Karadeniz Pet

Mehmet Türkmen

Yeni Üye
Sa arkadaslar belkı benzer konular vardır ama biçok sorum oldugu ıcın tek baslıkta toplamak istedim. Mavi kuşum aldıgımda erkek demıslerdı dısı,cıktı sonra 11 aylık olunca yanına sarı olanı eş aldım oda 1-1.5 yasında. Mavi kuşum evcil ama sarı olan evcil değil. Arada sırada görüyorum öpüşüyorlar kaşıyorlae bırbirlerini ama sarı olan maviden kaçıyor. Zayıf oldugundan mı yoksa eve yenı geldıgındenmı(1 ay oldu gelelı) bi türlü ne yuvalıga gırıyorlar nede cıftlesıyorlar yardım edermisiniz? (kuslarımın fotografını koyuyorum mavı dısı sarı erkek dimi?)
Screenshot_20170903-224708.png
DSC_0574.JPG

Mavi dişi, yeşil-sarı erkek. Genelde tavsiye edilen erkeğin mekanına (kafesine) dişinin katılması, ama sizde tersi olmuş. Kızışmış da değiller, o nedenle biraz zaman tanımalısınız zira birbirlerini kendileri seçmedi :). Çeşitli gıdalarla dengeli beslenme ve uygun ortamda zamanla birbirlerine iyice alışıp eş tutabilirler diye düşünüyorum.

Mavi dişi, yeşil-sarı erkek. Genelde tavsiye edilen erkeğin mekanına (kafesine) dişinin katılması, ama sizde tersi olmuş. Kızışmış da değiller, o nedenle biraz zaman tanımalısınız zira birbirlerini kendileri seçmedi :). Çeşitli gıdalarla dengeli beslenme ve uygun ortamda zamanla birbirlerine iyice alışıp eş tutabilirler diye düşünüyorum.
Erkekle dısıyı ortadan ayırdım bırbirlerini görürolar ama opusup kasısamıyorlar. Erkege kuru mama yedirmeye calısıyorum. Az karısık yemle kuru mamayı karıstırdım sadece o var erkegın tarafunda sızce faydası olurmu?

Mama beslenmesi için takviyedir. Mama verdiğiniz için kızışmasını beklemeyin. Önce erkeği kendinize alıştırıp daha sonra dişiyi erkeğin kafesine alsaydınız dahayi olurdu. İsterseniz bu şekilde biraz daha bekleyip kızıştırıcı besin takviyesi yaparak dişi kızgınlaştığında (ceresinin rengi koyulaştığında) biraraya getirip çiftleştirmeyi deneyebilirsiniz.
Dişiler daha agresif olduğu için erkekler temkinli yaklaşır, aynı zamanda kendisini dişiye beğendirmek için hareketli olmaya çalışır.

Erkekle dısıyı ortadan ayırdım bırbirlerini görürolar ama opusup kasısamıyorlar. Erkege kuru mama yedirmeye calısıyorum. Az karısık yemle kuru mamayı karıstırdım sadece o var erkegın tarafunda sızce faydası olurmu?

Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine uymak ve kuşlarınızı çeşitli yem-mama-taze meyvelerle dengeli besleyerek onlara zaman tanımak yapabileceğiniz en doğru şey. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla birbirlerini yeni tanıyan kuşlar çok kısa zamanda anlaşıp eş olabildiği gibi, anlaşamayıp kavga edebiliyorlar ya da yıllarca ''kanka'' durumunda da kalabiliyorlar, bu şans işi.

Mama beslenmesi için takviyedir. Mama verdiğiniz için kızışmasını beklemeyin. Önce erkeği kendinize alıştırıp daha sonra dişiyi erkeğin kafesine alsaydınız dahayi olurdu. İsterseniz bu şekilde biraz daha bekleyip kızıştırıcı besin takviyesi yaparak dişi kızgınlaştığında (ceresinin rengi koyulaştığında) biraraya getirip çiftleştirmeyi deneyebilirsiniz.
Dişiler daha agresif olduğu için erkekler temkinli yaklaşır, aynı zamanda kendisini dişiye beğendirmek için hareketli olmaya çalışır.
Erkeğin dişiye göre zayıf olması bısey farkettırmezmı? İlk once erkege kılo aldırıp sonra kızgınlastırmam daha dogru olmazmı? Ve erkek kus o kadarda haraketli değil normal bi şekilde takılıo

Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine uymak ve kuşlarınızı çeşitli yem-mama-taze meyvelerle dengeli besleyerek onlara zaman tanımak yapabileceğiniz en doğru şey. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla birbirlerini yeni tanıyan kuşlar çok kısa zamanda anlaşıp eş olabildiği gibi, anlaşamayıp kavga edebiliyorlar ya da yıllarca ''kanka'' durumunda da kalabiliyorlar, bu şans işi.
Sızce ne kadar beklemelıyım? Atıyotum bekledım denedım vs olmadı tutmadı es diyelim yeni bi erkek almak dogru olurmu ?

İkisinin yanyana fotoğrafı olsaydı belki birşeyler söyleyebilirdim ancak büyüklük bir miktar etkili olsa da önemli olan dişinin erkeği beğenmesidir, bu da sanırım sakal bölümündeki beneklerle oluyormuş. Uzmanlar öyle diyor. Dişi erkeği beğenmezse yapacak hiçbir şey yok. Hele bi alışsınlar birbirlerine, alışamazlarsa o zaman düşünülür. Benim düşümcem en az 6 ay gibi bir zaman tanımaktır.

İkisinin yanyana fotoğrafı olsaydı belki birşeyler söyleyebilirdim ancak büyüklük bir miktar etkili olsa da önemli olan dişinin erkeği beğenmesidir, bu da sanırım sakal bölümündeki beneklerle oluyormuş. Uzmanlar öyle diyor. Dişi erkeği beğenmezse yapacak hiçbir şey yok. Hele bi alışsınlar birbirlerine, alışamazlarsa o zaman düşünülür. Benim düşümcem en az 6 ay gibi bir zaman tanımaktır.
Dişi biraz daha cüsseli duruyo gogus bolumu falan daha genıs kafası falan daha buyuk erkege gore. Biraz mama takvıyesı yapıp dedıgınız gıbı 6-7 ay beklıycem olursa olur olmazsa es degısıklıgı yaparımIMG-20170906-WA0003.jpeg

Bence sorun teşkil edebilecek büyüklük farkı yok. Sadece mama yetmez, vitamin ve aminoasitler, meyve, sebze, sağlık tohumu olarak geçen karışık tohumlar, ara sıra gazı tamamen kaçmış sade maden suyu (tercihen Beypazarı), Nijer, Kolza, keçiboynuzu, chia, şalgam tohumu, probiyotik

Dişinin erkeği beğenmesinde , erkeğin boyutu önemli değildir. Sağlıklı olması , dinç olması , eşleşmeye hazır olması ve dominant olması önemlidir. Dişiler erkeğin sağlık durumunu sakallarında olan beneklerdeki renk tonundan anlarlar. Hareketlerinden de zıpkın gibi olup olmadıklarını anlarlar. Dişiye Kur yapan erkeklerin kafes içinde ordan oraya hızlıca uçuşması zıpkın gibi olduğunu dişiye kanıtlamak içindir.
Dolayısıyla erkek tam hazır olana kadar dişiyle birleştirmeyin. Bu süre zarfında birbirlerini görmemeleri daha mantıklı. Araya bölme koyabilirsiniz.

Geri