Karadeniz Pet

Eşim hastalık derecesinde kuş seviyor yardım ?

candan034

Yeni Üye
merhabalar kardeşlerim , eşim hastalık derecesinde muhabbet kuşu seviyor , 1 tane kuşuuna bi şeyo lsa 1 hafta yemek yiyemiyor üzülüyor gözleri doluyor..

psikoğa gittik , psiklog eşimle konuştu doktorun bana dediği hastalık derecesinde olmadığı , her insanın bir hobisi olduğunu bunu sorun haline getiren benim olduğunu söyledi . bir insanı hasta olarak tanımlansı için örneğin bir kuş öldüğünde intihar edecek veya kendine zarar verecek eylemlerde bulunması gerekir ve bu tip hastalarımız var dedi..

ancak ben hale içim rahat değil , bir kuş öldüğğünde oturup günlerce yas tutuyor yemek yemiyor konuşmuyor uyumuyor . siz bana yol gösterin ne yapacağımı şaşırdım artık .

Bu bir hastalık değil hobi, hobi demek bir insanın zamanını sevdiği bir uğraş ile geçirmesi demektir. Eşiniz gerçekten çok seviyorsa belirttiğiniz davranışları sergilemesi gayet normal. Ben kuşum kaçtığında günlerce ağaçlara havaya bakarak yürüdüm. Balkonda bekleyip etrafa bakındım. Herhangi bir hobisi olmayan bilemez

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne mutlu sizeki öyle bir eşiniz var yaradılanı seviyor yaradandan ötürü ve merhamet derecesi oldukça yüksek. Yapabilecek bir şey yok her fani, ölümü tadacaktır sizde yardım edin kuşlarınıza daha iyi bakım uygulayın derim

eşinize destek verin... eşiniz 5 saatini veriyorsa sizde en az 2 saatinizi kuslara verin eşiniz 5 üzülüyorsa sizde onla beraber üzüntüsünü yasayın... bu sevgi bu bir tutkudur kus hobisi basit birsey değildir siz onu bunlardan soğutmaya kalkarsanız kuslardan değil sizden soğur... bunu bilin... hayırlı günler

bizden oturup kuşlardan eşinizi nasıl soğutacağınıza dair akıl verecek değiliz , kuşlar bir tutkudur aşktır bunu anlayacağınızı sanmıyorum.

Yani ne denilirki bu konu hakkında.Bence çok şanslı birisiniz.Çünkü kuş veya herhangi bir hayvan hobisi olan insanda aşırı derecede vicdan ve çevrecilik olur.Kimseyi kırmaz incitmez,Doğayı korur.
Ayrıca bu bir hastalık değildir,sevgidir.Ben yanlışlık sonucu kuşumu öldürdüğüm zaman üzüntüden haftalarca kendi kendimi yedim bitirdim.Yani bir çocuktan farkı yok onların.Eli ili yok işte verirsen yiyor vermezsen yemiyor garipler.Lütfen eşinize bu gözle bakmayın.Malum hepimiz aynı derecedeyiz.

Bence eşinizi değiştirmeye çalışmak hem sizi hem de eşinizi mutsuz edecektir.
Kaldı ki eşiniz kötü bir şey yapmıyor, son derece masum bir işle iştigal ediyor.
Kötü alışkanlıkları olsa daha mı iyi? Vicdansız, acımasız olsa daha mı iyi?
Eğer siz onu sürekli eleştiriyor, farklı yöne kanalize etmeye çalışıyorsanız
yanlış yapıyorsunuz demektir. Eşinizi seviyorsanız onun hobilerini paylaşmayı,
onunla zaman geçirmeyi, en azından engel olmamayı denerseniz ilişkiniz
açışından çok daha sağlıklı bir iş yapmış olursunuz.
Uzun yıllar akvaryum hobisiyle ilgilendim. Evimde 5 tane akvaryumum olduğu
zaman oldu. 1 tonluk akvaryumum bile vardı. Eşimin ilgisi olmamasına rağmen
sağolsun beni hiç engellemedi. Şu an kuşlarla ilgileniyorum. Evimde muhabbet
kuşlarının haricinde papağanlarım da var. Bir tanesi çok kemirgen bir kuş. Salondaki
deri koltuğun 20 cm'lik bir kısmını kemirip parçaladı. Eşim bir şey demedi. Koltuğa
yama yaptık, kullanmaya devam ediyoruz.

Bu bir hastalık değil hobi, hobi demek bir insanın zamanını sevdiği bir uğraş ile geçirmesi demektir. Eşiniz gerçekten çok seviyorsa belirttiğiniz davranışları sergilemesi gayet normal. Ben kuşum kaçtığında günlerce ağaçlara havaya bakarak yürüdüm. Balkonda bekleyip etrafa bakındım. Herhangi bir hobisi olmayan bilemez

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim kuş kaçtığında ben de günlerce balkondan nasıl kaçmış ve ne tarafa gitmiş olabileceğinin provasını yapmıştım. Günlerce gözüm yerlerde gezdim aceba kediye filan denk geldi mi diye. Tüylerini aradım. Hiç bir izine rastlamadım tabi.

