Karadeniz Pet

Eş sorunu ve erkeğin gözünün altında dökülen tüyler

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar merhaba.
Şu an 2,5-3 yaş aralığında olan bir muhabbetkuşum var.
Daha önce de sitede bir çok konu açmıştım.
Geçtiğimiz sene aralıktan beri eş tutturmak için bir çok dişi denedim.
Amacım yavru almaktan ziyade eş isteyen hareketleri olan kuşu mutlu etmekti.
Yine de yavru alırsam da çok mutlu olurdum o ayrı.
Biraz geç kalmışım sanırım ancak evdekileri anca ikna edebilince böyle oldu.
Birkaç denemeden sonra bir dişide karar kıldım.
Çok iyi anlaşamamalarına rağmen iyilerdi, yavrudan ümidimi kesmiştim, en azından yalnızlığı geçer dedim.
Bu kuşla mart ayından beri beraberler.
En iyi anlaştığı kuştu, yem alıp verdiği, birbirlerini kaşıdıkları oluyordu.
Ancak dişi kuşu bir tanıdıktan almıştım ve kuşta bir şekilsizlik, bir tüy dökme eğilimi vardı.
Sitede resim de koyarak konular açtım, kuşun normal olduğu söylendi defalarca.
Kuşta bir anormallik var(dı) ama çözemedim.
Zamanla kuş şişmanlamaya, uçamamaya başladı.
Zannediyorum yağlandı, bunun önüne geçemedim.
Kafesten çıkardığımda doğru düzgün uçamıyor, bir yere konduktan sonra benim alıp kafese koymamı bekliyor.
Erkek ise sürekli kafesten çıkmak istiyor, çıkarmazsam çıldırıyor.
Kafesten çıkınca da bana geliyor, bu kez dişi çıldırıyor.
Kafestelerken erkek genelde dişiden hala kaçıyor.
Dişi sık sık yuvalığa giriyor ama, çiftleşme gibi bir durum neredeyse imkansız gibi :)
Bir de geçen bir kaç günlüğüne şehir dışına çıkmıştım.
Geldiğimde erkeğin gözünün biraz daha altında kibrit ucu kadar bir tüyün döküldüğünü gördüm.
Resim ekleyecektim ama, net çekemediğim için eklemedim.
Bu tüy dökümü hastalık mıdır, yoksa dişi birşey yapmış olabilir mi?
Hayvan eş yokkenki halinden daha rahatsız sanki.
Acaba dişiyi versem mi?
Aradan geçen 8 aydan sonra bu kadar kötü olmaları normal mi?

Hasta olabilir.

sureklı dışarı salıyorsanız zaten yavru almak epey zor olur
yaglanamsı cınde suyuna 4-5 damla lımon damlatın
tüy dokulmesı ıle ılgılı resım şart manatarda olabılır yada dişide yapmış olabılır
bence dişiyi geri verin erkek tek daha mutlu olur :)

Resimleri ekledim [MENTION=6181]murat DEMİR11[/MENTION]
Çok net değil ama, belli oluyor.
Dişinin de resimlerini çektim, yağlanmış değil mi?
Resimleri çekerken dişi yuvalıktan çıktı.
Sık sık yuvalıkta.
Erkek de girmeye çalışıyor ama sanırım dişi kovuyor.
Resimleri çekerken yem verdiler birbirilerine.
Ama erkek sürekli dışarı çıkmak istiyor.
Bunlar eş tutmamışlar mı?
Sizce vermeli miyim dişiyi?

Çok yağlanmış bu normal değil bu şekilde zaten yumurta verirse tıkanma olur eş olmuşlar ama yumurta vermeleri şuan sağlıksız.

Erkeğin gözünün altındaki tüy dökümüne ne diyorsunuz [MENTION=2351]Tunç ÇAĞATAY[/MENTION] Bey.
Bir de suyuna limon katarak ne kadar zamanda sonuç alabilirim?

Son düzenleme:
Kuşların salınması yavru alınmasına engel değil. Zaten dişi kuş aşırı şişman salmalısınız. Resimlerden de erkekte bir sorun göremedim ama siz var diyorsunuz. Daha net bi resim çekmelisiniz. Ama sizin yapacağınız daha doğru şey veterinere gitmek. Kuşlardan az da olsa anlayan 2-3 veterinere giderseniz en azından bi fikir edinirsiniz. Biz yağlanma deriz ama belki kuşun iç sisteminde problem vardır. Bunu buradan en iyi kuş veterineri bile çözemez.

Kuşların salınması yavru alınmasına engel değil. Zaten dişi kuş aşırı şişman salmalısınız. Resimlerden de erkekte bir sorun göremedim ama siz var diyorsunuz. Daha net bi resim çekmelisiniz. Ama sizin yapacağınız daha doğru şey veterinere gitmek. Kuşlardan az da olsa anlayan 2-3 veterinere giderseniz en azından bi fikir edinirsiniz. Biz yağlanma deriz ama belki kuşun iç sisteminde problem vardır. Bunu buradan en iyi kuş veterineri bile çözemez.

ilknur hocama katılıyorum bi veterinere gösterin o kuşu

Keşke öyle bir imkanım olsa ama, gördüğüm veterinerlerin hepsi kedi köpek üzerine iş yapıyorlar.
Daha kuşlardan anlayan bir veteriner görmedim.
Eskişehir'de yaşıyorum.
Bilen birisi varsa, yönlendirirse çok mutlu olurum.
[MENTION=10423]Taner ALTIN[/MENTION]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:53 -->-> Daha önceki mesaj 01:50 --

İlknur Hanım, özellikle ilk ve ikinci resimlerde erkeğin gözünün altına doğru, mavi noktanın üzerinde kibrit ucu kadar bir leke var, görebiliyor musunuz?
Orada tüy yok işte, et gözüküyor.
Fotoğraf çekmek için çok uğraştım ama çok hareketli ancak bu kadar oldu.

Keşke öyle bir imkanım olsa ama, gördüğüm veterinerlerin hepsi kedi köpek üzerine iş yapıyorlar.
Daha kuşlardan anlayan bir veteriner görmedim.
Eskişehir'de yaşıyorum.
Bilen birisi varsa, yönlendirirse çok mutlu olurum.
[MENTION=10423]Taner ALTIN[/MENTION]

bursada olsaydın sana bir veteriner önerebilirdim ama eskişehirde bildiğim yok maalesef :( inşallah bilen vardır [MENTION=7153]Sımarik[/MENTION]

Geri