petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Fıstığın Ayağı Kanıyor yardım

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Ezgi Yılmaz tarafından 29 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    İkindi vakti fıstığın tırnaklarını 2 tane 10 ar sene kus beslemiş tecrübeli bir akrabam kesti. Tırnağı çok kesmiş kanıyor. Ve kuşum da sürekli tirnagiyla ugrasiyor kan revan içinde kaldi. Peçete sarmayi demedim cikardi. Karanlik bi odaya koydum uyusun ugrasamasin diye. Başka ne yapabilirim kuşuma bisey olur mu ? Veteriner de bilmiyorum . yardimci olursaniz çok sevinirim.

2. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Evde oksijenli su ya da baticon varmı?

3. halil dogan

Tirnak sa fazla bir sey olmaz yarin gecer kanama dursun yeter o ugrastigi icin durmuyur bekle yatar o sonra kanama durur rahat ol

4. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Ben de katılıyorum ama bölgeyi mikrop kapmaması adına steril etmek lazım. Oksijenli su ve baticonda bunun için ideal. Yoksa nöbetçi eczaneden alın derim.

5. halil dogan

O tirnagi temizle

6. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    Evde yok nöbetçi eczanede evime çok uzak su ile temizledim. Bütün kafesini peçete kapladim bir iki damla akmis uyumuş. Yerini pek değiştirmiyor yemek yetmediğini farkettim elle besledim su icirdim.

7. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    O zaman inşaallah bişey olmaz diyelim. Bu arada önerenler olabilir tentürdiyot sürmeyin. Alkol oranı kuşlara zararlı çünkü. Bu da size ders olsun evinizde söylediklerimi ve acil durum ilaçlarını muhakkak bulundurun. Evde ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor çünkü :)

8. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    72
    Geçmiş olsun, 2-3 güne bişiciği kalmaz.
    Tırnakları kesmemek daha iyi, illa kesilecekse ucundaki sivriliği alıp küt hale getirmek için 1-2mm alınabilir.

9. BARLAS

BARLAS Member

Beğenileri:
    0
    İlknur hanım'a katılıyorum. Baticon açık yaralarda gayet başarılıdır. Aspirin'i 2 ye bölüp kırık olan yeri kuşun tırnağına basınız. Aspirin kanın pıhtı yapmasına neden olur. (kuş hareketli ise zor olur) . Bu şekilde bir kuşunun ayak parmaklarını kaybettim. Tünerken, yürürken zorlanıyor. Mikrop kapmaya dikkat ediniz.

10. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    Kolonyayi seyreltip temizleyecektim onada korktum .
    Hic kesmemistik ama çok uzadi tünelleri vs tahta ama başka bisey yapmak lazim heralde
    Kani durdu çok şükür uyuyup ugrasmamasi gerekiyormus. Bu arada kani sulu pamukla temizlerken farkettim kuşta sirkeler var bit olmaya ramak kalmis. Baticon u ayagina sürecegim ama konuda yer diye korkuyorum. Ayagini gazli bezle sarmaya kalktim söktü.

11. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Baticon sürün mikrop kapmaması için sürdükten sonrada gözünüz üzeinde olsun gagasını ayağına götürdükçe oyalayın onu. Kafesine de koymayın zaten. Kolanyanın yaraya sürülmesi bize bile zararlı. Şunu da söyleyeyim kuşun küçüklüğünü göz önüne alınca dökülen bir-iki damla kan bile onlar için çok önemli. Oluk oluk kansa hayatına neden olabilir. O nedenle çok kan kaydettiyse biraz vitamin takviyesi yapabilirsiniz direnç kazanması için.

12. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    Bit ilacina hemen başlasam mi

13. İlkem Maviş

Bence bit spreyi alın . Maviş'te var ben kullanıyorum...

14. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Bit yoksa o sprayler kesinlikle kullanılmamalı. Kuşu hasta edersiniz yok yere. Petshopların dediği bunu düzenli sıkın laflarına inanmayın. Sirkeli suyla fısfıslayın ihtiyacı olan bu.

15. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    Çok emin değilim bir iki siyah nokta var çok kasiniyor

16. İlkem Maviş

Maviş'te bit var demişti arkadaşım,ben o yüzden kullanıyorum.Eğer yoksa tabiki kullanmayın ;)

17. Ömer Macit

Ömer Macit Active Member

Beğenileri:
    1
    geceliyin karanlıkta yani kafes tabanına pamuk parçası koyun biraz kafeste kusta bit varsa pamuk üzürindede görürsünüz bu şekilde kontrol edebilirisin

18. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    Hepinize teşekkürler arkadaşlar onerilerinizi dikkate alacagim .

Sayfayı Paylaş