Karadeniz Pet

Fındığım hakkında ırk yaş ve bir kaç soru

Ensar YILMAZ

Paylaşımcı Üye
Selamun Aleykum herkese. Yeğenimin benim kuşuma göz koyup alması sonucu kendime fındık beyi aldım. Bey diyorum cere pempe umarım dönmez sonradan.

Benim tahminin 30-50 günlük sizlein görüşleri nedir.
Erkek olduğunu düşünüyorum kesinmidir sice.
Çekoslavak kırığı dendi biraz da iri duruyor gibi sizce ırkı nedir.

Bunların dışında alırken gözlemlediğim kadarıla çok hareketli kıpır kıpır değildi ama kabarık durmuyordu gözüme gayet sağlıklı gözüktü yanındakileri kaşıor istemediğini gagalıyordu. Eve gelince bir kabardı durgunlaştı resimlerde görürsünüz uyukluyor biliyorum alışma süreci ve stres var sizce sağlık durumu nasıldır görebildiğiniz kadarı ile.
Bunun benzeri tahminim 5-15 gün daha büyük olan kuşlar kıpır kıpırdı ama ben bunu seçtim ve durgunluğnu diğerlerinen birazdaha küçük olmasına verdim kendimce. Yorumlarınızı bekliyorum ve en önemlisi ;

Lütfen yorum yazan yazmayan, bu başlığa bakan herkes MAŞALLAH demeyi ihmal etmesin.
Yeğene verdiğim kuşa nazar değdi diye düşünüyorum 25 gün oldu çok huysuz ele filan gelmiyor kesinlikle varsa yoksa kafesi buda öyle olsun istemiyorum.

[MENTION=6041]musa351[/MENTION] işte çınarlının ordan aldığım kuşum tavsiye ederim ben petshopu ve ortamını beğendim yavrularda tam almalık gagaları hala siyah duruyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:43 -->-> Daha önceki mesaj 16:23 --

Kanatları sarkıttı iyice ve kuyrğuda aşşa eğdi hızlı hızlı nefes alıp veriyor birşey olmasın çok heycanlı gibi :)

Konu çok güncel yok mu bilgsini paylaşmak isteyen ustalarımız abilerimiz kardeşlerimiz ablalarımız :) ?

Son düzenleme:
35-40 günlük, yerli, erkek şimdilik. Değişir mi bilinmez.

35-40 günlük, yerli, erkek şimdilik. Değişir mi bilinmez.

Saolasın. Varmı başka düşüncesini paylaşmak isteyen ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:00 -->-> Daha önceki mesaj 17:22 --

Birde şuan için yem yemiyor ve yem kırmayı öğrenip öğrenmediğinide bilmiyorum kendisi kırıp yermi acaba ayıklanmışmı alsam ?. Güncel++++

Son düzenleme:
Yerli - 30 - 35 günlük - Erkek gibia ama değişebilir .

Teşekkürler yorumları bekliyorum Maşallahları eksik etmeyin. Birde şuan için yem yemiyor ve yem kırmayı öğrenip öğrenmediğinide bilmiyorum kendisi kırıp yermi acaba ayıklanmışmı alsam ve çok heyecanlı şuan çok sık nefes alıp verio kalbi çarpıor belli normaldir sanırım değilmi ? Yukardaki diğer sorularımıda cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Teşekkürler yorumları bekliyorum Maşallahları eksik etmeyin. Birde şuan için yem yemiyor ve yem kırmayı öğrenip öğrenmediğinide bilmiyorum kendisi kırıp yermi acaba ayıklanmışmı alsam ve çok heyecanlı şuan çok sık nefes alıp verio kalbi çarpıor belli normaldir sanırım değilmi ? Yukardaki diğer sorularımıda cevaplarsanız sevinirim.

Hızlı nefes alma normal. Yem kıramıyorsa değiştirirsin.

Bilmiyorum yem kırıp kırmadığını daha yerken göremedim daha ilk günü bakalım nolcak sağlıklı olsun hareketli olsu alışsın yeter :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:34 -->-> Daha önceki mesaj 21:33 --

ustalardan da görüşler alırsam ve cevaplar alırsam sevinirim

kuşunuz erkek ensar bey hızlı nefes alıp verme ağzı açıp kapama gibi şeyler korku stres ve yer değişikliğinden oluşur kısa zamanda geçer inşallah. yaş tahminim 35-40 günlük.yem kırmayı öğrenmiş olması lazım kafesin dibine yem serpin derim eğer ak darınız varsa kolay kırar kabuğunu.hazır yada el yapımı mamanız varsa kuru bir şekilde(yumurta, havuç olmadan) kafes dibine serpebilirsiniz onları da tırtıklayıp tok tutabilir kendini.sağlıklı ve güzel bir kuş gibi görünüyor. yeni dostunuz hayırlı olsun.

maşallah kusunuza çok yakısıklı bı erkek cekoslavak kırıgı degılde sankı orjınal gıbı duruyor.
yem kıramıyosa aspur alın ıstersenız onun kabugu ıncedır kolay kırar. inşallah 10 -15 gun ıcınde kıpır kıpır olur merak etmeyın

Maşallah yerli erkek kuş 40 günlük falan

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum hepinize. Bu sabah yani hemen hemen 1 saat önce baktım yem yiyor sabaha karşıda kulağıma yem kırma sesi geliordu uyandığımda hala akıllı yemliğin tüneğindeydi arada yem kırıyordu.
Baktım büssürü kabuk var yemleri kırabiliyor yemliğin içine baktım sanki ayıklanmış yemlerde var acaba kırdıklarını yutamadan düşürüyormu yoksa yiyordurda aradamı düşüordur. Kuş yeni olduğundan sürekli rahatsız etmek istemiyorum ama bir kursağına dokunmak istedim kafesin içinde kaçmaya başladı bende çok üstelemedim korkuk kaçtığı için.

