Karadeniz Pet

Fıstığın Ayağı Kanıyor yardım

Ezgi Yılmaz

Meraklı Üye
İkindi vakti fıstığın tırnaklarını 2 tane 10 ar sene kus beslemiş tecrübeli bir akrabam kesti. Tırnağı çok kesmiş kanıyor. Ve kuşum da sürekli tirnagiyla ugrasiyor kan revan içinde kaldi. Peçete sarmayi demedim cikardi. Karanlik bi odaya koydum uyusun ugrasamasin diye. Başka ne yapabilirim kuşuma bisey olur mu ? Veteriner de bilmiyorum . yardimci olursaniz çok sevinirim.

Evde oksijenli su ya da baticon varmı?

Tirnak sa fazla bir sey olmaz yarin gecer kanama dursun yeter o ugrastigi icin durmuyur bekle yatar o sonra kanama durur rahat ol

Tirnak sa fazla bir sey olmaz yarin gecer kanama dursun yeter o ugrastigi icin durmuyur bekle yatar o sonra kanama durur rahat ol

Ben de katılıyorum ama bölgeyi mikrop kapmaması adına steril etmek lazım. Oksijenli su ve baticonda bunun için ideal. Yoksa nöbetçi eczaneden alın derim.

Evde yok nöbetçi eczanede evime çok uzak su ile temizledim. Bütün kafesini peçete kapladim bir iki damla akmis uyumuş. Yerini pek değiştirmiyor yemek yetmediğini farkettim elle besledim su icirdim.

Evde yok nöbetçi eczanede evime çok uzak su ile temizledim. Bütün kafesini peçete kapladim bir iki damla akmis uyumuş. Yerini pek değiştirmiyor yemek yetmediğini farkettim elle besledim su icirdim.

O zaman inşaallah bişey olmaz diyelim. Bu arada önerenler olabilir tentürdiyot sürmeyin. Alkol oranı kuşlara zararlı çünkü. Bu da size ders olsun evinizde söylediklerimi ve acil durum ilaçlarını muhakkak bulundurun. Evde ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor çünkü :)

İlknur hanım'a katılıyorum. Baticon açık yaralarda gayet başarılıdır. Aspirin'i 2 ye bölüp kırık olan yeri kuşun tırnağına basınız. Aspirin kanın pıhtı yapmasına neden olur. (kuş hareketli ise zor olur) . Bu şekilde bir kuşunun ayak parmaklarını kaybettim. Tünerken, yürürken zorlanıyor. Mikrop kapmaya dikkat ediniz.

O zaman inşaallah bişey olmaz diyelim. Bu arada önerenler olabilir tentürdiyot sürmeyin. Alkol oranı kuşlara zararlı çünkü. Bu da size ders olsun evinizde söylediklerimi ve acil durum ilaçlarını muhakkak bulundurun. Evde ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor çünkü :)
Kolonyayi seyreltip temizleyecektim onada korktum .
Geçmiş olsun, 2-3 güne bişiciği kalmaz.
Tırnakları kesmemek daha iyi, illa kesilecekse ucundaki sivriliği alıp küt hale getirmek için 1-2mm alınabilir.
Hic kesmemistik ama çok uzadi tünelleri vs tahta ama başka bisey yapmak lazim heralde
İlknur hanım'a katılıyorum. Baticon açık yaralarda gayet başarılıdır. Aspirin'i 2 ye bölüp kırık olan yeri kuşun tırnağına basınız. Aspirin kanın pıhtı yapmasına neden olur. (kuş hareketli ise zor olur) . Bu şekilde bir kuşunun ayak parmaklarını kaybettim. Tünerken, yürürken zorlanıyor. Mikrop kapmaya dikkat ediniz.
Kani durdu çok şükür uyuyup ugrasmamasi gerekiyormus. Bu arada kani sulu pamukla temizlerken farkettim kuşta sirkeler var bit olmaya ramak kalmis. Baticon u ayagina sürecegim ama konuda yer diye korkuyorum. Ayagini gazli bezle sarmaya kalktim söktü.

Baticon sürün mikrop kapmaması için sürdükten sonrada gözünüz üzeinde olsun gagasını ayağına götürdükçe oyalayın onu. Kafesine de koymayın zaten. Kolanyanın yaraya sürülmesi bize bile zararlı. Şunu da söyleyeyim kuşun küçüklüğünü göz önüne alınca dökülen bir-iki damla kan bile onlar için çok önemli. Oluk oluk kansa hayatına neden olabilir. O nedenle çok kan kaydettiyse biraz vitamin takviyesi yapabilirsiniz direnç kazanması için.

Baticon sürün mikrop kapmaması için sürdükten sonrada gözünüz üzeinde olsun gagasını ayağına götürdükçe oyalayın onu. Kafesine de koymayın zaten. Kolanyanın yaraya sürülmesi bize bile zararlı. Şunu da söyleyeyim kuşun küçüklüğünü göz önüne alınca dökülen bir-iki damla kan bile onlar için çok önemli. Oluk oluk kansa hayatına neden olabilir. O nedenle çok kan kaydettiyse biraz vitamin takviyesi yapabilirsiniz direnç kazanması için.
Bit ilacina hemen başlasam mi

Bence bit spreyi alın . Maviş'te var ben kullanıyorum...

Bence bit spreyi alın . Maviş'te var ben kullanıyorum...

Bit yoksa o sprayler kesinlikle kullanılmamalı. Kuşu hasta edersiniz yok yere. Petshopların dediği bunu düzenli sıkın laflarına inanmayın. Sirkeli suyla fısfıslayın ihtiyacı olan bu.

Bit yoksa o sprayler kesinlikle kullanılmamalı. Kuşu hasta edersiniz yok yere. Petshopların dediği bunu düzenli sıkın laflarına inanmayın. Sirkeli suyla fısfıslayın ihtiyacı olan bu.
Çok emin değilim bir iki siyah nokta var çok kasiniyor

Maviş'te bit var demişti arkadaşım,ben o yüzden kullanıyorum.Eğer yoksa tabiki kullanmayın ;)

geceliyin karanlıkta yani kafes tabanına pamuk parçası koyun biraz kafeste kusta bit varsa pamuk üzürindede görürsünüz bu şekilde kontrol edebilirisin

Hepinize teşekkürler arkadaşlar onerilerinizi dikkate alacagim .

Geri