Karadeniz Pet

Evcillestirme

• Konbuyu başlatan Barış CEM
  • Başlangıç tarihi
B

Barış CEM

Guest
Oncellikle herkese iyi aksamlar;

Yaklasik 3 hafta once iki bucuk aylik erkek muhabbet kusu aldik. ilk iki gun cok durgundu sonra alisti bizde ilk gunler cok fazla yanina gitmedik daha fazla korkmasin diye. alistiktan sonra yavas yavas konusmaya basladik, yavas yavas yakinlastik oda bize alisti acikcasi. sesimizi duydugu zaman hemen bize bakip bizle konusuyor. en zor ana gelmistik oda ele alistirma. forumda ki bir cok baslikta okudugum gibi davrandim urkutmeden yavas yavas elimi uzattim once kafesin disindan. sonra kafesin disindan meyve vermeye calistim korkup kacmadi ama gelip yemedide. aslinda benim simdi ki planim elimde yem ile kafesin icine sokmak olucakto ki elime gelsin diye bir kac saat onceden yemini cikarticaktim. fakat bugun uzman tv de bir video gordum orada yavru muhabbet kuslarinin ele alinmasini soyluyordu. sizin elinize alissin korkulacak bir sey olmadigini anlasin diyordu.

sonuc olarak benim kafam karisti elime zorla alip onu oyle mi alistirmaliyim yoksa yavas yavas elime gelmesini ki beklemeliyim

cevaplar icin simdiden tesekkurler.

İmla hatalari icin ozue dilerim telefondan yazmak zorunda kaldim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elinize almayın muhabbet kuşları tutulmaktan hoşlanmaz, size güvenmeye elinizden korkmamaya başladığı zaman kafesin içine elinizi sokup yavaş hareketlerle parmağınızı göğsüne değdirin parmağınıza çıksın bir süre kafes içinde eğitim yapın.

Elinize almayın muhabbet kuşları tutulmaktan hoşlanmaz, size güvenmeye elinizden korkmamaya başladığı zaman kafesin içine elinizi sokup yavaş hareketlerle parmağınızı göğsüne değdirin parmağınıza çıksın bir süre kafes içinde eğitim yapın.

Muammer ustama katılıyorum. Ayrıca;

Öncelikle hoşgeldiniz. İsim Soyisim kuralına riayet etmenizi rica ederiz.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/site-yonetiminden-duyurular/isim-soyisim-degisikligi-22.html

2. olarak:
Muhabbet kuşları ele almaktan asla hoşlanmazlar ve sizden uzaklaşabilirler. Size alışmışsa karşılık veriyorsa korkmuyorsa elinize de gelecektir. Gerekli şeyler sabır, zaman, elinizde yemeye alıştırma. Asla gün boyu aç bırakmayın.

Ele almayın. O videoyu bende izledim. Şaşırdım açıkcası, siz yine Kuşunuzu elinize almayın güven kaybı olur.

Peki son bir sorum olacak. 3 hafta olmasına rağmen bize alışması mümkün mü? Demek istediğim ben kafesin kapağını açıp elimi sokmuştum kafesin içine krakeri almak için hiç kaçmamıştı sadece beni izlemişti. Bir keresinde de kafesin kenarına tırmanmıştı yavaşça göğsünü okşamıştım kafes dışında bir süre sonra tüneğine geçmişti sakin sakin. Dün de arkadaşım gelmişti ben evde yoktum, kendisi de zamanında muhabbet kuşu beslediği için ondan rica ettim eline yem alıp alıştırır mısın diye. Kendisi elini kafesin içine soktuğu anda kuş ordan oraya uçmaya başlamış, kendisi de korktuğunu görünce elini çıkartmış bir daha da sokmamış. Bende bir daha elimi sokmayı denemedim açıkçası.

İlk soruma verdiğiniz cevaplar içinde çok teşekkür ederim...

Peki son bir sorum olacak. 3 hafta olmasına rağmen bize alışması mümkün mü? Demek istediğim ben kafesin kapağını açıp elimi sokmuştum kafesin içine krakeri almak için hiç kaçmamıştı sadece beni izlemişti. Bir keresinde de kafesin kenarına tırmanmıştı yavaşça göğsünü okşamıştım kafes dışında bir süre sonra tüneğine geçmişti sakin sakin. Dün de arkadaşım gelmişti ben evde yoktum, kendisi de zamanında muhabbet kuşu beslediği için ondan rica ettim eline yem alıp alıştırır mısın diye. Kendisi elini kafesin içine soktuğu anda kuş ordan oraya uçmaya başlamış, kendisi de korktuğunu görünce elini çıkartmış bir daha da sokmamış. Bende bir daha elimi sokmayı denemedim açıkçası.

