Karadeniz Pet

Eşi ölen kuş için ne yapılmalı?

pingu

Yeni Üye
Erkeğin adı Bulut, dişininki Pingu. Pinguyu dün kaybettik. Pingunun yumurtlama dönemiydi. Follukta yumurtalarına oturuyordu. Salı akşamı bunları kontrol etmeye gittim. Follukta çiftleşiyorlardı. Direk kapağı kapattım rahatsız etmemek için. İçeriye gittim. Yarım saat sonra annem bana seslendi. Pingunun kanadı kan içinde ve kanadını aşağıda tutuyordu. Bulut kanadının altını ısırmış galiba. Hemen veterinere götürdük. Kırık gibi gözükmüyor dedi. Kanadının altına sürmemiz için krem ve suyuna koymamız için toz vitamin verdi. Üstüne iyi olmazsa perşembe günü gelin kuşlardan çok iyi anlayan bir arkadaşım gelecek dedi. Eve geldik. Pinguya krem sürdük. Suyuna vitamin koyduk ve kafesleri ayırdık. Çarşamba günü Pingu daha bir canlı gibiydi. Salatalık verdik. Koltuğun üstünden uçmaya çalıştı herhalde halının üstüne düştü. Sonra dinlensin diye kafese geri koyduk. Folluğun tüneğinden ayrılmıyordu. Yumurtalarındaydı aklı hep. Hepsi boştu ama onlardan hiç ayrılmadı. Perşembe sabahı yine kontrol etmeye gittim.Annem bugün onu tekrar veterinere götürecekti. Folluğunun başında duruyordu yine. 8:30da dersim vardı. 8.15te evden çıktım. Eve geldiğimce annem sakin ol dedi. Anlamıştım neler olduğunu. Hemen folluğunun yanına gittim. Kapağını açtım. Cansız bir şekilde yatıyordu orada kuzum. Karnında yumurtasıyla gitmişti. Hayatımda hiç bu kadar ağlamamıştım. Bu şu ana kadar başıma gelen en kötü olaydı. 2 saat boyunca koynumda sevip öptüm onu ağlarken. Annem ve kardeşim de ağlıyordu.Ben gittikten 15 dk sonra gitmiş kuzum. Bir kanadını açılmazken yaralı olan kanadı kolayca açılıyordu. Kırılmış büyük ihtimal. Keşke veterinerler kuşlardan iyi anlasa. Öğle civarları onu evin yakınındaki hipodromda bir ağacın altına yumurtalarıyla birlikte gömdüm. Onu çok özlüyorum. Aklımdan hiç gitmiyor. Gün boyu ağladım. Sabah kalktım içimde hala bir burukluk var. 1.5 gündür ağzıma lokma girmedi. Buluta kasten göstermedim. Elimde gördü mü bilmiyorum. Şimdi yanlız kaldı. Bulut Pingudan daha sakin bir kuş. Pingudan daha küçüktü. Bulutu Pingudan sonra almıştık yanlız kalmasın artık diye. İkisini salınca Pingu gelip omzumuza konar. Sağı solu kurcalardı. Rafıma gidip kitaplarımı kemirirdi. Çok ısırırdı. Bulut ise klimanın üstüne ya da avizeye konar hiçbirşey yapmadan dururdu. Elimize gelse de hemen kaçardı. Onu kendime alıştırmak ve Pingu gibi hareketli bir kuş olmasını istiyorum. Ne yapmalıyım?
Şuan kafesinde acıklı acıklı ötüyor. Anladı herhalde.
Titriyor ve kakasını sulu yapıyor.
Ne yapmalıyım arkadaşlar onu da kaybedemem.

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun üzüldüm pingu için Bulut size zor alışır anladığım kadarıyla damızlık olmuş sürekli ilgilenin onunla inşaallah alışır size ve Buluta mutluluklar dilerim

Çok geçmiş olsun üzüldüm pingu için Bulut size zor alışır anladığım kadarıyla damızlık olmuş sürekli ilgilenin onunla inşaallah alışır size ve Buluta mutluluklar dilerim
yok bulutu annemler benden habersiz aldılar. pingu kaç yaşında bilmiyorum.onu aldığımıza kuşçu anneme bu kuşu başka bir aile verdi demiş . insanlara alışkınmış. bulutu aldığımızda 1 yaşından küçüktü .pingu 4-5 yaşlarında olabilir. bulut şuan 2 yaşında fakat hala gözleri simsiyah. şuan görseniz yavru sanarsınız. her zaman pingu öpüşmeye çalışırdı. bulut kaçacak delik arardı. damızlık olması imkansız gibi birşey. nasıl kendime alıştırabilirim söyler misiniz? pingudan tecrübem yok . aldığımız ilk hafta kendisi alışmıştı bize uğraşmamıştık çok alışması için.

Kuşunuz stres yapabilir öncelikle onu önleyin derim. Suluğuna çay koyanlar vardı özel mama yapanlar vardi bi araştırın

Sürekli ilgi sevgi ve onunla konuşarak güvenini sağlayabilirsiniz zamanla size yaklasacaktir

arkadaşlar gece kafes gürültüsüyle uyandım. bulut kafeste tur atıp duruyordu. ordan oraya atlayıp duruyordu. bir şeyden kaçıyormuş gibiydi sanki. korkuyor gibiydi. neden olabilir? zor sakinleştirdim.

Geri