Karadeniz Pet

Erkek kuşum hakkında yardım lütfen.

Muhabbet32

Paylaşımcı Üye
Birkaç günden beri erkek kuşumda farklılıklar hissediyordum. Durgundu ve kanatları hafif açık duruyordu. Kanatlarındaki açıklığı hafif artırarak kanatlarını olduğu yerde titretiyordu. Kanat çırpmak değildi bu. Biraz da durgunlaşmıştı. Normalde dişiye çok daha fazla kur yapıyordu ve gün boyu dişiyi besliyordu. Dişiyi beslemesi de azalmştı. Kafesi yükseğe koyduğum için dibini göremiyordum. Altlarını üç günde bir temizliyorum. Temizlemek için kafesi indirdiğimde gazeteyi kemirmiş olduğunu gördüm. Dişi yere inmiyor. Erkek iniyordu ama düşen yemleri yiyor diye düşünmüştüm. Bir de kanatlarından birinin büyük tüyleri düşmüş. Nereye düştüğünü bulamadım. Kanatlar yok. Bit filan mı var diye elime alıp baktım kuşa ama o da yok. Kuşun teninin rengi mor. Ayakları filan pembe değil mor. Ayakları hep mor idi. Doğal rengi mor ama vücuduna baktım vücudu da mor. Endişelendim. Kafesin tabanına ızgara koydum gazeteye ulaşamasın diye. Bu erkek ele alışkın idi. bir buçuk ay filan oldu yanına dişi aldım. Çok iyi anlaşıyorlar ama dişi çiftleşmeye izin vermedi. Beni görünce erkek kuş benden taraf tele tutunuyor. bana gelmek istiyor bunu farkettim. Akıllı yemlik kullanıyordum. Çok normaldi ama son zamanlarda yemin tamamını boşaltıyor alta. Strese mi girdi aceba? Kanat tüyleri neden düşmüş olabilir. Durgunluğunun nedeni yediği gazete olabilir mi? Kuşum için başka ne yapabilirim.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Gözlemleyin yem yiyor ise korkulacak bir şey yoktur.Tabanda gazete kağıdı yerine mürekkepsiz kağıt kullanın hani fırıncıların ekmek sardığı.

Gözlemleyin yem yiyor ise korkulacak bir şey yoktur.Tabanda gazete kağıdı yerine mürekkepsiz kağıt kullanın hani fırıncıların ekmek sardığı.

O kağıdı biliyorum ızgara koydum ama dediğin gibi kağıdı da değiştireyim en iyisi. Yem yiyor ve kur filan dayapıyor ama eskisi gibi hareketli değil. Bazen sinirlenir zorla dişiyle çiftleşmek isterdi. Kafeste köşe bucak kovalar bağırtırdı dişiyi. Birkaç günden beri ilgisi az. Kağıt konusunda verdiğin fikir çok iyi oldu. Teşekkür ederim. Vücut teninin mor olması normal mi aceba? Ayakları oldu olası hep mor ama vücuduna bakmamıştım.

Son düzenleme:
O kağıdı biliyorum ızgara koydum ama dediğin gibi kağıdı da değiştireyim en iyisi. Yem yiyor ve kur filan dayapıyor ama eskisi gibi hareketli değil. Bazen sinirlenir zorla dişiyle çiftleşmek isterdi. Kafeste köşe bucak kovalar bağırtırdı dişiyi. Birkaç günden beri ilgisi az. Kağıt konusunda verdiğin fikir çok iyi oldu. Teşekkür ederim. Vücut teninin mor olması normal mi aceba? Ayakları oldu olası hep mor ama vücuduna bakmamıştım.
Dişiyide elinize alıp ikisini kıyaslayın birbirleriyle.

Akşam eve gidince yaparım. Fotoğraf çekerim daha sağlıklı olur.

Geri