Karadeniz Pet

erkek muhabbet kuşu yavruyu besler mi?

• Konbuyu başlatan yiğit can
  • Başlangıç tarihi
Y

yiğit can

Guest
benimciftin erkeğide yuvaya girip yavularla ilgilenio gibi. basta gagalıoyor mu yoksa felan diye dikkatli inceledim daha cok yemek vermeye calısıor gerci tamda anlayamadım. şimdi bu yavruyu öldürür mü ki yoksa ilgilenir mi ?

dişi kuşta yuvada diğer yumurtaların üstünde yatıo

benimciftin erkeğide yuvaya girip yavularla ilgilenio gibi. basta gagalıoyor mu yoksa felan diye dikkatli inceledim daha cok yemek vermeye calısıor gerci tamda anlayamadım. şimdi bu yavruyu öldürür mü ki yoksa ilgilenir mi ?

dişi kuşta yuvada diğer yumurtaların üstünde yatıo

benim dişi ölünce yavruları erkek besledi büyüttü.

yiğit kardeşim erkek kuş hem dişiyi hem yavruları besler. onlara zarar vermez. tüylendiklerinde zararı anneleri verebilir yani 20 günlükten sonra. anne erkeğinden kıskandığı için yavrulara zarar verebilir. şu anlarda sade yumurta maması verin mamanın içinde KIZIŞTIRICI olmasın. bütün yavrular çıkınca anne erkeği yuvalığa yaklaştırmayabilir. bu durumda zemine yavruların içine girebileçeği bir kutu koyup. içine ilk çıkan 1 ve 2 nolu yavruları koyarsan baba onlara bakacaktır. anne de yuvadaki daha küçüklere bakacaktır. böylece kavga etmelerini engellemiş olursun... eğer varsa ikinci bir kafese yuvalık takıp erkeği koyup yuvalığın içine de ilk iki yavruyu koyarsan baba onlara bakacaktır.. ben bu yöntemi kullanıyorum... yoksa erkek yavruların sesini duyunca beslemek için deli oluyor ama dişi yuvalığa sokmuyor erkeği kovalıyor bu durum dişinin yavruları beslemesini de etkiliyor çünkü rahat değil streste oluyor. şimdi dişi kendi kafesinde yavrularıyla mutlu hem 3 yavruyu yorulmadan besliyor erkek kendi kafesinde mutlu 2 yavrusunu paşalar gbi bakıyor en büyük yavrum 14 günlük daha tüyleri yeni gelmeye başladı babası bakıyor... 20/22 günlük olunca erkeği dişinin kafesine koyup çifthanenin zeminine yuvalık koyup yavruları içine koyacağım onlar hem gezecekler hemde babaları yem kırmayı öğretecek ara sıra anneleri de besleyecek.. erkek çok kızışırsa bu dönemlerde aşırı beslersen çiftleşmek için dişiye zarar verebilir dişiyi yuvadan çıkartmak için şiddet uygulayabilir bu durum içeride yuvalıkta yumurtaların kırılmasına neden olabilir. ya da erkek yumurtaya yatmasın dışarı çıksın çiftleşeyim diye yumurtayı kırabilir... ama dişiler kolay kolay dayak yemez. erkeği evire çevire döver kolay gelsin ))) yumurtalı dönemde anne babanın beslenmesine dikkat etmek lazım

yoksa erkek yavruların sesini duyunca beslemek için deli oluyor ama dişi yuvalığa sokmuyor erkeği kovalıyor

bunu bende fark ettim yavru viik viik dedikçe hemen yem yiyip yuvalığa atlıo gladyatör gibi :D dişiyi felan itiyor ama dişi sonra ayaklarına gaga vurunca kacıo baba :D

ilk yavru yumurtadan cıkınca ölü buldum ondan korktum yoksa yavruya saldırdı mı diye. ama suan ikinci yavru yasıo ve besliyo baba kuş catlamamıs 3 yumurta daha var sanırım yarın bi tanesi daha catlayabilir kahvegrengi gibiolmus rengi.

