Karadeniz Pet

Eş O.o

Rukiye Kalyoncu

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ben kuşuma bir eş almak istiyorum ama neler yapmam gerekli ? Benim kuşum 16 aylık(dişi) ve kızışma döneminde hatta uzun zamandır öyle bende eş almayı düşündüm,yavrularına bakmak istiyorum ama bu konuda bilgi sahibi olmadan da almak istemiyorum o yüzden sizlere sormak istiyorum eş alırken nelere dikkat etmeliyim ? (Birde alacagım eşinde bana alışmasını istiyorum) Yeni kafes almalı mıyım ? Vs... gibi beni bilgilendirirseniz sevinirim. :confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Sitede biraz vakit geçir öğrenirsin merak ettiklerini. İlk olarak eş al önce. Kafesinin boyutlarını bilmeden değiştir diyemeyiz.Kafes tek kuş içinse değiştirmen gerekli. Yaşadığın yerde forum üyesi üretici varsa onlardan en azından daha güvenilir bir alışveriş yapabilirsin. Yanisi nerede yaşadığını paylaştığın bir başlıkta istediğin kuş özelliklerini sıralayıp arayışını başlatabilirsin. Bu şekilde yapmak istemezsen bilen bir tanıdığınla alışverişe gitmen iyi olur. Yoksa kendi kuşunun yaşlarına yakın, tüyleri ve görüntüsü sağlıklı görünen,poposunda dışkı olmayan,hareketli bir kuşu seçebilirsin. Kuşu başta direk kendi kuşunun yanına koymamalısın.Dişi baskın olacağı ve yeni kuşta hastalık ihtimali olabileceğinden önlem amaçlı bir süre ayrı bakman iyi olur.

Ben kafesinin boyutlarını bilmiyorum ama size resmini atsam siz olupp olmıyacagını söyleseniz olur mu ? Birde erkek kuşu direk kuşumun yanına koymıyacaksam nerede bakıcam ona o_O Yeni bir kafes almam gerekiyor galiba ? Bir de benim tanıdıgım biri var ondan almayı düşünüyorum kuşu ama daha karar veremedimde zaten ama alırsam dişi kuşu bir kafese koyup orda dişinin seçtigi erkegi alıcagım dimi ?Fakat erkek biraz hasta gibi felansa ne yapmam gerekiyor? yani türlerii solgun hareketsiz vs ? Bir şey daha ben erkek kuşun benim kuşumun yaşlarına yakın oldugunu nasıl anlıcam ? :D:confused::confused::confused:

kusunuzu çok seviyorsanız bilmediğiniz bir salmaya saldırmayın oradan bir hastalık kapabilir güvenilir temiz bir kuşcu hobici tanıdıgınız varsa kusunuzu götürüp ona eş sectirmeniz daha doğru olcaktır aynı kafeste rahatca yasaralr o zaman

Kafes ve kuşun fotosunu at görmüş oluruz. Kuşu alacağın yer güvendiğin bir yerse kuşun yaşından senin anlamana gerek yok o vermez mi istediğini zaten? Ya yaş tahmini için sitede alt forumlarda yer alan "ırk,yaş ve cinsiyet" alt forumundaki paylaşımları biraz oku incele, az çok öğrenirsin.Kuşu salmaya atıp kendine seçtirmek daha iyi görünmesine rağmen biraz da risk taşıyor. İlla böyle olsun dersen salmada bir tane bile hasta görünen kuş varsa o salmaya bırakma kuşu.Kuşu bırakacağın salmada şunlara da dikkat et.Taban ne kadar temiz, suluklar yosun tutmuş ya da kararmış mı,kuşlara verdiği yem nasıl, yem dışında başka ne veriliyor gibi kriterleri göz önünde bulundur.Senin bile ortamına girdiğinde nefes alamayacağın kadar havasız tozlu ortam varsa düşünmeden arkanı dön çık derim. Satıcı bir şey olmaz gibilerinden seni ikna etmeye çalışacaktır çünkü amacı ticaret. Sen bildiğin doğrulardan şaşma.Senin kuş ev sahibi bir dişi olacağı için başta salmada anlaşıyor görünse bile yeni gelene hırçın davranabilir.Bu sebepten yeni kuş alışana kadar ayrı bir yerde besle dedim. Ayrı bakarsan önden sana da alışır.Kuşuna eş alıyorsun sonuçta kendi kuşun sana geldikçe diğeri de alışır onunla uğraşma yani.

