petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Evcilleştirebilir miyim ?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve messevim tarafından 2 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. messevim

messevim Member

Beğenileri:
    13
    Arkadaşlar merhaba. Bundan 3 ay önce bir dişi muhabbet kuşu aldım. 1 Hafta boyunca tek başına beslemeye çalıştım, baktım ki çok sessiz ve sakin duruyor acıdım yanına bir tane erkek muhabbet kuşu daha aldım. Şimdi odayı şenlendiriyorlar ikisi :)

Bir sorum olacak, aslın da benim niyetimde muhabbet kuşunu eğitmek vardı. Acaba bu durum da onların ikisini birden eğitebilir miyim ? Yoksa eğitmek için illa ki tek olmasımı gerekiyor.

Eğer ikisi birlikte eğitilmezse mecbur 2-3 aylık yeni bir muhabbet kuşu ve yeni bir kafes alacağım. Muhabbet kuşunu eğitmek içim de ukte kalmasın..

Muhabbet kuşlarımda bunlar. forumdan birisi maviye 4 aylık yeşile ise 6-7 aylık demişti.

2. mmerym15

mmerym15 New Member

Beğenileri:
    0
    :) bence yavrularını bekle onları eğitirsin. Elinde büyüyecekler, daha çabuk benimserler.

3. Uğur GENÇ

Uğur GENÇ Moderator

Beğenileri:
    267
    Çift kuşları eğitmek çok zor ve zahmetli bir iş ve olumlu sonuç almak kesin olmayabilir. Tek kuşu eğitmek daha uygun bence.Bu çiftten yavru almak istiyorsanız beklemeniz gerekecek, erkek kuş daha ufak.

4. Mutlucan

Mutlucan New Member

Beğenileri:
    0
    Benim erkek kuşum 9 yaşında kız olan 3 civarı. Şuan 3 yumurtamız var inşallah doludur yumurtalar boş çıkarsa çok üzülürüm. Hemen eğitmeye başlayacağım :) En iyisi yavru edin onlardan.

5. messevim

messevim Member

Beğenileri:
    13
    Onların yavru çıkarmalarını bekleyeceksem sanırım epey bir beklemem gerek :) Onlara yuva aldım ama pek girmiyorlar.

Birbirlerinin başlarıyla, gagalarıyla, tüyleriyle oynuyorlar. Çok nadirde kavga ediyorlar ( sanırım hayvanlar için de tartışmak evliliğin tadı tuzu olsa gerek :) ) arasıra erkek dişinin arkasına geçmeye çalışıyor ama dişi her defasın da kaçıyor.

Bunların yumurtlaması uzun sürer mi ? Yumurtlamalarını teşvik etmek için neler yapabilirim ?

( vitamin verici damla aldım. Yuvalığa taze talaş koydum. Besin takviyeli gaga taşları da aldım. )

6. mmerym15

mmerym15 New Member

Beğenileri:
    0
    Havuçlu yumurta maması yapıp içine kızıştırıcı tohumlardan belli oranlarda atıyorlar ama erkeğinizin başındaki çizgiler hala duruyor ne kadar beklemeniz gerektiğini bilmiyorum. :) Bence bekleyin beklerken de bunlarla ilgilenirsiniz işte

7. messevim

messevim Member

Beğenileri:
    13
    Neden erkeğin başında ki çizgiler zamanla yokmu oluyorlar ? Erkeği ilk aldığım da gagasının yarısı siyahtı, petshopçuya sorduğum da zamanla siyahlığın gideceğini söylemişti, dediği gibi oldu:)

8. mmerym15

mmerym15 New Member

Beğenileri:
    0
    Aynen yaşı ilerleyip tüy değiştirdikçe çizgiler kayboluyor.Yaşını zaten belli yerlerden tahmin ediyorlar. Bunlar; baş çizgileri, irisin durumu vs

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:19 -->-> Daha önceki mesaj 22:18 --

Mesela dişinizin yaşı daha büyük ve alnı erkeğe göre daha açık.

9. messevim

messevim Member

Beğenileri:
    13
    Bilgilendirme için teşekkür ederim. Anlaşılan şimdilik yavru sahibi olamayacağım. :)

10. koray5006

koray5006 Member

Beğenileri:
    0
    Kuşlarınız çok tatlı. :)

Bence ara ara kuşların birini ayrı odaya alın ve orada ilgilenin, bu şekilde kuşlarla sırasıyla ilgilenirseniz bir nebze olsun alışırlar. Yeni kuş almanıza da gerek yok gibi. Bir süre böyle devam edip, ileride yavrularını besleyip, daha iyi eğitirsiniz. :)

11. Mutlucan

Mutlucan New Member

Beğenileri:
    0
    Daha küçükler hemen girmezler :) Zamanı bekle. Ben 2 sene bekledim inşallah boşa çıkmaz :)

12. messevim

messevim Member

Beğenileri:
    13
    Teşekkür ederim:)

Dediginiz taktiği yapıyordum, yeşil az birşey alıştı gibi ama mavi elimi görünce kedi görmüş gibi korkup bağırıyor:)[​IMG]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:00 -->-> Daha önceki mesaj 09:59 --

Hadi bakalım inşallah:)

13. koray5006

koray5006 Member

Beğenileri:
    0
    İlginç, aslında dişi kuşun daha hırçın olması lazım. :)

Erkek korkuyorsa, elinizi bir süre kafesin içine sokarak güven sağlamaya çalışın. Bu iş biraz sabır gerektiriyor. :rolleyes: :)

#13 koray5006, 3 Haziran 2015
    Son düzenleme: 3 Haziran 2015
  14. messevim

messevim Member

Beğenileri:
    13
    Aynen öyle . Yavaş yavaş uğraşıyoruz işte fırsat buldukça :)

Sayfayı Paylaş