Karadeniz Pet

follugu ne zaman temizlemeliyim ?

Önder AYYILDIZ

Meraklı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Yarın inşallah 4. Yavru da yumurtadan çıkacak ve tubada 3 tane boş yumurta
Kalacak. Yuvalık çok pis değil ama acayip kokuyor birde dışının kafası felan kirlenmiş.
Yedek plastik follugum var son yavruda çıktıktan kaç gün sonra follugu değiştirebilirim.
Ve dışının kiri için yapa bilecek birşey var mi yoksa yavruların biraz.büyümesini mi beklemeliyim

Ben haftada 1 değiştiriyorum. Aksi takdirde dediğiniz gibi çok koku yapıyor. Ayrıca yavruların dışkıları diğer yumurtalara bulaşıp yavruların yumurta içinde boğulmasına yol açıyor. Yumurta varken ve yavrular küçükken bir miktar talaşı sadece çukur yere koyuyorum.

Sizin yumurtaları görmüştüm abi.Hayırlısı olsun çıkmış yavrular. :)

Son düzenleme:
Biraz talas koydum da yarin son yavruda çıksın da bi kaç gun sonra değiştirelim bende.
Şahika mustafa çok bekledim 2 kizginlik yumurtasi bi süre sonra 7 yumurta ilk 3 u boş çıktı simdi yavrular çıkıyor çok şükür :)

Maşallah.Benimkilerde yuva hazırlığında cumartesiden beri çiftleşme oluyor daha doğrusu evdekiler görmüş bir haftadır her gün 2-3 kez oluyor ama ben dün denk geldim erkek dişinin üstüne çıkıp yem kusuyor ama çiftleşme olmadı galiba .Acaba neden böyledir ?

Ben ciflesmelerine bu çiftimin bir kez denk geldim kuşların çoğunluğu sabah 6 buçuk 7 o civarda ciflesiyorlar sabahları yem su kontorlü yaparken rastliyorum bi yandan kanarya diğer taraftan hintler dişileri köşelerde sıkıştırıyor arkam o bi dondum muhabbetlerde ciftlesiyor. Ciftlesselerde denk gelmek için gözününün önünde olması lazim.hep

dıkkat etmenız gereken sey yavrular yumurtadan cıkana kadar yuvaya mudahele etmemek.ilk yumurta kırılınca sorun olmaz 2 ve 3 yumurta kırılınca yuvalıgı nekadar cok temızlersenız okadar ıyı.ben hergun temızlıyorum.en çok baterı ve vıruslerın olusumuna ımkan veren ıkı yer vardır üretim içerisinde.1. olarak tava 2.olarakta yuvalık daha sonra suluk ve yemlik bu saydıklarıma özen gösterırsenız hastalıklara oluşmadan mudahale etmıs olursunuz.
maşallah kuslarınıza keyıflı hobıler dılerım

[MENTION=8970]Berkay ERDİNC[/MENTION] Kuşlar maşallah hem evciller hemde yuvayı iyi sahipleniyorlar temizlik sorun yaratmaz diye düşünüyorum da kafesim kötü bi kafes yeni kafeslerim de var tavali ızgaralı felan ama yavrular var diye yerini bozmuyorum artik sık sık yabani temizlemez yada granül alayim. Sağolun tavsiyeniz için

@Berkay ERDİNC Kuşlar maşallah hem evciller hemde yuvayı iyi sahipleniyorlar temizlik sorun yaratmaz diye düşünüyorum da kafesim kötü bi kafes yeni kafeslerim de var tavali ızgaralı felan ama yavrular var diye yerini bozmuyorum artik sık sık yabani temizlemez yada granül alayim. Sağolun tavsiyeniz için
korkmayın temızlıkten tava yukseklıgı ınce ıse granuru dagıtırlar tavadan.siz temızlıgınızı yapın.bakıcıymıs zaten kuslarınız hc korkmadan temizleyın.

[MENTION=8970]Berkay ERDİNC[/MENTION] dişinin yüzünün gözünün kiri için yapabilecek birşey var mi :)

İstediğin zaman temizleyebilirsin Önder. Zaten işin çok basit. Yedek folluk içine 2-3 yemek kaşığı talaş koy. Sonra yuvalıktaki folluğu çıkart, yumurta ve yavruları aktar, tekrar geri koy. 10sn. anca sürer. Önce yumurtaları aktar, sonra yavruları. Yumurtlalar yanyana yavrular yanyana dursun oyuk içinde. Boş yumurtaları alma kalsınlar follukta. Dişiyi elleme o temizler sonra kendini. Muhtemelen verdiğin mamayı yavrulara yedirirken yüzüne bulaşmıştır.

Son düzenleme:
Muhtemelen mama felan abi elimle itikliyorum öyle kalkıyor maşallah bırakmak istemiyor hic yarin son yavruda çıksın da değiştireyim o zaman

8 yavrusu olan ciftimin follugunu gunde iki kere degistiriyorum, malum nufus cok olunca diski miktari da artiyor. Yeni follugu yuvaliga koyarken disi atliyor icine.

Geri