Karadeniz Pet

Eş tutma

Onur OKTAY

Meraklı Üye
Arkadaşlar bu konuyla ilgili birkaç kere daha soru sormuştum. Ama çözüm bulamadım hala. Erkek muhabbet kuşuma eş almıştım. (Erkek kuşum 2.5 yaşında, dişiyi 1.5yaş civarı aldım) Dişi arada sırada yanaşsada erkek hiç oralı değil. Çok korkuyor dişiden dişi yanına geldiği anda kaçıyor ordan. Hiç kavga etmediler, dişi sakin bir kuş erkeğe bişeyde yapmadı dövmedi, vurmadı. Şuanki kafesleri geniş güzel bir kafes, acaba eski kafesime koysam ikisini küçük bir kafes daha faydalı olur mu eş tutma konusunda? Mama aldım, ballık aldım bal taktım, suyuna vitamin koydum. Dışarıda salmıyorum ama tık yok bizimkilerde :) Sizce küçük kafese almamın faydası olur mu? :confused::confused:

Benzer sorun bende de var gerci ben erkegi yeni attim daha disinin kafesine. Ama erkek kafeste disiye gore pasif duruyor. Sadece yemini, suyunu icip tunekte duruyor oylece. Benimkilerde de kavga yok, ama kur yapma da baslamadi henuz. Ama simdilik anladigim disi kafese hakim... Yem yerken falan erkek yanasirsa gagaliyor. §Ustelik benim kafes te kucuk.. Yarin erkek icin daha buyuk bir kafes alacagim, bir sure ayircagim bakalim faydasi olacak mi...

Bizim erkeğin dişiyle alakası yok. Dişiyi değiştirsem de bir faydası olmayacak sanirim.

Son düzenleme:
Benzer sorun bende de var gerci ben erkegi yeni attim daha disinin kafesine. Ama erkek kafeste disiye gore pasif duruyor. Sadece yemini, suyunu icip tunekte duruyor oylece. Benimkilerde de kavga yok, ama kur yapma da baslamadi henuz. Ama simdilik anladigim disi kafese hakim... Yem yerken falan erkek yanasirsa gagaliyor. §Ustelik benim kafes te kucuk.. Yarin erkek icin daha buyuk bir kafes alacagim, bir sure ayircagim bakalim faydasi olacak mi...

erkeği dişinin yanına atarsanız olmaz.Çünkü Dişi Kafesi Sahiplenmiş Baskıcı Yem Felan

Ama Benim Tavsiyem Erkeğe Kafesi Alın Erkeği Ayırın Kafesleri Birbirini görecek şekilde 1 hafta felan ayırın dişiyi alın 1 hafta sonra erkeğin yanına atın tahminim değişim olucak ve nijer felan alın yemine katın kızışsınlar diğer eski kafeste kalsın aldıgınız yavrular yeme düstügünde ayırırsınız

Tabi Ustalarımız Daha iyi bilir.

Bizim erkeğin dişiyle alakası yok. Dişiyi değiştirsem de bir faydası olmayacak sanirim.

dişiyi verin erkek dişiyi kendi seçsin.

Son düzenleme:
dişiyi verin erkek dişiyi kendi seçsin.

O şekilde de denedim hocam. 6 7 saat petshopta bıraktım kuşu yanına devamlı farklı dişiler koydu ama yok seçmedi. Hiç ilgi göstermedi dişilere. Bende ilk koyduğu dişiyi alıp denemek istedim. Olmadı değiştireceğiz zaten yine dişiyi.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:11 -->-> Daha önceki mesaj 19:56 --

2 tanede videolarını ekliyeyim :)

[YOUTUBE]UBdJ4Sk1JZY[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]K4YeLOeqYNI[/YOUTUBE]

O şekilde de denedim hocam. 6 7 saat petshopta bıraktım kuşu yanına devamlı farklı dişiler koydu ama yok seçmedi. Hiç ilgi göstermedi dişilere. Bende ilk koyduğu dişiyi alıp denemek istedim. Olmadı değiştireceğiz zaten yine dişiyi.

