Karadeniz Pet

erkek kuşum dişiyle çiftleşmeyi bilmiyor

• Konbuyu başlatan gül başaran
  • Başlangıç tarihi
G

gül başaran

Guest
selamlar erkek muhabbet kuşum haziran ayında aldım 1 yaşını geçmişti ve konuşuyordu .elimde çiftleşmeye çalışıyor bir çok dişi aldım öpüşüyor onlarla ama nasıl yapacağını bilmiyor doğduğundan beri yalnızmış ve konuşmayı öğrendiğinden başka kuşlarla iletişimi olmadığından bilemiyor sanırım nasıl çiftleştirebilirim kuş helak oldu el ,ayak parmağı koltuk kenarlarında yapıyor ama dişilerle yapmıyor ne önerirsiniz...vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

selamlar erkek muhabbet kuşum haziran ayında aldım 1 yaşını geçmişti ve konuşuyordu .elimde çiftleşmeye çalışıyor bir çok dişi aldım öpüşüyor onlarla ama nasıl yapacağını bilmiyor doğduğundan beri yalnızmış ve konuşmayı öğrendiğinden başka kuşlarla iletişimi olmadığından bilemiyor sanırım nasıl çiftleştirebilirim kuş helak oldu el ,ayak parmağı koltuk kenarlarında yapıyor ama dişilerle yapmıyor ne önerirsiniz...vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Aldiginiz disi kuslarla en fazla ne kadar sure birlikte kaldilar? Bir de kusunuzu kafes disina saliyor musunuz?

2 -3 ay geçiriyor bir dişiyle kafeste öpüşüyorlar yemek paylaşıyorlar ama çiftleşmek yok .kuşları salıyorum uçuyorlar erkek kuş elime konup ihtiyacını gideriyor yani hayvan dişiyle yapması gerektiğini bilmiyor. 1 yaşına kadar tek yaşamış insanlarla kendi ırkını ve karşı cinsi tanımamış bunun için çok zor dediler kuşçular ..konuşması bozuldu ama sağlığı için dişi aldım mecburen..kısacası kuşa nasıl öğretiriz dişiyle olması gerektiğini

Yem kusma, birbirini kasima gibi davranislar varsa es tutuyor demek. Ama ciftlesme icin biraz daha sabir gerekiyor. Bence oncelikle kafes duzenini degistirin. Ayna, salincak vb. Oyuncaklari kaldirin. Ve disiyle birlikte oldugu surece kafes disina salmayin. Birbirlerine iyice alissinlar. Disari cikamayinca, mecburen disiye yonelecektir. Yine de ciftlesme olmazsa, 2 hafta kuslari ayri kafeslere koyun birbirlerini gorecek sekilde. Sonra disiyi erkegin oldugu kafese atarsiniz. Yine de daha deneyimli arkadaslarin fikirlerini almakta fayda var.

dişiler hazır değillerdir belki :) kızgın bir dişiyle deneyin bence

Kuşlarınızın resmini eklermisiniz?gül hnm

Aldiginiz disi kuslarla en fazla ne kadar sure birlikte kaldilar? Bir de kusunuzu kafes disina saliyor musunuz?[/Q

3 ay oldu son aldığım dişi kuş .kafeslerinde oyuncak yok ,ayna yok,tahta yavruluk var sadece ..ikisinide salıyorum evde dolaşıyorlar ,öpüşüyor,birbirlerini kaşıyorlar,yemlerini paylaşıyorlar .dişi kuş yavruluğa giriyor uzun süre orda kalıyor ..plastik yumurta koydum içine ..problem erkek kuşta elimizde değilde dişiyle olması gerektiğini içgüdüsel olarak bilmiyor sanırım..elimizde yapıyor hırsla .çok üzülüyorum durumuna ..
arada ikisinide ayırıyorum ayrı kafeslerde tutuyorum çıldırıyorlar başka odaya alıyorum bağırıyorlar birbirlerine alışıklar çok..sonrada yine aynı kafese alıyorum ..uzun süre kafeste kalması mümkün değil erkek kuşumun kafese yaklaşayım kapıya yapışıyor çıkmak için çıldırıyor..aldığım günden beri sadece yemek için kafesine girerdi özgürlüğü seviyor.

https://www.facebook.com/video.php?v=10153191510494379&pnref=story

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:23 -->-> Daha önceki mesaj 21:20 --

Sizin kus disari cikmaya cok alismis. Malesef yavru almak icin ikisini de kafeste tutmalisiniz. Ustalarimizin tavsiyesi bu yonde. Benim de disi kusum, erkek gelmeden disari cok cikardi. Cikarmayinca da surekli oter, kafesin tellerini tirmalardi. Erkek gelince bir sure yine devam etti, ozellikle beni gorunce cildirirdi. Ama [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] abim yavru almak icin kuslari salmamam gerektigini soyledi. Simdi 1 ayi gecti ve artik disi kafesinde daha huzurlu. Erkegin kurlarina karsilik veriyor. Arada yine ufak tefek kavgalar oluyor ama onlar da isin tuzu biberi olsun :)

Son düzenleme:
Aldiginiz disi kuslarla en fazla ne kadar sure birlikte kaldilar? Bir de kusunuzu kafes disina saliyor musunuz?[/Q

