Karadeniz Pet

Erkek show jumbo kuşumun tünekle çiftleşmesi

ede

Yeni Üye
Herkese Merhaba;
Yaklaşık 6 ay önce aldığım Alman bilezikli show jumbo erkekle, albino dişi kuşum 3 aydır yuvaya girip çıkıyorlar dişi kuş gününün çoğunu yuvada geçiriyor diyebilirim ama bir türlü çiftleşmiyorlar :S Erkek ortamda ses varken dişiye kur yapıyor yem kusuyor ve tünekle çiftleşmeye başlıyor bu olay gün içerisinde neredeyse 10 kere yaşanıyor. Üç günde bir yumurta maması veriyorum yapmadığım kalmadı ama yine sonuç yok :S
Ne yapmam gerekiyor yardım ederseniz sevinirim.

Yumurta yok diye tahmin ediyorum ama zaman zaman dişiye dışkı yapışıyor elle almak zorunda kalıyorum ve bu aralar çok zorlanıyor dışkılarken. Yuvalığı çıkartmamın ne gibi faydası olabilir ki.

Benim sorunum hala çözülmedi :( bu erkek yuvanın kapısından ayrılmıyor dişi ise yuvadan çıkmıyor ama yine sonuç yok :( yuvayı kapattım erkek yine yuvanın ağzında yuva tüneğiyle çiftleşip duruyor :S ne yapmam gerek bilemiyorum :S
MymyqM.jpg

Son düzenleme:
jumbolar tünekle çiftleşmeyi çok seviyor, benimde çok başıma geldi, örneğin erkek jumbo kuşlarımdan biri bir ayağını gaga taşına atıp diğer ayağıyla tüneği tutup tünekle çiftleşiyordu, gaga taşını ayak atamayacağı bir yere taktım, bu şekilde yavru almayı başardım, kuşu takip edip kafes düzenini değiştirmek en mantıklısı...

Kaan bey o zaman benim tahta tünekleri çıkarıp plastik sallanır tünek takmam en mantıklısı olacak. O sürekli sallanacağı için destek alamaz diye düşünüyorum. Yada önerebileceğiniz başka bir şey varsa yapabilirim.

plastik tunek değil de kuş mutlaka bir ayağı ile bir yerlerden destek alıyordur, destek aldığı şeyi ortadan kaldırmak gerek...

Denk gelip yakalarsam bir video çekeyim çünkü iki kafes değiştim sadece tünek olan kafeslerdi ikiside :S Onca kuş içinde bunu seçmemin sebebi de tünekle çiftleşmesiydi aklımca çok kızgın diye düşünüp aldım :) şimdi başıma bela oldu:D

Denk gelip yakalarsam bir video çekeyim çünkü iki kafes değiştim sadece tünek olan kafeslerdi ikiside :S Onca kuş içinde bunu seçmemin sebebi de tünekle çiftleşmesiydi aklımca çok kızgın diye düşünüp aldım :) şimdi başıma bela oldu:D
Şöyle yapabilirsin. Dişiyi ayırma yöntemini denedin mi? 15 gün kadar dişiyi ayır. Dişiye de çiftleşme sesleri dinlet. Erkeğin belli ki ihtiyacı yok. Daha sonra birleştir. Tek tünek olsun sağlam tahta. Gerisi inşallah olur.

Şöyle yapabilirsin. Dişiyi ayırma yöntemini denedin mi? 15 gün kadar dişiyi ayır. Dişiye de çiftleşme sesleri dinlet. Erkeğin belli ki ihtiyacı yok. Daha sonra birleştir. Tek tünek olsun sağlam tahta. Gerisi inşallah olur.

Gökhan Bey, kuşlar 1 yıldır bende bilgisine güvendiğim bir abimin tavsiyesiyle 3 kere ayırdım ikişer hafta ayrı tuttum gün boyu olmasada günde bir saat kadar çiftleşme sesleride dinlettim hepsinde de dişi ve erkek tüğ döktü sitrese girdiler :S Levent beyin önerisiyle yuvayı kaldırdım 3 hafta kadar yine sonuç alamadım 1 haftadır yuvalığı kapatmıştım dün tekrar açtım dişi eskisi kadar uzun kalmıyor yuvada bakalım ne olacak. Ha bide piyasadaki nekton ürünlerinden sipariş verdim henüz elime ulaşmadı birde onları deneyeceğim bakalım sonuç alırım inş. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Gökhan Bey, kuşlar 1 yıldır bende bilgisine güvendiğim bir abimin tavsiyesiyle 3 kere ayırdım ikişer hafta ayrı tuttum gün boyu olmasada günde bir saat kadar çiftleşme sesleride dinlettim hepsinde de dişi ve erkek tüğ döktü sitrese girdiler :S Levent beyin önerisiyle yuvayı kaldırdım 3 hafta kadar yine sonuç alamadım 1 haftadır yuvalığı kapatmıştım dün tekrar açtım dişi eskisi kadar uzun kalmıyor yuvada bakalım ne olacak. Ha bide piyasadaki nekton ürünlerinden sipariş verdim henüz elime ulaşmadı birde onları deneyeceğim bakalım sonuç alırım inş. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Hayırlısı olsun inşallah.

Geri