Karadeniz Pet

Eşi ölen kuş için ne yapılmalı?

• Konbuyu başlatan tostami
  • Başlangıç tarihi
T

tostami

Guest
Merhaba :)

Yakın arkadaşımın evin de 2 tane kuş vardı alalı belki 4-5 ay olmuştur ama geçenlerde kuşun birinin öldüğünü söyledi sebebini bilemiyor genel de eve kuşu saldıklarında her daim lambaya konarlarmış çarpılıp öldüğünü düşünüyor.. Herneyse bugün beni aradı ve diğer tek kalan kuşuna bakamıyacağını bana vermek istediğini söyledi evde boynu bükük bir şekilde duruyormuş telefondan anlattığı kadarıyla, benim evimde de 2 senedir baktığım 2 muhabbet kuşu var malesef eve alamıyacağımı ama işyerime getirip en iyi şekil de bakabileceğimi söyledim.. Bugün kuşu alıp işyerime getireceğim 2. bir kuş alma lüksümüz şuan da yok belki daha sonra yanına bir eş alabiliriz ama kuş çok üzgünmüş ona bu dönemde nasıl davranmalıyız akşamları bazen 8-9 gibi işyerini kapatıp gidiyoruz herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum ama size de bir danışmak istiyorum. Haftanın 6 günü çalışıyoruz sadece pazar günleri çalışmıyoruz yemeğini suyunu cumartesi günü tazeleyip bıraksam herhangi bir sorun olur mu?​

Eşi ölen kuşa yeni bir eş almak en doğrusu olacaktır.. Ama biraz bekleyin kuş da yerine alışmış olur. Yer değişikliği onlarda stres yapar mümkün oldukça kafesin yeri değişmemeli. Biraz yeni yerine alışsın sonrasında eş de alırsınız.
Cumartesi akşamından evet yemini ve suyunu tazeleyip koyarsanız bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum hayvan üşümesin, yeter. Yalnız mümkünse 2 yemliği olsun ki gün içinde yem kabukları yemlikte çoğalacaktır o yüzden hayvanı aç bırakabilir.

Eşi ölen kuşa yeni bir eş almak en doğrusu olacaktır.. Ama biraz bekleyin kuş da yerine alışmış olur. Yer değişikliği onlarda stres yapar mümkün oldukça kafesin yeri değişmemeli. Biraz yeni yerine alışsın sonrasında eş de alırsınız.
Cumartesi akşamından evet yemini ve suyunu tazeleyip koyarsanız bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum hayvan üşümesin, yeter. Yalnız mümkünse 2 yemliği olsun ki gün içinde yem kabukları yemlikte çoğalacaktır o yüzden hayvanı aç bırakabilir.

++++++++++++

kuşun pisikolojisine bağlıdır bazılar eşi ölünce ömür boyu eş istemiyorlar yanlız yaşıyor.en kısa zamanda yanına eş alın bence.

Teşekkür ederim arkadaşlar :) Kuşu bugün işyerine getirdik ama çok bitkin duruyor gözleri baygın bakıyor ve hiç sesi çıkmıyor,sesinin çıkması belki yerini yadırgamasındadır ama baygın ve bitkin duruşu bir hastalığımı var şüphesi bıraktı yaşına göre dik duran bir kuş değil kuyruğu aşağıda duruyor ve ayaklarının üzerine doğru çökük duruyor yarın gelirken vitamin almayı düşünüyorum belki direnç kazanması konusunda yardımcısı olur ve çabuk toparlanır.. Çok az ve çok yavaş yem yiyor durum şuan bundan ibaret geldiği ev de hiç iyi bakılammış belli oluyor :mad:

yerini yadırgıyordur mama ve vitamin desteğinde bulunun bence

allah sabır kuvvet versin kuşunuza

sağolun arkadaşlar kuşum bugün iyi gözüküyor az önce onu oynarken gördüm tünekten tüneğe atlıyordu gözleri de artık baygın bakmıyor ama tüyleri hala dağınık ve kabarık ve hala hiç sesi çıkmadı hergün gözlemliyorum arkadaşlar bazen çok drgun ve bitkin gözükürken bazen böyle canlanıyor inşallah iyileşir..

Bişey sorucam benim 2 tane kusum vadrdi 2 gun once kiz olan kayboldu hertarafi didik didik aradım ama bulamadım.kız olan kaybolunca erkek 2 gündenberi hic haraket etmiyor baya bi soluk esi varken cok oynuyodu bir şey olurmu ne yapmaliyim yardım ederseniz sevinirim.

Geri