3 ay oldu son aldığım dişi kuş .kafeslerinde oyuncak yok ,ayna yok,tahta yavruluk var sadece ..ikisinide salıyorum evde dolaşıyorlar ,öpüşüyor,birbirlerini kaşıyorlar,yemlerini paylaşıyorlar .dişi kuş yavruluğa giriyor uzun süre orda kalıyor ..plastik yumurta koydum içine ..problem erkek kuşta elimizde değilde dişiyle olması gerektiğini içgüdüsel olarak bilmiyor sanırım..elimizde yapıyor hırsla .çok üzülüyorum durumuna ..
arada ikisinide ayırıyorum ayrı kafeslerde tutuyorum çıldırıyorlar başka odaya alıyorum bağırıyorlar birbirlerine alışıklar çok..sonrada yine aynı kafese alıyorum ..uzun süre kafeste kalması mümkün değil erkek kuşumun kafese yaklaşayım kapıya yapışıyor çıkmak için çıldırıyor..aldığım günden beri sadece yemek için kafesine girerdi özgürlüğü seviyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:23 -->-> Daha önceki mesaj 21:20 --

O içgüdüsel olarak öğrenecektir. Ya da dişi izin vermiyorsa zaten erkek ne kadar istese de olmaz. Uzun sürebilir, benim kuşlar 6 ay sonra ilk kuluçkalarını geçirdiler. Sabredin, kaşıma öpüşme varsa dişiyi değiştirmeyin. Bir de kuşların ortamı da önemli. Rahatsız edilmemeli ve biraz yüksekçe bir yerde olmalılar. Ondan sonrası sabır...

Benim dişi kuşumda da ayni problem var eş aldigimda önce benim elimde ciftlesmek istiyordu eşiyle hiç çiftlesmedi sanirim yada ben gormedim ama 4 tane yumurta yapti. Hepsi bostu yumurtalari attim şimdi kafesten de cikarmiyorum eşiyle ilgileniyor. Hala çiftlesme gormedim ama umut var gibi. Tabi bu arada benden de baya uzaklasti elime pek gelmiyor oynamiyor benimle

Kuşların nasıl çiftleşeceklerini unutmaları veya bilmemeleri pek mümkün değil. Dişi izin verdiğinde sorun çözülecektir bence. Siz kafesten çıkartmayın kuşlarınızı . İnşallah en kısa zamanda sonuç alırsınız.

Yem kusma, birbirini kasima gibi davranislar varsa es tutuyor demek. Ama ciftlesme icin biraz daha sabir gerekiyor. Bence oncelikle kafes duzenini degistirin. Ayna, salincak vb. Oyuncaklari kaldirin. Ve disiyle birlikte oldugu surece kafes disina salmayin. Birbirlerine iyice alissinlar. Disari cikamayinca, mecburen disiye yonelecektir. Yine de ciftlesme olmazsa, 2 hafta kuslari ayri kafeslere koyun birbirlerini gorecek sekilde. Sonra disiyi erkegin oldugu kafese atarsiniz. Yine de daha deneyimli arkadaslarin fikirlerini almakta fayda var.
Gayet iyi açıklamışsın. Dediklerin yeterli zaten.

Selamın Aleyküm
Tam olarakta aynı sorum bendede var 1 sene yalnız baktım ve konuşuyor yanına dişi aldım dişi çok sevdi dişide onu sevdi yumurtladılar 7 adet 20 kulaçkada yattıktan sonra yumurtaları kontrol ettim hepsi döllenmemiş yumurta, yumurtaları aldım ve 8 gün sonra tekrar yumurtladı 16.01.2018 tarihinde 7ci yumurtayıda çıkardı fakat onlarda boş döllenmemiş yumurta, dişi çok kızgın ve istekli erkekte aynı şekilde ama çifleşmeyi bilmiyor hatta yeni yeni dişinin üstüne çıkıyor ama üstündeyken ne yapacağını bilmiyor çok üzücü bi durum üretici bi abim bu problemin elle tutulur bi çözümü yok bekliceksin zamanla öğrenicek dedi ve erkeğe çifleşme videoları izlet etkisi olabilir dedi izlettim boş zaman buldukca izleticez artık manyağında hoşuna gidiyor.
Üstadlar varmı başka öneriniz yapabileceğimiz bişi ayırma yöntemi işe yararmı yada başka bi önerisi olan saygılar

Tünekler kalın olmalı ve yerinde sabit durmalı. Yoksa dişi denge sağlayamayacağından erkek, dişinin üzerinde kalamaz, döllenme olmaz.

Bunu öğretmenin bir yolu yok kendileri öğrenirler.Eş tutmuşlarsa zaten dişi hazır olduğunda çiftleşme pozisyonu alır ve süreç başlar eğer bu süreçte acemilikleri varsa yine bunları deneyerek zamanla tecrübe edinirler.Zaten kızışmış erkekte dişiyi kontrol eder onun tepkisini ölçer.Burda dişinin üreme sürecine girmesi en önemli etkendir.Tabi bunun için bakımları ve gerekli diğer koşullarda yerine getirilmeli kuşlar sürekli rahatsız edilmemeli.

Geri