Karadeniz Pet

Flucan nasıl kullanılır?

_alper_

Meraklı Üye
Arkadaşlar Selam,

Flucan tedavisi nasıl yapılıyor bilgi verebilir misiniz? Verirsem su içerisinde vereceğimden şurup formu olmaz diye düşünüyorum. Kapsul olanlarda 1,2 kapsul var galiba içerisinde. Kapsulun birini komple suda eritip oradan seyreltip versem. Ilacın sudaki etkisi zamanla kaybolmaz mı? yani 2 gün sonra seyrelttiğim ilaçlı suyun etkisi olur mı? Antibiyotikler suyun içerisinde hızlı bir şekilde etkisi yitiyorlar(4 saat ile 48 saat arasında). Bu ilaçta da öyle olmayacak mı? Genel olarak bilgi verebilir misiniz?

Hap formundaki flucanı da sizin için araştırdım hapı dörde bölüp suluğuna 1/4lük kısmı eklemek. Suyu günlük değiştirmek. @Selçuk YÜKSEL bey de konunuza bakabilirse yorum yapar,

Hap formundaki flucanı da sizin için araştırdım hapı dörde bölüp suluğuna 1/4lük kısmı eklemek. Suyu günlük değiştirmek. @Selçuk YÜKSEL bey de konunuza bakabilirse yorum yapar,

https://www.mybestpetshop.com/muhabbet-kuslarinda-kuruma-hastaligi
Buradaki linkten bakınca aşağıdaki şekilde bir tanım var.

"Bir kapsül 100 ml suda eritilir ve 100 ml’lik suluklara 1 ml hazırlamış olduğumuz eriyikten konulur."

Bunun ile kıyasladığımızda çok yüksek bir dozaj olmuyor mu 1/4 lük sizce. Birinde kuşun suluğuna ilacın binde 1'i birinde 4'de 1'i gidiyor. Ben mi yanlış yorumladım. Yoksa linkteki mi yanlış acaba.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21657184

Şurada sanırım bir çalışma sonuçları paylaşılmış. yüzeysel olarak okudum ancak ingilizcesi daha iyi olan bir arkadaş cevirirse belki herkes için yararlanabilecek bir kaynak olabilir flucan dozajlamasi hakkında. gerci çalışma sultan papağanları ve dozaj sonrasi kandaki ilac duzeyini incelemişler ama yine de işimize yarayabilir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21657184

Şurada sanırım bir çalışma sonuçları paylaşılmış. yüzeysel olarak okudum ancak ingilizcesi daha iyi olan bir arkadaş cevirirse belki herkes için yararlanabilecek bir kaynak olabilir flucan dozajlamasi hakkında. gerci çalışma sultan papağanları ve dozaj sonrasi kandaki ilac duzeyini incelemişler ama yine de işimize yarayabilir.
Bakayım.

Çevirdim: Günde bir kez 5 mg ilacı 100 ml suya ilave edin diyor bu kaynakta.

Hap toplamda kaç mg ve içinde kaç tane hap sayısı var? Toplamı sayıya bölün o bir hapın mg ına denk gelecek. O sayı ne ise örneğin 10 mg oluyorsa yarısını koyun, 20 mg oluyorsa çeyreğini.

A2ACB451-9B78-4E68-BDD6-BDF96E84CF1B.jpeg Şu kısımda yazıyor:

10 mg iki günde bir olan koşul için geçerli benim önerdiğim “once daily” dediği kısım yani her gün değişmesi koşuluyla(günde bir) 5 mg.

10 mg iki günde bir olan koşul için geçerli benim önerdiğim “once daily” dediği kısım yani her gün değişmesi koşuluyla(günde bir) 5 mg.
ama orada kg başına demiyor mu? hayvan ağırlığını söylüyor olmasınlar. diğer yerlerde ml başına tarzı yazmışlar emin olamadım.

Kuşun kilosu ne kadar :) bunu nasıl hesaplayacaksınız? Çıkan sonucu 5mg/kg ile çarpın.

Geri