2 tanede videolarını ekliyeyim :)

[YOUTUBE]UBdJ4Sk1JZY[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]K4YeLOeqYNI[/YOUTUBE]

ya bu erkek çok korkmuş ürkek bence gidin atın dişi gelsin konsun yada alın bir tane kafesleri yan yana koyun videoda göründüğü gibi zaten dişiyi sallamıyor. 1 2 hafta bekletin olumlu sonuç vermez ise erkeği satın yeni erkek alın

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:17 -->-> Daha önceki mesaj 20:15 --

sanırsam dişi kızışmış olmadı ayırın erkeği kızıştırın belki işe yarar

ya bu erkek çok korkmuş ürkek bence gidin atın dişi gelsin konsun yada alın bir tane kafesleri yan yana koyun videoda göründüğü gibi zaten dişiyi sallamıyor. 1 2 hafta bekletin olumlu sonuç vermez ise erkeği satın yeni erkek alın

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:17 -->-> Daha önceki mesaj 20:15 --

sanırsam dişi kızışmış olmadı ayırın erkeği kızıştırın belki işe yarar

Hocam dişinin kızıştığından emin olsam başka bir erkek alıp onları eş yapayım bari. Dişiye kanım çok ısındı çünkü. Bu erkeğide vermem çünkü 2.5 yıldır bende konuşuyor falan. Başka bir erkek alayım yanına bari. Ama kızıştığını nasıl anlarım dişinin?

Hocam dişinin kızıştığından emin olsam başka bir erkek alıp onları eş yapayım bari. Dişiye kanım çok ısındı çünkü. Bu erkeğide vermem çünkü 2.5 yıldır bende konuşuyor falan. Başka bir erkek alayım yanına bari. Ama kızıştığını nasıl anlarım dişinin?

yakından fotograf çekip atarmısın

dişilerin çeresi kahverengi olur ama videoda yanılmıyorsam gördügüm nar gibi 2.5 yıldır erkek sizleyse
başka kafese koy onla ilgilen yeni erkek al dişi ile çiftleştir. yavru al

ama unutma 1 hafta ayır yeni erkekle dişiyi sonra erkeğin yanına dişiyi at erkek kafesi sahiplensin diğer erkeklede ilgilenirsin artık

Size tavsiyem kuslarinizi üreticiye satıp 1 çift kuş almanız yaptığınız masraflar çok fazla biraksalar kafeste alırsınız siz bilirsiniz ama tavsiyem yeni çift kuş

dişilerin çeresi kahverengi olur ama videoda yanılmıyorsam gördügüm nar gibi 2.5 yıldır erkek sizleyse

ama unutma 1 hafta ayır yeni erkekle dişiyi sonra erkeğin yanına dişiyi at erkek kafesi sahiplensin diğer erkeklede ilgilenirsin artık

Onur Bey tesekkurler tavsiyeniz icin, ben de uygulayacagim. Bir de forumda es tutma ile ilgili basliklara goz attim. Genel olarak daha once baska kus gormemis evcil kuslar, es tutma konusunda biraz daha sorunlu sanirim. Insana bu kadar alisinca kendi cinsine yakinlasmasi daha zor oluyor belki de...

Evcil disilerde değilde erkeklerde sıkıntı olabiliyor ben çok beğendim disiyi inşaallah yavrularını görmek nasip olur hatırladım bu kuşları.

Arkadaşlar buyrun resimleri de ekliyorum.

12LWkD.jpg

oYjW8k.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:06 -->-> Daha önceki mesaj 21:04 --

Ekledim resimleri hocam.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:07 -->-> Daha önceki mesaj 21:06 --

Size tavsiyem kuslarinizi üreticiye satıp 1 çift kuş almanız yaptığınız masraflar çok fazla biraksalar kafeste alırsınız siz bilirsiniz ama tavsiyem yeni çift kuş

Yok hocam kafes almamda böyle uğraştırıyor baya. Masraf olarak pek birşey yapmadım aslında. Teşekkür ederim yorum için.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:08 -->-> Daha önceki mesaj 21:07 --

Evcil disilerde değilde erkeklerde sıkıntı olabiliyor ben çok beğendim disiyi inşaallah yavrularını görmek nasip olur hatırladım bu kuşları.

