Karadeniz Pet

Ev ve Süs Hayvanları Hakkında Yönetmelik

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
EV VE SÜS HAYVANLARININ ÜRETİM, SATIŞ, BARINMA VE EĞİTİM YERLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Bu konu hepimizi ilgilendirdiği için paylaşmakta fayda görüyorum. Üretici olarak 2013 yılı itibarı ile hepimizin yerine getirmemiz gereken şartlar bu yönetmelikte açıklanıyor:

GKGM

Diğer yandan da yönetmeliği tartışmak için de açılmış bir konu olması bizlere faydalı olacağını düşünüyorum. Soruları olanlar olabilir, bu topikte cevaplarını bulabilirler... Yönetmelikle ilgili çalışmalarına başlamış arkadaşlar olabilir, bu topikte tecrubelerini paylaşıp bizlere yol gösterebilirler.

Muammer Konuk abimizim bu konudaki sorusu üzerine açmış bulunmaktayım bu konuyu :)

Yönetmelikten okuyunca sanki ilk ve en büyük sıkıntımız şu an mevcut olan üretimhanelerimizin teknik özellik, donanım ve konumları gibi görünüyor. Yani üretimhane gıda üretimi ve satışı yapılan yerlere yakın mesafede olmaması gerek. Yerler ve duvarlar yıkanabilir malzeme ile kaplanmış olması gerekiyor. Atık su giderleri bulunması gerekiyor. Havalandırma ve aydınlatma mekan büyüklüğü ve şekline göre yeterli olması gerekiyor. Üretim kafesleri yerden en az 30 cm yükseklikte olması gerekiyor. Üretim kafesleri tavana en fazla 30 cm yakınlıkta olabiliyor. Buna göre salma tarzı üretim yapanlar için tam olarak nasıl şartlar aranacağı henüz belli değil... Araştırılması gereken bir durum.

Üretimhanelerimiz yeterli teknik donanıma ve konuma sahip olduklarını kabul edelim...yapılması gereken bir çok bürokratik işlemler var, Allah yardımcımız olsun diyelim.

Bu arada Federasyonun Bakanlıklarla ilgili yeni çalışmaları var hobi üretim sayısını 150 kuşa çıkarmaya çalışıyorlar..

Teşekkürler ben şahsen bir bilgim yoktu bu konuda

EyvAllah ustam sağ olasın, gerekliydi.

Şu anda hobi üretim sayısı kaç çift, birde fazlası için ne yapılması gerekir belki ilerde çift sayısını çoğaltırsak bilgimiz olsun.

artık petshop açmak we canlı haywan
satmak için basit bi islem yok
veterıner denetım defterı gerek buda
para demek tarım we hayancılık
bakanlıgı bu defterı kontro edyor. az cok işın icınde oldugumdan bıraz blyom bu konuları