Karadeniz Pet

Erkek mi Dişi mi? Eş seçimi?

Serkan Özkan

Yeni Üye
IMG_0218.JPG
Merhaba arkadaşlar. Mubişim için eş almayı düşünüyorum. Yanlızlık allaha mahsus sonuçta. Ancak bizim zıpır dişimi erkekmi bu konuda ve eş seçiminde nelere dikkat etmem gerekiyor eş aldıktan sonra yapılması gerekenler konusunda yardımlarınızı bekliyorum.. Saygılar ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Erkek gibi görünüyor

kusun cinsiyeti bariz belli erkek dikkat edeceğin husus dişı kuş es secer

upload_2016-10-12_16-5-31.jpeg

Erkek gibi ama
İstisnai durumlar:
Albino ve lutino cinsi muhabbet kuşlarında istisnai bir durum vardır;
Cere, parlak ve kirli beyaz renkteyse erkektir.
Cere, mat ise dişidir.
İstisnai durum bazen parçalı mutasyonda da görülebilmektedir. O nedenle ötüşüne de bakılmalı. Dişiler ötmez veya kesik kesik öter. Erkekler başlarındaki tüyleri kabartarak uzun süre bitmeyen şarkılar söylerler. 3-4 aylıktan sonra genellikle erkekler ötmeye başlar.

Ekli dosyayı görüntüle 2809
Erkek gibi ama
İstisnai durumlar:
Albino ve lutino cinsi muhabbet kuşlarında istisnai bir durum vardır;
Cere, parlak ve kirli beyaz renkteyse erkektir.
Cere, mat ise dişidir.
İstisnai durum bazen parçalı mutasyonda da görülebilmektedir. O nedenle ötüşüne de bakılmalı. Dişiler ötmez veya kesik kesik öter. Erkekler başlarındaki tüyleri kabartarak uzun süre bitmeyen şarkılar söylerler.

Kuşun tahmini yaşı 2 2,5 civarında. Birde şöyle bi durum var elime geldiğinde bazen tırnağımla çılgınlar gibi oynayıp elime poposunu sürttürüyor ve elimi kanatlarının altına almaya çalışıyor daha sonra bi gerilme gibi bişey yapıyo kafesine geri dönüyor.. Muhabbet kuşu çiftleşmelerine baktığımda bunu genelde erkek kuşlar yapıyor ama emin olamadım yinede...

Peki bu eş bulma yada seçme olayını nasıl yapmam gerek. Birde eşini bulduk diyelim sonrası için nelere dikkat etmem gerek?

Eş beğendirme en garanti yöntem. Bir üreticiye gidersiniz potansiyel dişilerin arasına bırakırsınız anlaştığı dişiyi alır çıkarsınız.
Diğeri siz bir hazır dişi bulursunuz. Erkeğin kafesine yuvalık takarsınız. Dişiyi aynı mekanda birbirlerine değemeyecek ama görebilecek kadar uzakta 1-2 hafta bekletirsiniz. Bu arada karantina uygulayıp varsa hastalıklarını tedavi edersiniz. Mama verip kızıştırma yaparsınız. Sonra yuvalıktan erkeğin kafesine bırakırsınız ve gözlemlersiniz. Bazen hemen sonuç alınır bazen biraz geç bazen de dişi erkeği beğenmez.

Kuşunuz erkek damızlık kızgın bir dişi ile inşaallah yavru alırsınız

Yardım ve görüşleriniz için teşekkür ederim... Artık bir dişi bulup yavru alıcaz inşallah...