Karadeniz Pet

eş seçimi hakkında yardım

Faruk YILDIZ

Meraklı Üye
Yaklaşık bir yıl önce yeme yeni düşmüşken aldığım erkek kuşum şu an bi yaşında ve ona bi dişu eş aldım dişi ise yaklaşık bir buçuk yaşında. Dişiyi eve getirip kafese koyduğumda erkek hemen kur yapmaya başladı ama dişi eve yabancı tabi bi tepki vermedi. Dişiyi getireli üç gün oluyor ve iki kuşta birbirlerine vurmaya başladılar. Erkek arada sırada cok nadir kur yapıyor. Sorum şu olacak. Anlaşamadılar deyip dişiyi hemen değistirmelimiyim yoksa biraz zaman mı tanımalıyım. On yıldı yeri geldi tek kuş yeri geldi çift besliyorum en büyük isteğim yavru almak ama bi türlü alamadım. Gerçekren yavru alabilmek için çok sey yaptım eştutmuş yumurtalı çifte dünya kadar para saydım eve getirdim kuşları ertesi sabah yumurtaları kırdılar. Tecrübeli arkadaslardan yardım bekliyorum

Eğer zarar verici şekilde kavga etmiyorlarsa 3 gün karar vermek için erken bence.

Öncelikle geçmiş olsun
Yumurtalı almaktansa daha önce yumurta yavru vermiş öiftlerden almak daha mantıklı. Bir tecrübe olarak bir kaç şey söyleyebilirim. ben de senin gibi baya bi yavru almak için araştırdım. Bir sene sonunda yavrular geldi çok şükür.
Öncelikle sabırlı olmalısın hemen ilk günden dişi işe erkeği aynı kafese koymak doğru olmaz. Dişi henüz şok halinde olduğu için bir hafta on gün ayrı tut.
İkinci olarak kuşların yumurtlaması için uygun şartların oluşması lazım. Sıcaklık, güneş alıp almama durumu, ortamın sessiz olması, kuşların yçmasına izin vermk bunların hepsi etkilidir
Vitamin desteği, e vitamini yüklemesi gibi aşamaları öğrenirsen çok faydalı olur.
Üçüncü olarak da eğer kuşları aldığın yerde pvc kafeslerde üretim yapılıyorsa kuşlar da aynı ortamı arayabiliyorlar.
Daha bu konuda sayılabilecek çok şey var ama hepsi sırayla. Önce ortamı ve beslenme düzenlerini oluşturmakla işe başlarsan zaten işin önemli kısmı ı halletmiş sayılırsın gerisini de bu forumda ustaların tecrübelerinden faydalanarak halledersin diye düşünüyorum

Kafes boyumdan bi karış daha yuksekte dolabın üstünde duruyor. Odaya sabah hiç giren yok ortam sıcaklığı ideall ve oda güneş alıyor. Haftada bir yumurta haşlayıp içine havuç rendeleyerek erkek kuşuma veriyodum ve aynı olayahaftanın pazar günleri devam ediyorum. Kavganın siddetine gelince sabah evde olmadığım için ne yapıyolar gözlemleyemiyorum ama akşamları üç beş defa cok kısa süren karşılıkl vurmalar yaşanıyor bide erkek dişi yem yerke onu sürekli gagalıyo. Aklıma takılan şu erkek kuşum bana alışık ve bi yıldr evin her köşesini benle gezen bi kuş acaba kafesi evi ortamı dişiden kıskanıyor olabilir mi

Geri