Kafes ve kuşun fotosunu at görmüş oluruz. Kuşu alacağın yer güvendiğin bir yerse kuşun yaşından senin anlamana gerek yok o vermez mi istediğini zaten? Ya yaş tahmini için sitede alt forumlarda yer alan "ırk,yaş ve cinsiyet" alt forumundaki paylaşımları biraz oku incele, az çok öğrenirsin.Kuşu salmaya atıp kendine seçtirmek daha iyi görünmesine rağmen biraz da risk taşıyor. İlla böyle olsun dersen salmada bir tane bile hasta görünen kuş varsa o salmaya bırakma kuşu.Kuşu bırakacağın salmada şunlara da dikkat et.Taban ne kadar temiz, suluklar yosun tutmuş ya da kararmış mı,kuşlara verdiği yem nasıl, yem dışında başka ne veriliyor gibi kriterleri göz önünde bulundur.Senin bile ortamına girdiğinde nefes alamayacağın kadar havasız tozlu ortam varsa düşünmeden arkanı dön çık derim. Satıcı bir şey olmaz gibilerinden seni ikna etmeye çalışacaktır çünkü amacı ticaret. Sen bildiğin doğrulardan şaşma.Senin kuş ev sahibi bir dişi olacağı için başta salmada anlaşıyor görünse bile yeni gelene hırçın davranabilir.Bu sebepten yeni kuş alışana kadar ayrı bir yerde besle dedim. Ayrı bakarsan önden sana da alışır.Kuşuna eş alıyorsun sonuçta kendi kuşun sana geldikçe diğeri de alışır onunla uğraşma yani.

Peki,tamam.Ya aslında güven konusundaa biraz kararsızım ama bu kuşumu ordan almıştım ve tırnagını,gagasını kesmeye,yem almaya felan hep oraya gittim bir sorun oldugunda oraya danıştım.Fakat temizlik konusunda biraz kararsızım.Bu zamanda insanlara ne kadar güvenilebilir ki? Dedigin gibi ticaret için çok kolaylıkla yalan söyleyebilir.Kaç aydır bu konu hakkında düşünüyorum açıkcası alsam mı almasam mı diye ama kuşumun yanlız kalmasını da istemiyorum ben ne kadar ilgilensem de yani yinede yanında başka bir kuş olması onun daha da hoşuna gider diye düşünüyorum.Bir de fotograf yüklicektim ama nerden yüklicegimi bilmiyorum ilk defa bir forum'a üye oldum ve biraz cahilim denebilir.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:19 -->-> Daha önceki mesaj 18:18 --

kusunuzu çok seviyorsanız bilmediğiniz bir salmaya saldırmayın oradan bir hastalık kapabilir güvenilir temiz bir kuşcu hobici tanıdıgınız varsa kusunuzu götürüp ona eş sectirmeniz daha doğru olcaktır aynı kafeste rahatca yasaralr o zaman

Var aslında kuşçu ama ne kadar güvenilir bilemiyorum

Nerede yaşıyorsun? Bulunduğın yerde forum üyesi varsa yardımcı olurlar ve güvenebilirsin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:25 -->-> Daha önceki mesaj 15:24 --

hızlıresim.com a resmi yükle sonra linkini burada paylaş. Tapatalktan giriyorsan direk yükleyebilirsin.

Nerede yaşıyorsun? Bulunduğın yerde forum üyesi varsa yardımcı olurlar ve güvenebilirsin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:25 -->-> Daha önceki mesaj 15:24 --

hızlıresim.com a resmi yükle sonra linkini burada paylaş. Tapatalktan giriyorsan direk yükleyebilirsin.

İstanbul da oturuyorum kartal

İstanbulda elini sallasan ellisi. Kesin alıcıysan bi başlık aç istediğin özellikleri konumunu vs sırala. Onlar seni bulur ben de takip eder fikir veririm istersen. Ki sitedekilerin kuşları güvenilir az çok şartlarını kuşlarını takip ettim.

İstanbulda elini sallasan ellisi. Kesin alıcıysan bi başlık aç istediğin özellikleri konumunu vs sırala. Onlar seni bulur ben de takip eder fikir veririm istersen. Ki sitedekilerin kuşları güvenilir az çok şartlarını kuşlarını takip ettim.

Tamam o zaman çok tesekkur ederim ^_^

Sizin kuşunuz size alışık anladığım kadarı ile, alacağınız erkek kuşun da size alışmasını istiyorsanız.. Yavru alma ihtimali oldukça düşer.. yavru alamayabilirsiniz o kuşlardan.. Kuşların ilgilerinin birbirleri üzerinde olmaları ve kafeste zaman geçirmeleri gerekir.

