Karadeniz Pet

Fıstığım, Rahmetli Pamuğum ve Boncuğum

Furkan AYKAÇ

Yeni Üye
Fıstık

Yaklaşık 2-3 aylıkken tanıdığım bir petshoptan aldığım yerli dişi muhabbet kuşu. Yaklaşık 6 aylık olana kadar beraber günlerimiz geçti, fakat memlekete gidince daha iyi bir kafes daha iyi bir ortamda çok mutlu olunca bende geri Trabzon'a getirmedim.

Fıstık karakter olarak biraz sinirli bir muhabbet kuşudur biraz mesafelidir. Bende biraz büyük aldığım için kendime alıştırmam baya zor olmuştu.:)

1vPvND.jpg

Buda ilk elime geldiği fotografı

Boncuk

Boncuk 32 günlükken aldığım yerli bir muhabbet kuşuydu. Fıstığın Trabzon'da ki kafesi boş kalınca tanıdığım bir üretici bir muhabbet kuşu vermeyi teklif etti bende sıcak baktım bu teklife ve yaklaşık 5 gündür benimle olan Boncuk.

Kendisi karakter olarak çok cana yakın çok cesur kafesten inip yerlerde tavuk gibi dolaşıyor, Odaya girdiğimde kafesini açık bıraktıysam önce boncuğun yerini tespit ediyorum, sonra odada yapmam gerekenleri yapıyorum :)

Pk3kQQ.jpg

Pamuk

Pamuk, boncuğun kardeşi ve son derece şansız olanı, normalde boncuğu alırken planımda tek bir kuş almak vardı. Fakat üreticinin bir kuş daha vericem bu aldığının kardeşi burda durursa ölecek sen onu yaşatabilirsin belki diyince dayanamadım aldım. Fakat ciddi problemleri vardı gagası kırıktı ve mantar kapmıştı, kafasının büyük bir bölümü yara içindeydi. Elimden ne geldiyse yapmaya çalıştım ama yaklaşık 2-2.5 saat önce son nefesini verdi. 32 günlükken aldım 37 günlükken toprağa verdim.

Pamukla, boncuk son zamanlarında aynı kafesin içinde yem kavgasına çok giriyorlardı. Fakat ilk defa bugün pamuk boncuğa çok sert davranıyordu. Ne zaman görsem boncuğun boynunu ayakları altına almıştı, ama yaralı diye ben hep boncuğu elinden alıp yemlerle tek başına kalmasını sağladım, bugün tünekte sallanmaya başladı zor nefes alıyordu fark ettim ki gidici teker teker veternerleri dolaştık ama Trabzon'daki veternerlerden sadece biri muhabbet kuşlarını biliyormuş oda baktı ölmesi yakın şansı varsa bebek aspirini onu kurtarır dedi, suni tenefüs ve kalp masajı yaptı bedenini sıcak tuttu ama pamuk 2- 2.5 saat önce son nefesini verdi

LAPAQ1.jpg

Pamuk ve Boncuk Beraber

g8l8X2.jpg

çok üzücü bir durum

Kalan muhabbetkusunuza ve size keyifli hobiler dilerim pamuk gerçekten çok kötü yaralanmış üzüldüm :(

Çok teşekkür ederim bundan baya önce mavişim vardı bi tane yaklaşık 8 sene beraberdik. O ölünce çok kötü olmuştum ama pamuğun ölümü onu acılarından kurtardığı için daha az üzüldüm. Çünkü gagası tamamen kopmuş o siyah parça kabukmuş mantarda varmış. Pamuk içten içe acılar içindeymiş. Hatta veterner daha erken getirseydiniz ben ötenazi teklif ederdim dedi. Bende şaşırdım acaba bilgisizliğinden mi dedi yoksa gerçekten umutsuz bir vakamıydı? Şuan aklımı kurcalıyan tek şey bu

Geri