Birde uyurken kafasını kanadına doğru çevirip uuması normalmidir sahurda dikkat ettim o şekilde duruor ve durgun şimdilik pek kıpırdamıyor yavru olduğu ve ortama alışmadığı içindir sanırım değilmi, tünekte tellerde nerde olursa tutunup kalıyor :)

Bunların dışında verebileeğiniz tavsiye öneri orum ve cevaplarınızıda bekliyorum. Bir an öne bana alışmasını ve konuşturmayı çok istiyorum :) Burak baskan ve bir çok kişinin daha öncelerde sölediği gibi yeni ve yavru olduğu için pek kafese aklaşmıyorum bir kaç gün izlesin bizi etrafa alışsın arada bir zorunluluktan kafese el soktum şimdilik emliği gaga taşını vs düzeltmek için.
[MENTION=8400]Ahmet Behçet[/MENTION] [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] [MENTION=7411]BURAKBASKAN[/MENTION] [MENTION=6181]murat DEMİR11[/MENTION]

maşallah çok sağlılkı görünüyor. 2 aydan küçük erkek. görebildiğim kadarıyla yerli ırk.

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum hepinize. Bu sabah yani hemen hemen 1 saat önce baktım yem yiyor sabaha karşıda kulağıma yem kırma sesi geliordu uyandığımda hala akıllı yemliğin tüneğindeydi arada yem kırıyordu.
Baktım büssürü kabuk var yemleri kırabiliyor yemliğin içine baktım sanki ayıklanmış yemlerde var acaba kırdıklarını yutamadan düşürüyormu yoksa yiyordurda aradamı düşüordur. Kuş yeni olduğundan sürekli rahatsız etmek istemiyorum ama bir kursağına dokunmak istedim kafesin içinde kaçmaya başladı bende çok üstelemedim korkuk kaçtığı için.

Birde uyurken kafasını kanadına doğru çevirip uuması normalmidir sahurda dikkat ettim o şekilde duruor ve durgun şimdilik pek kıpırdamıyor yavru olduğu ve ortama alışmadığı içindir sanırım değilmi, tünekte tellerde nerde olursa tutunup kalıyor :)

Bunların dışında verebileeğiniz tavsiye öneri orum ve cevaplarınızıda bekliyorum. Bir an öne bana alışmasını ve konuşturmayı çok istiyorum :) Burak baskan ve bir çok kişinin daha öncelerde sölediği gibi yeni ve yavru olduğu için pek kafese aklaşmıyorum bir kaç gün izlesin bizi etrafa alışsın arada bir zorunluluktan kafese el soktum şimdilik emliği gaga taşını vs düzeltmek için.
[MENTION=8400]Ahmet Behçet[/MENTION] [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] [MENTION=7411]BURAKBASKAN[/MENTION] [MENTION=6181]murat DEMİR11[/MENTION]
[MENTION=10273]Ensar YILMAZ[/MENTION] hocam yem kırar taıkı arada dusurur yemek isterken düşürüyor yanı sıkıntı yok. ılk zamanalrda kusun kursagına dokunmayın sızden korkar.
yavru oldugu ıcın korkuyor ve tellerde kendını guvende hıssedıyor ve kafasını kanadının ıcıne koyup uyuması normal. enım kusum normalde tunekte veya salıncagında duz durup uyur ama bazen genelde ben pc de oyun oynadıgımda ses cıkıyor oda kafasını gomuyo karnına uyuyor :D
bır an önce alısmaz öle :D biraz zaman ve emek isteyen bir iştir ama 1 ay içinde elinize alışır sanırım. siz yeterkı onu kesınlıkle avucunuzla tutmayın hıc bı sekılde.her gün onunla kafesin içinden konusun sizi dinleyecektir. konuşması içinde sizin gösterdiğiniz iligiye göre 1 veya 2 aya konusur yanı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dün akşam parmağa gelme alıştırması yapayım dedim pek kaçmadı ama gelmedide göğsüne doğru ittirdim zoraki geldi gelmiyodu da ayağı takıldı düşerken tutundu :D, kafesin dışına aldım parmağımda onla konuşuyordum diğer elimin parmağına alayım derken uçtu bir anda bir kaç kez duvarlara tosladı düştü yakalayana kadar çok üzüldüm ceresinde ufak bir soyulma oldu :( kuşu korkutmuş oldum hemde hırpalandı biraz birşeyi yok gibi inşallah bir şeyde olmamıştır ama sanırım şimdi alışma sürecinde bir kaç gün geriye gitmiş oldum :(

Geri