Karadeniz Pet

Erkek dişiyi öldürdü

Kocean77

Yeni Üye
Merhaba,

Geçen gece en son kuşlarımı kontrol ettiğimde herşey normal görünüyordu. Malesef sabah uyandığımda kafese baktığımda dişi yerde kafası kan revan içinde ölmüştü. Vücudun üst tarafıda didiklenmiş bir vaziyetteydi. Bu konuda çok uzman değilim, yine de bana çok anlamlı gelmedi nerdeyse 1 yıldır erkekle birlikte aynı kafesteydi. Erkek çok isterik olmasına karşın dişi mesafeli duruyordu. Yalnız son 2, 3 aydır gece kuşlara baktığımda dişi tünekte olmasına karşın erkek kafesin köşelerine göğsünü yaslayarak uyuyordu. Yinede olayın bu noktaya gelebileceğini bilgim ve gözlemimle hiç düşünmemiştim. Bir de yinede iyi niyetli düşünmek istediğimde dişinin öncesinde öldüğü erkeğinde kafasını didekleyip parçalamasıydı. Bu aşamada uzman arkadaşların görüşünü almak isterim Sizce neden böyle oldu ve şimdi ne yapmalıyım yeni bir dişi alsam yine sonuç aynı olur mu? Teşekkürler

Benim bir ciftimde benzer olay basima geldi. Kulucka sirasinda erkek disi ile ciftlesmek istedi ama disi razi olmayinca, tum tuylerini yoldu, ortalik kan revan icinde kaldi. Neyse ki disi olmedi, erkegi hemen ayirdim.Disinin o gunden beri tuylerinde problem var ve kuluckaya yatamiyor, sanirim bilincaltina isledi.
Erkegi hic bir sekilde baska bir kusla eslestirmedim ve sonrasinda sattim.

Tekrar merhaba. BU konuyla ilgili aldığım sözlü yanıtlar. Çift bir yıldır aynı kafeste fakat yuvalık olmadığı için dişi çiftleşmeye yanaşmıyor, strese giren erkekte dişiyi parçalıyor. Sizce de bu gerçekçi mi? Çift olarak beslenen kuşlar için mutlaka Yuvalık koymak gerekiyor mu ? Aksi takdirde aile faciyasıyla mı karşılaşılıyor.

Geldiğim noktada yeni bir dişi koyup koymama konusunda kararsızım. Önerileriniz ne olur ?
Konuyla ilgili uzmanlık paylaşımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
PS:Korhan Bey cevap için teşekkürler.

Böyle bir durum olabilir dediğiniz şekilde 1 yıldır beraberler ve yuvalık takmadıysanız ondan dolayı olmuş olabilir geçmiş olsun

Yuvalik cift kuslar icin tetikleyicidir yuvalik olmadanda yada yuvalik varkende yumurtlayabilirler ( kafes tabanina ) kusunuzu siz taniyorsunuz boyle bir huyu oldugunu dusunuyorsaniz disi almayin derim .(kusunuz kendi olduyse erkek kusun ugrasacagini didikliyceni pek sanmiyorum dusuk bi ihtimal ciftlesme icin oldukten sonra ugrasmisda olabilir ama kavgayla olmustur buyuk ihtimalle )

Geri