Eş ile ilgili sorularım var

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Rüstem EROĞLU tarafından 26 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Rüstem EROĞLU
  Çevrimdışı

  Rüstem EROĞLU Profesyonel

  Katılım:
  17 Ocak 2015
  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  0
  Öncelikle uzun zamandan sonra tekrar buradayım. Herkese merhaba.

  Eş tutma ile ilgili bazı sorularım olacak.
  İki erkek muhabbetkuşum vardı. Ağustos ayının sonlarına doğru iki tane de dişi aldım. Erkekler ayrı ayrı ikisi de çifthanedelerdi. Çifthaneleri bölüp diğer taraflarına da dişileri koydum. Bir müddet sonra birleştirdim.

  1. Öncelikle bugün farkettim, dişinin birinin burun delikleri tıkalı gibi, nefes alıp verdikçe bir şey inip kalkıyor. Bu normal midir? Değilse ne yapmalıyım?

  2. Eşe attığım bir çiftimde kavga da yok, eş tutma belirtisi de. Kardeş kardeş kalıyorlar. Çifthane çok büyük, 45x45x60 boyutlarında. Bunun zararı var mıdır, yoksa büyük olması iyi midir? Bu arada dişilerin ikisi de kızışkın değil ve henüz yuvalık takmadım.

  3. Eşe attığım diğer çiftimin erkeği çok kızışkın. Birleştirdikten birkaç gün sonra erkeğin yanağında az bir şey koyuluk, muhtemelen kan fark ettim. Hemen çifthaneyi bölüp kuşları birbirlerini görecek şekilde ayırdım. Bir müddet sonra tekrar birleştirdim, yine ciyaklamalar çığlıklar havada uçuştu, tekrar ayırdım. Bugün yumurta maması yapmıştım ve erkeğin yedikten sonra tellere gidip dişiye vermeye çalıştığını gördüm. Ben de tekrar birleştirdim ve erkek aşırı ilgi gösterdi. Yem verdi, çiftleşmeye çalıştı. Dişi yem aldı ama çiftleşmeye izin vermedi. Ve ufak atışmalar oldu. Acaba çifthaneyi bölmek erkeğin kafes hakimiyeti kurmasının önüne geçiyor olabilir mi? Ayıracağım zaman dişi ayrı bir kafese mi almalıyım?

  4. Çiftlerimin birinin erkeği dışarıya alışkın ama birinde yumurtalar tamamen boş olmak üzere üç kuluçka geçirdi. Hatta eski eşi ile kafes dışında çiftleştiğini de gördüm.Yeni dişi ile tuttuktan sonra yine dışarı salmak istiyorum. Yavru almak isteniyorsa kuşların salınmasının tavsiye edilmediğini biliyorum ama önceliğim yavru değil kuşların mutlu olması. Ancak şimdi iki çiftim olduğuna göre iki çifti aynı anda dışarı salarsam, birbirlerini rahatsız etme gibi bir durum olur mu? Olursa sırayla dışarı çıkartsam, içeride olan çift dışarıda olanı kıskanır mı?

  5. Çiftlerimin dişilerinin ikisi de kırmızı gözlü. Biri tamamen sarı yani lutino. Diğeri ise beyaz ama ara ara hafif sarımtrak yerleri var. Bu albino sayılır mı?

  6. Albino ve lutino kuşların göz çeperleri daha mı belirgin oluyor, yoksa benim kuşlarda mantar gibi bir durum olabilir mi?

  7. Lutino ile eşe attığım erkek kuşun ilk yavrularından biri de lutino idi. Dolayısı ile lutino kanı var, bu eşten de %100 lutino yavru alma şansım var diyebilir miyim? Diğer erkek de zaten ilk erkeğin yavrusu, albino lutino değil ama kardeşi lutinoydu. Yaklaşık on aylık olmasına rağmen burnu hala mor. Bunun sebebi nedir? Bu kuşta da lutino kanı vardır denilebilir mi?

  Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
   
  #1 Rüstem EROĞLU, 26 Ekim 2015
  Son düzenleme: 26 Ekim 2015
 2. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Selamlar, tekrar hoş geldin foruma..

  1. Burun deliğinin içinde yabancı madde yada sümük tarzı birşey olabilir, zamanla atar onu.

  2. Kafesin büyük olması sorun teşkil etmez, eş tutttuktan sonra boş odada da dursalar yavru alırsın. Yuvalığı taksan daha iyi olur.

  3. Çok büyük kavga olmadıktan sonra ayırma. Ufak tefek tartışmalar normaldir.

  4. Aynı anda salsan hep beraber uçup aynı yerlere konmak isterler.. Kuşlardan biri diğer çiftteki kuşa ilgi duyabilir. Bu da kavgaları beraberinde getirir. Çiftleri ayrı salsan da diğer çiftin kafesine gidip konacaklardır. Ben olsam salmam kuşları ayrı odalarda olmadıkları sürece..

  5. Beyaz üzerinde sarı lekeli kırmızı gözlü kuşlara Creamino deniyor.

  6. Fotoğraf eklersen bakalım. Kimi zaman mantar değil başka bir göz rahatsızlığı olabiliyor. Belki de hiç bir sorun yok.

  7. Kuş parçalı ise çere rengi böyle mor-pembe kalıyor. Hiç bir şeyden %100 emin olamazsın. Sadece kanında ve eşinin kırmızı gözlü olması yavruların %100 kırmızı göz geleceği anlamına gelmiyor. Dişi kırmızı gözlü ancak anne babasını bilmiyorsun, belki anne veya babası kırmızı gözlü değildi ? Ancak yavruların kırmızı gözlü olma olasılığı yüksektir. %50 diyebilirsin.
   
 3. Rüstem EROĞLU
  Çevrimdışı

  Rüstem EROĞLU Profesyonel

  Katılım:
  17 Ocak 2015
  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  0
  Cevabın için teşekkür ederim abi. Bir çok soruma cevap oldun. Yuvalığı kendim yapmayı düşünüyorum, en kısa zamanda takacağım. Kuşların resimlerini de en kısa sürede yükleyeceğim, iş ve yoğunluk sebebi ile çekemedim henüz.

  7. sorumda %100 demekteki amacım, bu kuşların geninde lutino kanı var. Yani genlerinde olmayan iki kuşun yavrusunun lutino olması olasılığı sıfır ama bu kuşların söz konusu genleri denk gelirse mutlaka lutino yavrusu olur. Yanılıyor muyum?

  Peki çiftlerimin birini salarken diğerinin üzerini örtsem olur mu? Yanlış yaptığımı biliyorum ama kuşların biri dışarı çok alışkın ve salmadığım sürece problem çıkarıyor.

  Yardımların için tekrar teşekkür ederim.
   

Sayfayı Paylaş