az şiddetli ve kuru . Sanki normal sümkürür gibi ;ama sık yapıyor bunu ara sıra.

Ayrıca oğlumun yemek yerken ağzından yem atmak gibi boynunu aşağı yukarı yaparak adeta öksürdüğünü anlıyorum ; bu harekete bir ad koyamadım.

Oğlumun ayrıca kursak bölgesindeki tüğleri çok döküldü ve duruş pozisyonuna göre alttaki siyahlıklar görülüyor; özellikle de uyku pozisyonu aldığında (kafasını arkaya aldığında)

Kursağı zaman zaman şişiyordu .
Bunu ben her ne kadar çok yemek yemesine bağlıyor olsam da ; geçen gün internette mantarın belirtilerinden birinin de kursak şişmesi , hava ile dolması belirtileriydi . Ayaklarında hiç bir şey yok temiz.

Anlatmış olduğum bu rahatsızlıkları (sümkürme ve öksürme) iki ayrı videoya çekmeyi başardım.

Bu iki videoyu da youtube 'a yükleyeceğim ve burada sizlerle paylaşacağım ;ama öncelikle oğlumun ceresinin kahverengiyken çekmiş olduğum fotoğrafı paylaşmak istiyorum :

jb22x3.jpg

Bu da iki ay önceki ceresinin durumu

25p21lc.jpg

Cerenin üzerindeki oyuklar normal mi ;yoksa mite'ların işi mi ?

1 haftadır merhem kullanmıyorum bu arada.

Oğlumu da veteriner hekime götürmek istemiyorum ;Ankara'da yaşıyorum ;ama şu an meleketim Samsun'dayım ve buradakiler anlamıyorlar oğlumun derdinden.

Ceresini gösterdim "mantar olsa beyaz beyaz olurdu" dedi bir hekim. :(

Tavsiyelerinizi bekliyoruz . :)

Şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Vazelin sür iyice yay. ilk kuşum böyleydi mantar başlangıcında ilk resimdeki gibi oluyor ayaklarada yansımış bu deep bizol diye ilaç kullanmıştım biraz iyileştikten 8-9 gün sonra ölmüştü zaten kuşum zor nefes alıyordu.hormonal bozukluk olabilir en iyisi veteriner,küf mantarına benziyor.

arkadaşım kus dişi ne erkeği kızgın olmadığı zaman lar da ceresının alt tarafı mavı olur kızgınlaştığı zamanlarda kahverengi hayvanı yıkamışsın bole usutur tabıı banyo tak kendı yıkansın ben ce sen fasla hırplıyosun kusu bıde yıkadgın resımde bıle kus dişi

Samet teşekkür ederim ;ama ayakları şu an temiz ; hekim bir şey yok dedi ayaklarında .

Ayrıca mantar için iki gündür nizoral tablet kullanıyorum (tableti 5 e bölüp , bir parçasını bir bardak suya atıyorum , bardağın yarısını suluğa döküyorum , hem bardaktan içiyor hem suluktan çünkü)

Emre arkadaşım tavsiyelerin için çok teşekkürler ;kusura bakma ama senle oğlumun cinsiyet konusunda iddiaya girmek istemiyorum bile .
3.5 yıldır benle yaşayan oğlumun tavırlarını ; parmaklarıma yaptığı kurları vs. ; neyse ...

O banyo fotosu Ağustos'tan kalma ; banyodan sonra ona gözüm gibi bakıyorum zaten.
Durumu anlamamışsın .

Ekleme :

Size "bitanem" der , "napıyosun" diye hatrınızı sorar ikinci videoda . :)

Öksürme Videosu:

[YOUTUBE]vapo5IUY2xo[/YOUTUBE]

Sümkürme Videosu ve göğüs tüylerine dikkat edin lütfen :

[YOUTUBE]u_OGNUnTLhw[/YOUTUBE]

kuş erkek hormonal bozukluğu var bence veterinere götürün burada çare zor

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Konunun tamamını okuyabildiyseniz ; ceresine tedavi uygulayınca kahverengi kısmın altında kalan mavi cere ortaya çıktı .

Buradaki veterinerlerin hiç biri anlamadı. :(

bana kalırsa dişi. benim dişilerde kur yapıyor. ama bilemedim yani.... ve emin olmadan fazla ilaç yüklemeseniz iyi olur. çok sağlıksız görünüyor...solunum sorunu olabilir. bide dediğiniz üzere karnının derisinde siyahlaşma varsa bu hastalık belirtisi olabilir ... yardımcı olabilmeyi çok isterdim kısa zamanda iyileşir inşallah geçmiş olsun. bide tünekler tahta olmalı...

Bir insanın oğlu için " oğlunuz aslında erkek değil, dişi " denmesi çok koyuyor .

Burada size , oğlumun baş parmağımla olan ilişkisini anlatmak istemiyorum.

Lütfen bu konuda ısrarcı olmayınız ; kaldı ki oğlumun cinsiyetini sorgulamak için bir konu açmadım ; sadece rahatsızlıklara çare arıyoruz . :)

Tüylerindeki siyahlık aslında deri siyahlığı değil ; yanlış tasvir etmişim.

O siyah kısımlar tüylerinin altındaki görünmeyen kısımlar ;yani siyah yerine karanlık dersem daha doğru olmuş olacak şimdi.

Şu an sağlıklı gözüküyor ;ama ben yine bir türlü rahat olamıyorum.

Tünek meselesine değinmem gerekirse;

İki tane birisi daha yüksek olan Hagen Vision evi var onun ;biri Ankara biri Samsun'da ;ilk tüneklerini doğal ağaçtan yapma vidalı tünekler aldım ona ve hepsi doğal ağaçtı.

Ama bu mantarı gördükten sonra derhal o ağaçları attım bakteri tutuyordur diye ; çünkü bazı yerleri delik delik olmuştu ve sürekli kemiriyordu da.

Bu yüzden iki kafesine de Hagen'in orjinal tüneklerini aldım.

Benden de plastik tünek tavsiyesi var; hem ayak yapısına çok uygun (Hagen tünekler için konuşuyorum) hem de temizlemesi çok kolay.

kuşunuz kesinlikle erkek mavi ceresi var oda erkek olduğunu gösterir..çok geçmiş olsun inşallah en yakın zamanda bu cici kuş iyileşir..

bu kuşun ne hastalığı olduğu bulunabildi mi acaba aynı belirtiler benim kuşlarımda da var ankara üniversitesi veterinerliğe götürdüm kuşlarımı kursak mantarı dediler ama ben emin değilim yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Son düzenleme:
Geri