ozaman tüm yumurtalar catladıktan sonra işleme baslayayım ben :D yedek kafes var ama yuvalık yok kafesin tabanına kutu içinde koysam bakarmı baba kuş?

ayrıca yumurta mamasına sadece yumurta + mısır unu katıp veriyorum (havuç ve nijer katıyordum onları cıkardım) bu yeterlimi ? haftada kaç kez vereyim ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
haşlanmış yumurta irmik galeta unu bebe bisküvisi yulaf tozu ( mısır unu yavrulara ağır gelir çok kullanımı ishal yapar ) oran olarak yumurtayı yok edecek kadar olmasın. 1 yumurtaya 2 şer tatlı kaşığı yeter.. yavrular çıktığı zaman her gün verilmeli.. kutu olur bundaki amaç yavrular kutunun en dip köşesine gidip kendilerini daha güvende hissetmeleridir. baba anneden daha iyi bakar kuşlara yavrulara yem kırmayı baba öğretir. onun için 20 günlük yavruları yuvadan atlamalarını beklemeden kafesin zeminine ağzı tamamen açık yuvalığın içine koyarım. babaları biran önce yem kırmayı öğretir. hem anne hem baba aynı zamanda besler... yalnız dişi kuş yuvada kuş olmadığı zaman 2. kuluçka için yuva hazırlığında bulunabilir erkeği yavrulardan kıskanırsa yavrulara zarar verebilir bunun için gözlem yapmanız lazım. ya dişiyi başka kafese alın ya da yuvalığı çıkarın... iyi akşamlar

erkek kuş mutlaka mama yediriyodur .ama bazı acemi erkekler tüylerini yolmaya çalışır dikkatli ol.arkadaşıma bi çift yavrulu kuş verdim dişi kaçmış ama erkek 2 yavruya tek başına bakıyo hemde dişiden daha güzel besliyor bizzat gidip baktım

haşlanmış yumurta irmik galeta unu bebe bisküvisi yulaf tozu ( mısır unu yavrulara ağır gelir çok kullanımı ishal yapar ) oran olarak yumurtayı yok edecek kadar olmasın. 1 yumurtaya 2 şer tatlı kaşığı yeter.. yavrular çıktığı zaman her gün verilmeli.. kutu olur bundaki amaç yavrular kutunun en dip köşesine gidip kendilerini daha güvende hissetmeleridir. baba anneden daha iyi bakar kuşlara yavrulara yem kırmayı baba öğretir. onun için 20 günlük yavruları yuvadan atlamalarını beklemeden kafesin zeminine ağzı tamamen açık yuvalığın içine koyarım. babaları biran önce yem kırmayı öğretir. hem anne hem baba aynı zamanda besler... yalnız dişi kuş yuvada kuş olmadığı zaman 2. kuluçka için yuva hazırlığında bulunabilir erkeği yavrulardan kıskanırsa yavrulara zarar verebilir bunun için gözlem yapmanız lazım. ya dişiyi başka kafese alın ya da yuvalığı çıkarın... iyi akşamlar

her günn yumurta maması vermek fazla olmaz mı? su an 1 yavru var hala catlamadı diğer yumurta. 2 gün arayla catlaması lazım diye okumustum. bu sabah yazdıklarınızdan bir karısım yaptım verdim ama yulaf tozu bulamadım. şimdilik gözlemdeyim bakalım :)

Muhabbet KUŞU

Arkadaşlar Muhabbet kuşum 1 erkek 1 dişi 4 tane yumurtası vardı hepside dolu 2 tanesi çıkınca 24 saat içinde öldü heralde attık onları 1 tanesi daha çıktı aldım onu şırıngayla kutuya bez koydum kutunun içine yavruyu koydum kombinin üstünde duruyor kombide yanıyor şırıngayla yem veriyorum ve yiyor kursagıda doluyor çıkar çıkmaz 1-2 saat içinde aldım besliyorum ölürmü sizce acil yazın :confused::confused:

Geri