İnşallah hocam teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:50 -->-> Daha önceki mesaj 21:08 --

Arkadaşlar dişi kaç yaşında gibi gözüküyor? Birde kızışıp kızışmadığını bu fotoğraftan anlayabilir misiniz?

Son düzenleme:
yavru almak istiyorsanız eş kuşları kesınlıkle salmayın ıkınci hata erkeği dişinin kafesine atmaktır bunun tam tersını yapmalısınız kuşlarda eger eş olma sorunu yasıyrsanız hiç beklemeden ayırın erkeği yuvalık takılı kafeste bırakın dişiyide farklı bı salma yada kafese alın bırbırlerını gorsunler ne cok uzaga nede cok yakına koyun ıkı kafesı en az 3 hafta farklı kafeslerde dişiyi hazırlayın mama nıjer vs erkekte aynı sekılde beslenmeli tabi altını cızıyrm önemli olan dişi kusun hazır olması 3 hafta sonunda dişiyi atın erkegın yanına ıkısıde hazırsa ki buyuk ıhtımal oyle olacak ama dedıgım gıbı kızıstırmak sart 1 dakıka içinde çiftlesecekler ve bu arada kusları rahatsız etmeyın onları orda unutun yem mama temızlık vb seyler ıcın gırın yınede sonuc alamazsanız ozaman kusları yada eşlerı degıstırmeye gıdebılırsınız benim habıhanemde kuşlar eş secmez eslerı ben secerim :) unutmadan en önemlı sey sabır :) bol ve saglıklı yavrular kolay gelsin

yavru almak istiyorsanız eş kuşları kesınlıkle salmayın ıkınci hata erkeği dişinin kafesine atmaktır bunun tam tersını yapmalısınız kuşlarda eger eş olma sorunu yasıyrsanız hiç beklemeden ayırın erkeği yuvalık takılı kafeste bırakın dişiyide farklı bı salma yada kafese alın bırbırlerını gorsunler ne cok uzaga nede cok yakına koyun ıkı kafesı en az 3 hafta farklı kafeslerde dişiyi hazırlayın mama nıjer vs erkekte aynı sekılde beslenmeli tabi altını cızıyrm önemli olan dişi kusun hazır olması 3 hafta sonunda dişiyi atın erkegın yanına ıkısıde hazırsa ki buyuk ıhtımal oyle olacak ama dedıgım gıbı kızıstırmak sart 1 dakıka içinde çiftlesecekler ve bu arada kusları rahatsız etmeyın onları orda unutun yem mama temızlık vb seyler ıcın gırın yınede sonuc alamazsanız ozaman kusları yada eşlerı degıstırmeye gıdebılırsınız benim habıhanemde kuşlar eş secmez eslerı ben secerim :) unutmadan en önemlı sey sabır :) bol ve saglıklı yavrular kolay gelsin

Tamamdır hocam dediklerini uygulayacağım. Şuan ayırdım kuşları zaten. Ama bu dişi erkeğin bulunduğu kafese sonradan gelmişti doğru olanı yapmışım ama birde diğer dediklerini uygulayayım bakalım :)

Tamamdır hocam dediklerini uygulayacağım. Şuan ayırdım kuşları zaten. Ama bu dişi erkeğin bulunduğu kafese sonradan gelmişti doğru olanı yapmışım ama birde diğer dediklerini uygulayayım bakalım :)
hadi inşallah güzel haberlerını duyarız yakında maşallah kuşlarınada :)

hadi inşallah güzel haberlerını duyarız yakında maşallah kuşlarınada :)

İnşAllah hocam tesekkur ediyorum :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:28 -->-> Daha önceki mesaj 22:33 --

Arkadaşlar kuşları ayrı kafeslere aldım ama dişinin kızışıp kızışmadığını resim veya videodan anlayıp söyleyebilecek biri var mı?

Geri