Karadeniz Pet

Eşe atma ile ilgili birkaç soru

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar biraz uzun oldu ama, okursanız sevinirim.
Erkek bir muhabbet kuşum var, iki yaşında.
Son zamanlarda iyice kızıştığı için eş almaya karar verdim.
Ancak ilk aldığım dişi ile pek anlaşamadılar.
İlk başta hemen dişinin yanına giden kuş, sanırım dişi vurunca canı acıdığı için korktu.
İki gün sonra dişiyi geri verdim.
Sonraki aldığım dişi ile iki hafta yanyana kaldılar.
Başlarda kavga yoktu ama anlaşamadılar da.
Sonlara doğru kavgalar başlayınca onu da vermek zorunda kaldım.
Bu arada ikinci dişi de erkek çok korkaktı.
Sonra bir tanıdıktan dişi kuş aldım.
Tanıdık kuşu dışardan yakalamış.
Kuş daha önce bir dişi bir erkek ile aynı kafesteydi.
Diğer dişi kuluçkadaydı.
Şimdi gelen dişi ile anlaşıyorlar gibi, yemleşiyorlar.
Ama kaşıma hiç görmedim.

Sorumun birisi şu;
Erkek yemlemek istediğinde dişi kaçıyor.
Dişi erkeğin yanına geldiğinde de erkek korkup kaçıyor.
Ne olacak bu erkeğin korkaklığı.
Dişi dururkun gidip suluğa kur yapıyor.

İkincisi de beğendiğim bir dişiyi ayrıca alıp başka bir kafeste yanyana koymuştum.
Bir haftadır iki kafes yanyana.
Yarın erkeğin yanındaki dişiyi alıp bunu koymayı düşünüyorum.
Bu durumda kuşların psikolojisi olumsuz etkilenir mi?

Bir de dişi kızışkın mı?
Ceresi kahverengi ama pürüzsüz.
Kızışıklıkda cere pürüzlü oluyor diye biliyorum ama?

dişi kızışkın onda bir problem yok.. 2.si kuşların yerini cok değiştirme derim ben.. kuş tam alışamadan eş değişimi yapıyorsunuz anladıgım kadarı ile.. yeni eşe en az 2 hafta süre tanımanız gerekli.

Kuşun yanındaki dişi biraz büyük gibi.
Bir de diğer dişiyi albino olması sebebi ile dayanamayıp aldım.
Anlaşabilirlerse albino ile yola devam etme düşüncesindeyim.
Sizce yanlış mı yaparım?
Bir de erkeğin bu kadar korkaklığı neden olabilir?
Hiç ısrarcılık yok.
Gördüğüm hiçbir erkek böyle değil?

erkek kuşunuzun cere rengini bir kontrol edin.. acık tonlarda ise kızgınlıgı gitmiştir.. koyu mavi, hatta lacivert olması gerek.. eğer buraya kadar sorun yoksa.. kusunuzun tüy dökümünde olup olmadıgını kontrol edin.. 3.sü ise kusunuzun ortama tam uyum sağlayamamış olabilir.. malum sürekli yeni bir eş geliyor.. :) bunun icin biraz zaman vermeniz gerekir.

Neden eşini kendine seçtirmediniz kuşa? Bu kadar sabırsız olmanız kuşların birbirine alışmasına engel. Erkek korkak olmasının bi sebebi de evcil olması insanlara alışık olan kuşlarda bu oluyor bir süre. Eş olarak Albino güzel ama erkeğin yanına dişiyi atın ve sessiz sakin insanların rahatsız etmeyeceği bir yere koyun sadece su ve yem için rahatsız edin ve kuşları bir süre salmayın. Tabii eğer yavru almak istiyorsan.

LG G2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Sürekli yeni eş üç ay içinde dört kez geldi.
Kızışkın ve tüy dökümünde de değil.
Suluğuyla ayrı bir muhabbeti vardı :D
Sulukla olacağına eşiyle olsun dedim ama.
Aşırı korkak davranıyor, dişi başını kaldırınca kendini bir yere atıyor.
Ortamı da uzun zamandır aynı kafeste.
Suluğa böyle yapıp da, dişiden kaçması normal mi?

Neden eşini kendine seçtirmediniz kuşa? Bu kadar sabırsız olmanız kuşların birbirine alışmasına engel. Erkek korkak olmasının bi sebebi de evcil olması insanlara alışık olan kuşlarda bu oluyor bir süre. Eş olarak Albino güzel ama erkeğin yanına dişiyi atın ve sessiz sakin insanların rahatsız etmeyeceği bir yere koyun sadece su ve yem için rahatsız edin ve kuşları bir süre salmayın. Tabii eğer yavru almak istiyorsan.

abdullah bey haklı :D

Eşini seçmesi için de götürdüm, bir gün kaldı hatta.
Petshopcu tanıdık, eş seçemediğini söyledi.
Kızışkın dişi yoktu.
Kızışkın dişi gelene kadar bekleyecektim ama albinoyu görünce, bir de kızışık oolduğunu görünce dayanamadım.

