Karadeniz Pet

Eş tutma süresi ve değiştirme

Cem Bora AKINCI

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar 1 aylıktan 8 aylığa kadar olan kuşumu evde tek besledim kızgınlaşıp işten çok ilgilenemeyince eş almak istedim. Ve yakkında güvendiğim bir kuşçuya gidip kuşu eş seçmesi için orda bıraktım.

Kuş bir erkekle 3-4 hafta kadar aynı kafeste durdu ve ilerleme göremedik. Başka yeni eşe atılmış adamın kendi çiftiyle dişilerini değiştirdir. Ve şimdiki koyduğumuz kuşla 5 haftadır aynı kafeste bu arada diğer değiştirdiğimiz kuşlar yumurtladı.

Gelelim sadete. Bizim kuş bi tüye girdi çıktı falan ama daha hiç yuvalığa girmedi.

1) eşini gene değiştirmelimiyim şu an kavga falan yok arada öpüşme var ama 5 hafta olmasına rağmen yuvalığa bile girmior?

2)kuşun evcil olması çiftleşmesine herhangi bi zorluk çıkarırmı ne yapmam lazım? bekleyeyimmi hala

Kuşların eş olma süreleri kuşlara bağlı olarak değişebilir. Kimisi 1 haftada kimisi birkaç ayda eş olabiliyor. Eğitimli insana alışkın kuşların eş olmaları diğerlerine göre uzun olabilir. Ama bu da kuşun karakteriyle ilgilidir. Biraz sabredin bence. Yeni alacağımız her kuşta bu gibi alışma süresi olacaktır.

Ben de konuya şu noktadan gireyim. Kuşu eş seçmesi için bırakmak doğru değil.
Ortam farklı olduğu için kuşlar hemen tüye giriyor. Gittiği yerde de, dönünce de.. O zaman da gözü eş meş görmez.

Haklısın abi kuş tüye girdi yeni çıkıyor baştan bi hata ettik şimdi ne yapmalıyım sence?

benimde iki tane muhabbet kuşum var dişi erkeğin kafasını yaraladı şükür yaşıyor ayırdım 1 hafta sonra dişi erkeğiğn yanına atıcam bakalım ne olacak çok büyük sorun bu bunun bir formülü varmıdır eş olabilmeleri için ne yapmalıyım acaba?

Geri