Resmini yollıcaktım size anca şimdi yapabildim :D:D:D

http://i.hizliresim.com/GY4gn7.jpg

http://i.hizliresim.com/DM5rk6.jpg

http://i.hizliresim.com/yMpvmL.jpg

http://i.hizliresim.com/3Dl3NA.jpg

http://i.hizliresim.com/RYp4X1.jpg

http://i.hizliresim.com/pgNaj0.jpg

Maşallah kuşuna dediğin gibi eş zamanı gelmişte geçiyor bile. :) Bence o kafeste iki kuş yaşar da yuvalık takmak için tellerini kesmek gerekecek galiba. Kafeste tek tünek mi var? Meyve ağaçlarının dalından bulunursa dut dalından (güzelce temizleyip kuruttuktan sonra) tünek yapabilir ya da tahta tünek alabilirsiniz. Bir de kalamar kemiği kuşların kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için kafeslerinde mutlaka bulunmalıdır. Atılım Beyin dikkat çektiği nokta da önemli. Sen ikinci kuşunda evcilleşmesinden bahsetmiştin. Eğer bunu gerçekleştirmek istersen yavru alma ihtimalin çok düşer. Zaten iki kuşun aynı ortamda bulunduğu sürece ayrı kafeslerde olsalar dahi ilgileri daha çok kendi aralarında olacaktır.

Maşallah kuşuna dediğin gibi eş zamanı gelmişte geçiyor bile. :) Bence o kafeste iki kuş yaşar da yuvalık takmak için tellerini kesmek gerekecek galiba. Kafeste tek tünek mi var? Meyve ağaçlarının dalından bulunursa dut dalından (güzelce temizleyip kuruttuktan sonra) tünek yapabilir ya da tahta tünek alabilirsiniz. Bir de kalamar kemiği kuşların kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için kafeslerinde mutlaka bulunmalıdır. Atılım Beyin dikkat çektiği nokta da önemli. Sen ikinci kuşunda evcilleşmesinden bahsetmiştin. Eğer bunu gerçekleştirmek istersen yavru alma ihtimalin çok düşer. Zaten iki kuşun aynı ortamda bulunduğu sürece ayrı kafeslerde olsalar dahi ilgileri daha çok kendi aralarında olacaktır.

Kuşuma bugün eş aldım :D Hatta şimdi geldim,Aynen kafes almadım aslında bir tane büyük alıcaktım ama yuvalık yeri yoktu bende almadım yavruları olursa o zaman alıcam.Bir tane de tünek aldım agaçdan var mı diye sordum yok dedi bir de onlar bit topluyor alma dedi.Kalamar kemiği var ama benim kuş hiç kullanmıyor hatta korkuyor ondan o yüzden kafesine kırıp koydum ama bilmiyorum kalanını da yuvalıgına koymayı düşünüyorum açıkcası.Birde evcilleştirme içinde öyle çok şey yapmak istemiyorum ya sadece benden korkmasın felan bu yüzden :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Hadi hayırlı olsun, yavruları olursa mı yuvalık alacaksın :D :D Biraz araştırıp öğrenmelisin. Temizliği aksatmazsan bir şey olmaz. Kalamar kemiğini kafese sabitlemiş miydin ki? Eğer sabit değilse kemiremez bir de sallanıyorsa korkar da tabi. Yuvalığa talaş dışında yiyecek vs koymaya gerek yoktur. Kuş ihtiyaçlarını dışarı çıkıp görür zaten.

Hadi hayırlı olsun, yavruları olursa mı yuvalık alacaksın :D :D Biraz araştırıp öğrenmelisin. Temizliği aksatmazsan bir şey olmaz. Kalamar kemiğini kafese sabitlemiş miydin ki? Eğer sabit değilse kemiremez bir de sallanıyorsa korkar da tabi. Yuvalığa talaş dışında yiyecek vs koymaya gerek yoktur. Kuş ihtiyaçlarını dışarı çıkıp görür zaten.

Hahahha :D Şu an okudum da cidden çok saçmalamışım :D Daha yeni fark ediyorum :D Yuvalıgı aldım ya orda neyden bahsettigimden hiç bir fikrim yok :D Biraz alışsınlar birbirlerine bi kaç gün sonra koyucam yuvalıgı :D Kalamar kemiği önceden sallanmıyordu ama büyükdü sonra kestim küçülttüm öyle koydum yine fazla sallandıgı söylenmez ama bilmiyorum,dışarı çıkarınca gösteriyordum buna yakınlaştırıyordum felan çığlık atıp kaçıyordu bende artık bıraktım zaten ordan alacagı kalsiyum ihtiyacını ben dışarıdan gidermeye çalışıyorum ki ben gidermesem de zaten o ben ne yersem yemeye çalıştıgı için :D:D:D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:45 -->-> Daha önceki mesaj 00:40 --

Hee,söyledigim şeyi şu an anladım :D Yeni büyük bir tane kafes alıcaktım fakat yuvalıgı koyucak yer yoktu kafesde bende almadım bu yüzden.Yavruları olursa eger o yavruları koymak için o kafesi alıcam :D :D :D :D

Geri