Evet mümkün olabilir o zamana kadar ortama, size, sesinize ve görüntünüze de alışıyor. Arkadaşınızı tanımadığı için kaçmış olabilir ama sizi tanıyor. Yine belirli aralıklarla göğsünü sevin, parmağınızı uzatın parmağınıza çıkmasını sağlayın, devamı gelecektir inşAllah :) Hayırlısı olsun.

Peki arkadaşlar bir sorum daha olacak.

Elimize alıştırmadan kuşu kafesinden salabilir miyiz kafes kapısını açarak. Elimize alıştırmadan uçurmalı mıyız?

Teşekkürler

Öncelikli adım kafeste eğitim. Dışarıda eğitim bir sonraki aşama.

+++++++++++++++++++++++++

Peki bir sorum daha olacak.

Geçen hafta çarşamba günü kafes içi eğitimi yapıyordum. Elime çok alışmıştı. Kaçmıyordu aksine oyun yapmaya bşlamıştı. Parmağımı yaklaştırdıkça bakıyordu elimi değdiriyordum oda bekliyordu sonra arkaya doğru zıplıyordu ve tekrar elime geliyordu. Bu 1 saat kadar sürdü. Sonlara doğru parmağımı ayaklarına götürüp tırnaklarını kaldırıp parmağıma almaya çalışıyordum ve başardımda en sonunda 2 ayağıyla parmağıma geldi durdu sonra arkaya zıplayıp tekrar parmağımın yanına geldi. Ertesi sabah gene denemeye çalıştım çok korktu elimden, ki eskiden de parmağımı kafesinin yanına götürüyor bazende sokuyordum hiç bu kadar korkmuyordu. Sabah yeni uyanmıştır deyip çok fazla kurcalamadım. Geçen gün tekrar akşam denemek istedim, fakat parmağımı kafesinin yanına götürürken korkmaya başladı. İlk zamanlarda bile kafesin dışından parmağımı sokarken dikkatle bakardı, hiç korkmazdı. Elimi içeri sokmak istedim ordan oraya uçtu ama sonunda sakinleştirip elim içeride bekledim fakat hiç gelmedi aksine diğer tünekte dikkatlice izledi. Birde geçen haftadan beri deyim yerindeyse çok fazla ses çıkartmaya başladı ve sesler daha çok cırtlak ses gibiydi.

Sizce elime alışıyorken bu uzaklaşmasının sebebi nedir?

Birde kafesin kapağını açmamıza rağmen hiç dışarı çıkmakla ilgilenmiyor.

Bir şey daha eklemek istiyorum. Kraker koyayım bari dedim, eskiden kraker koyduktan sonra normal devam ediyordu fakat bu sefer elimi soktuğum zamanki gibi çıldırdı ve krakeri koyduktan sonra oraya odaklandı. Dediğim gibi eskiden böyle bir şey olmuyordu. Sakin davrandıkça hayvan çıldırmaya başladı demem daha doğru olur :)

kuşunuz kafesteyken dışarı çıkartmak istediyseniz sizden soğuyabilir çünkü kuş daha dışarısını tanımıyor. kuş dışarıya ilk defa kendi çıkmalı benim düşüncem. ilk başta sadece kafes içinde ele gelmeye alıştırılmalı. kuşunuzun en fazla 2-3 aylık olması gerekli. benim öneceki kuşu değiştirdim 5 aylıktı ele bir türlü alışmadı.
dışarıya kendisi çıksın size tavsiyem bazı zamanlar kafesi açık bırakın mutlaka dışarıya gidecektir bir zaman. evi tanımadan onu dışarıya çıkarmanız güvenini sarsar..

bir de elden yem vererek aç bırakarak alıştıranlar var. bu konuda ben de kararsızım. son olarak denenebilir belki.

kuşunuz kafesteyken dışarı çıkartmak istediyseniz sizden soğuyabilir çünkü kuş daha dışarısını tanımıyor. kuş dışarıya ilk defa kendi çıkmalı benim düşüncem. ilk başta sadece kafes içinde ele gelmeye alıştırılmalı. kuşunuzun en fazla 2-3 aylık olması gerekli. benim öneceki kuşu değiştirdim 5 aylıktı ele bir türlü alışmadı.
dışarıya kendisi çıksın size tavsiyem bazı zamanlar kafesi açık bırakın mutlaka dışarıya gidecektir bir zaman. evi tanımadan onu dışarıya çıkarmanız güvenini sarsar..

bir de elden yem vererek aç bırakarak alıştıranlar var. bu konuda ben de kararsızım. son olarak denenebilir belki.

aç bırakmayı bende denedim ama işe yaradığını pek düşünmüyorum. Kuş açken ele geliyor lakin sonrasında yanaşmıyor.

MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ
Yazı Tarihi:03.05.2014
Kendi uyguladığım yöntemdir. Kesinlikle Bu paylaşımdaki amacım bilmişlik taslamak değildir ve kendi uyguladığım, iyi sonuç aldığım denemedir.
Aldığım kuş erkek ve 30 günlük bir kuştur.
Kuşu özellikle araştırarak üreticiden daha salmak kafese düşmeden anne-baba yanından aldım.
- İlk gün eve getirdim. Önceden hazırladığım kafese kuşu koydum.
- Kafesini şu anda da bulunduğu salonda biraz kuytu bir yere koydum.
- 2. gün kafesi yine bulunduğu oda da tüm odayı göreceği bir yere koydum.
- 3. gün kafes kapısını açıp elime 1 parça yem alarak elime gelmesini bekledim.
- 4-5 dakikalık bir tereddütten sonra elime geldi.
- Devamında hergün parmağımı çok yavaş hareketler ile göğsüne doğru tutarak parmağıma çıkmasını sağladım.
- her gün her gün bu pratiği yaparak bana alışmasını sağladım.
- Benim için eğitimin en önemli parçası ise basit zilli ve kuşa zarar vermeyecek bir oyuncak oldu. O ouncak ile kafesde yalnız kaldığı zamanlar da oyunlar oynadı.
- kuş geldikten itibarek 15 gün hiç salmadım. Bu süre zarfında kafes konumu itibari ile bulunduğu odayı bilhassa bana, eşime ve en önemlisi ilerleyen zamanlarda mükemmel bir dostluk kuracakları oğluma alışmış oldu.
- İlk uçuş’da şu taktiği kullandım. Kafesinde vakit geçirdiği oyuncağı aldım elime.
Kafes kapısını açınca oyuncağını görünce kafesden çıkarak elime kondu.
- çok yavaş hareketler ile oyuncağı koltuk üstüne bıraktım. Mutlu olduğunu gördüm ve o oyuncak ile oynarken bende gıdısından sevdim.
- İlk gün 10 dakika sonra hiçbir şekilde avuçlamadan oyuncağı vasıtasıyla kafese koydum.
- Bu süre ve taktiği hergün 3-5 dakika arttırarak uyguladım.
- Bi ara uçma özelliğinin tam farkına varınca ve konacak yer bulamayınca klima ünitesinin üstüne konmaya başladı. Bunun bir sorun teşkil edeceğini düşünerek klima üstünü karton kutular ile kapattım.
- Oğlumla birlikte saldığımız zaman ilgisi genelde ona ilgili ama benide ihmal etmiyor.
- Çalışmalarda eşim fazla yanımızda bulunmadı ama onunda gözlüğü ilgisini çektiği için onuda ihmal etmiyor.
- En önemli hususlar biri ise kuş bugun bana geleli 2,5 aylı bir süre olmasına rağmen 1 kez bile kuşu avuçlamadım.
- Şimdi ise bugun geldiğim nokta ise akşamları 1 saate yakın uçuruyorum. Kafesin kapısını açar açmaz benim yada oğlumun üstüne uçuyor.
- Şimdi ise konuşma çalışmlarına başladık.Güzel tepki veriyor. Sanırım 15-20 Gün içinde ilk kelime duyacağım inşallah.
- Kısaca biraz sabır ve aşırı ilgi,sevgi ile kuşu istediğim gibi alıştırdım.
- Bu yazı tamamı ile bana (Burak Çeliktaş) aittir. Burada amacım bilmişlik yada akıl vermek değildir.
Kendi uyguladığım ve Başarlı olduğumu düşündüğüm yöntemi belki 1 kişiye faydası olur diye paylaştığım bir yazıdır.

Yazı Tarihi:03.05.2014

benim kuş 45 gunIuk faIandi aIdimda 1 aydir bende eIimden omzumdan kafamdan inmiyor benden hiç korkmaz kavga eder kendisini insan sanmaya başIadi .) özeI birsey yaptimmi yok kuşu egitmek için üstüne çok gidiyosunuz oda ters tepiyo hayvan korkuyo sizden ürkek oIuyo sonra bence en iyi egitme şekIi kafesin kapisini açın kendisi disari çıksın hiç yanasmayin ona o size zamanIa yanasacak aIisacak sonra kovsanizda gitmiyo kafa tutuyo size .)) benim kuş konuşmaya başIadi çiko diyo simdiIik yeni yeni başka keIimeIerede gececem daha 3 ayIik benden tavsiye özgür bırakın odada o size geIsin onunuzde maruI yada havuç faIan koyun ama sakın onIa iIgiIenmeyin o sizIe iIgiIenecek her gun biraz daha iIerIeme kaydetceksiniz yavas yavas sizi tanimak isticek korkusunu yenecek .)

Aç bırakmayı falan deneme. Bu arada eğitim için geç bile kalmışsın ben ilk günden alıştırdım :D Tek yapman gereken ona sürekli olarak sakin bir sesle ismini söylemen. Sonra elini yavaşça kafesin içine sok işaret parmağını göğsüne doğru uzat. Eğer gelmezse göğsüne doğru parmağınla hafifçe ittir mutlaka gelecektir.