Eve kuşları ben getirmiş olmama rağmen eşim benden daha çok seviyor. Bana göre bizim evde bir kafesten yani tek çiftten harici fazla ve şu an evde 11 muhabbet var. Bir tanesini başkasına vermiştim eşim günlerce ardından ağladı ve uzunca bir süre kalanlara "Katil babanız sizi ayırdı mı?" diyerek bana gönderme yaptı. Bu bir hastalık değil.

Bence siz de sevmeye çalışın. İlgili olmasanız bile en az eşiniz kadar ilgili görünün. Bu halinize inandığını hissettiğiniz vakit şu an sizi rahatsız eden şeyleri onu da yanınıza alarak ortadan kaldırmaya çalışın. Bu süreci planlı yaşadığını hissetmemeli. Bu şekilde daha kolay olacağını düşünüyorum. Yalnız unutmayalım ki bu bir hastalık ya da endişelenmenizi gerektirecek bir durum değil.

Canan hanım, şimdi yazacaklarım yanlış anlaşılmalara açık ancak sorunun ile çok yakından ilgili meseleler. Seni tanımıyoruz, kimse de iletişim bilgilerine ulaşamadığı için içim biraz rahat.
Eşlerden biri ilgisini başka alana yoğun bir şekilde veriyorsa aralarında sorun var demektir. Ya geçinemiyor, ya bir huzursuzluk var, anlaşamıyorlar, sürekli kavga ediyor olabilirler. Bu gün kuşlar olabilir ilgisini verdiği yarın başka bir şey. Bence aranızdaki sorunları çözme yoluna gidin. Anca bu şekilde düzelir. Evlenmeden önce nasıl birbirinize davranıyorsanız yine öyle olun. Birlikte düzelecek bu işler. Hayırlısı olsun bakalım.

Doktorunuz doğru demiş Candan hanım.Eşinizde bir sorun yok.Baktıkları defter,kitap değil birer canlı.Dolayısıyla bu denli bağlanması normal.Ben tam tersine bir kuş için bu denli üzülünür mü diyenlerden korkmak lazım düşüncesindeyim..

Neyse..Bundan 9 ay önce baktığım tek kuşum kaçtı.Ve günlerce yas tuttum,ağladım.Hala rüyalarıma girer ve rüyalarımda bulur,kavuşurum onunla.Her ne kadar farklı sebepten psikiyatriste gidiyor olsam da benim doktorum da bu durumun oldukça normal olduğunu,zamanla acımın hafifleyeceğini söylemişti.Ki öyle de oldu.Unutulmuyor ama hafifliyor,bir anı oluyor zamanla.İkinci psikiyatrist görüşünü de duyunca içiniz rahat eder herhalde diye yazayım dedim :)

Candan hanım..Kuşlar hatta tüm hayvanlar bizden farkı olmayan ama bizden daha özel canlılar.Çünkü sizden istedikleri tek şey ilgi ve sevgi.Bunun dışında sizi karşılıksız seviyorlar.Siz de evinizdeki kuşlarla yakınlaşmayı deneyin,onlarla bağ kurarsanız onlara bağlanmanın ne kadar kolay olduğunu görür ve bu korkularınızı üzerinizden atarsınız.

Bence eşinizi değiştirmeye çalışmak hem sizi hem de eşinizi mutsuz edecektir.
Kaldı ki eşiniz kötü bir şey yapmıyor, son derece masum bir işle iştigal ediyor.
Kötü alışkanlıkları olsa daha mı iyi? Vicdansız, acımasız olsa daha mı iyi?
Eğer siz onu sürekli eleştiriyor, farklı yöne kanalize etmeye çalışıyorsanız
yanlış yapıyorsunuz demektir. Eşinizi seviyorsanız onun hobilerini paylaşmayı,
onunla zaman geçirmeyi, en azından engel olmamayı denerseniz ilişkiniz
açışından çok daha sağlıklı bir iş yapmış olursunuz.
Uzun yıllar akvaryum hobisiyle ilgilendim. Evimde 5 tane akvaryumum olduğu
zaman oldu. 1 tonluk akvaryumum bile vardı. Eşimin ilgisi olmamasına rağmen
sağolsun beni hiç engellemedi. Şu an kuşlarla ilgileniyorum. Evimde muhabbet
kuşlarının haricinde papağanlarım da var. Bir tanesi çok kemirgen bir kuş. Salondaki
deri koltuğun 20 cm'lik bir kısmını kemirip parçaladı. Eşim bir şey demedi. Koltuğa
yama yaptık, kullanmaya devam ediyoruz.

Maşaallah Mert bey. Eşinizi tebrik ediyorum. Allah bu güzel birlikteliğinizi ömür boyu sürdürsün.

Aradığınız cevabı bu sitede bulamazsınız. Burdaki insanların hemen hemen hepsi yazdığınız şeyleri okurken bile kuşlarıyla ilgili başlarından geçen üzüntüleri hatırlayıp daha savunmacı yaklaşırlar doğrusu da bu çünkü muhattap aldığımız varlıklar yaratılıştan masumlar ve bu sevgi öylesine bir sevgi değil

Geri