Karadeniz Pet

Evcilleştirme hakkında bir soru

kezzap42

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba yaklaşık 2 hafta önce 40günlük bi kuş aldım. Daha öncede bir kuşum vardı. Bu aldığım kuşa sakince yaklaşıp kelime söylüyorum ilk başta elime alışsın diye elimi baya bi süre kafesin dışında tuttum daha sonraları yavaşça elimi kafese soktum elime zorlada olsa geldi elimden korkmuyor kafesin içerisinde ama kafesten dışarı çıkarınca direk perde kornişinin üzerine çıkıyor elimi tutuyorum elime gelmiyor yaklaştırınca iyi sağa sola kaçıyor. Kafesi kendi bulup girmiyor, biz tutuyoruz öyle giriyor. Ayrıca kafeste çok hareketli sürekli sağa sola zıplıyor kafesin tabanında git gel yapıyor kafesin bi duvarından ötekine uçuyor ötüyor çok hareketli sanırsam dışarı çıkmak istiyor. Ama çıkarıncada direkt tepeye konuyor bize gelmiyor kıyamıyorumda hayvana kafeste tutmak istemiyorum öyle yaptığını görünce. Ne yapmalıyım? Biraz uzun oldu ama okuyan arkadaşlara teşekkürler :)

öncelikle söylenilen değilde Kuşun kaç günlük oldugundan emınmıyız ? Daha sonra kuş eve geleli ne kadar oldu ortama alıstımı 1 hafta gectımı?

daha sonra kafesın ıcınden sevın 1 hafta hıc salmayın

ondan sonra omzunuza alın her kactıgında gıttıgı yerden alın

size alısması tamamen sıze baglı

öncelikle söylenilen değilde Kuşun kaç günlük oldugundan emınmıyız ? Daha sonra kuş eve geleli ne kadar oldu ortama alıstımı 1 hafta gectımı?

daha sonra kafesın ıcınden sevın 1 hafta hıc salmayın

ondan sonra omzunuza alın her kactıgında gıttıgı yerden alın

size alısması tamamen sıze baglı

Eve geleli 2 hafta oluyor ve 2 haftadır sürekli dışarı çıkarıyoruz. Bana söylenenen 40 günlük civarında olduğu. Ama ilk aldığımda falan öyle büyük kuşlar gibi ürkmüyordu.

Kuşu ilk önce kafeste ele alıştır.elinden zarar gelmeyeceğini öğrendiğinde çıkar kafesten. Kafes dışı eğitimde elden korkacağı için direk uçup kaçmaya çalışacaktır o da senin için zor olur

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bence kafesin kapısını aç ama sen çıkarma.Bırak kendi çıksın. Yine perdeye uçacaktır. Sonra yorulup iner. Tabi perdede çok çok uzun durmaya meyilli değilse. Perdeye çıkınca üzerine tüneyebileceği rahat bir cismi korkutmadan uzat, kendi insin. İşe yarar mı bilmiyorum ama deneyebilirsin. :)

Kuşu ilk önce kafeste ele alıştır.elinden zarar gelmeyeceğini öğrendiğinde çıkar kafesten. Kafes dışı eğitimde elden korkacağı için direk uçup kaçmaya çalışacaktır o da senin için zor olur

Sent from my iPhone using Tapatalk

aldığım gün ve devam eden bir kaç gün elimi kafese koyup alıştırdım hatta elimden yem dahi yedi. Şimdi hâla perdelerde :D Elimi yanaştırıyorum ayaklarının yanına kaçmıyor ama bazende yaklaştırınca öte tarafa gidiyor :D kafese elimi tutuyorum bazen korkmuyor bazen tutuyorum cak cak ötüp kafeste bi oyana bi bu yana gidip mekik dokuyor kafesin içinde kafesi kemiriyor tan tun :D perdeden sıkılıp kafesine gitmeye çalışıyor ama kafesi bulamıyor geri dönüyor :D Ne yapayım bilemedim biraz aç bırakıp elimden yem yedirmeyi düşünüyorum.

Bence kafesin kapısını aç ama sen çıkarma.Bırak kendi çıksın. Yine perdeye uçacaktır. Sonra yorulup iner. Tabi perdede çok çok uzun durmaya meyilli değilse. Perdeye çıkınca üzerine tüneyebileceği rahat bir cismi korkutmadan uzat, kendi insin. İşe yarar mı bilmiyorum ama deneyebilirsin. :)

Perdede 3-4 saat durduğu oldu :D Kafesin kapısını açmayı düşünüyorum dediğin gibi.

Son düzenleme:
Hayır, aç bırakma!

Elinden zarar gelmeyeceğini anlamadı lazım ister kafesin üstüne ister içine koy elini çırpınmayı kesene kadar bekle kısa zamanda elinden zarar gelmeyeceğini ve çırpınmanın fayda etmeyeceğini anlar

Geri