Nasıl seçmemiş bu petshop kuşlardan anlıyor mu acaba merak ettim :) illa ki bi dişiyle ilgilenir öpüşür,kaşırlar hele ki bir gün kalmış. Albinoyu beğendiniz madem hazır kızışmış onu atın yanına kavga dövüş olmazsa sabredeceksin ve kuşlarla ilgilenmeyeceksin. Evcilliğini unutup eşiyle ilgilenecek ve yavru verecek. Tabi mama ve vitamin vermek koşuluyla.

Ben de bir süre kaldım petshopda.
Önce dişileri alıp bizim kafese attı.
Gelen dişilere biraz yanaşınca dişi vuruyor, sonra bizimki bir daha yanaşmıyor.
Bizim kuşu da salmaya atınca kovaladılar garibimi, biraz sonra geri aldık.
Ama dişilerin hiçbirisi kızışmamıştı.
Bizimki çok kızışık olunca direk çiftleşmek istiyor sanırım, sonra da dayağı yiyor.
Çok çabuk vazgeçiyor, aşırı korkak...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:29 -->-> Daha önceki mesaj 00:24 --

Bazı arkadaşlar erkek kuşlarının dişiyi kuluçkadan çıkarıp çiftleşmeye çalıştığını yazmış.
Bizimki yanaşamıyor ki :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:38 -->-> Daha önceki mesaj 00:29 --

Bir de Abdullah Bey, vitamin kimyasal olduğu için kullanmıyordum ben.
Sizce de kuşlarda kimyasal ürün kullanmak ne kadar doğru?
Doğru ise önerdiğiniz vitamin var mı ve nasıl kullanmalıyım?

dostum her cift kuş kavga eder bu sadece şidetli kavga olmadıgı sürece bir sorun olmaz. yani bir birlerini kanatacak kadar kavga etmiyorsa bişey olmaz cilve yapiyolardir...

Haftada bir verseniz iyi olur ama vitamin olarak süpervit iyi bulabilirsen yoksa Avivit te iş görür.

dostum her cift kuş kavga eder bu sadece şidetli kavga olmadıgı sürece bir sorun olmaz. yani bir birlerini kanatacak kadar kavga etmiyorsa bişey olmaz cilve yapiyolardir...

Bizim kuş çok ürkek, yani büyük bir kavga olursa ciddi yaralanmasından korkuyorum.
Onun için kavganın şiddeti artarsa ayırıyorum hocam, belki de yanlış yapıyorum bilmiyorum.
Kuş iki yaşına geldi, bu zamana kadar hep biz ilgilendik.
Belki onun da etkisi olmuştur.
Aslında tek bakmayı düşünüyordum ama dediğim gibi suluğu falan eşi gibi görünce, eş alayım dedim.
Ama planladığım gibi gitmedi.
Abdullah Bey teşekkür ediyorum..
Yani kimyasal da olsa zararı olmaz diyorsunuz?

Olmaz zararı aksine faydası olur.

Bizim kuş çok ürkek, yani büyük bir kavga olursa ciddi yaralanmasından korkuyorum.
Onun için kavganın şiddeti artarsa ayırıyorum hocam, belki de yanlış yapıyorum bilmiyorum.
Kuş iki yaşına geldi, bu zamana kadar hep biz ilgilendik.
Belki onun da etkisi olmuştur.
Aslında tek bakmayı düşünüyordum ama dediğim gibi suluğu falan eşi gibi görünce, eş alayım dedim.
Ama planladığım gibi gitmedi.
Abdullah Bey teşekkür ediyorum..
Yani kimyasal da olsa zararı olmaz diyorsunuz?

onlar kendilerene göre ayaraliyor merak etmeyin.

Nasıl seçmemiş bu petshop kuşlardan anlıyor mu acaba merak ettim :) illa ki bi dişiyle ilgilenir öpüşür,kaşırlar hele ki bir gün kalmış. Albinoyu beğendiniz madem hazır kızışmış onu atın yanına kavga dövüş olmazsa sabredeceksin ve kuşlarla ilgilenmeyeceksin. Evcilliğini unutup eşiyle ilgilenecek ve yavru verecek. Tabi mama ve vitamin vermek koşuluyla.

Hocam bugün uygun bir yer bulabilirsem 1 yaşında kızgın dişime eş seçtiricem malesef petshoptan alıcam üretici bulamadığım için acaba nasıl bir yol izlemeliyim.birincisi dişiyi atıcağımız kafeste sadece erkek olmayabilir bu sorun yaratırmı çünki adam muhtemelen karışık bir kafese atıcak. İkincisi Kafeste ne kadar durmasını tavsiye edersiniz. Üçüncüsü diyelim bir erkeği seçti ama seçtiği etkeği ceresi ne lacivert ne koyu mavi ikiside değil yani kızışmamış bir erkeği seçerseyinede onu mu almalıyım eve geldiğimde kafese aynı andamı koymalıyım yoksa erkeğimi önce koymalıyım son olarak petshop biraz uzak 1 saat kadar kuşlar karton kutuda kalsa sorun yaratırmı uzun oldu biraz kusura akmayın değerli yorumlarınızı bekliyorum

Geri