petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Fransız tüy dökümü Hastalıgı Tedavisi (g0rky06)

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve g0rky06 tarafından 23 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    Merhaba Arkadaşlar,
    Sizlerin istekleri ve mesajlarınız üzerine Ankara Üni. veteriner fakültesinden Prof . dr 'dan aldığım reçete ile ve birazda kendi çabamla kuşumun tüy dökümünü kurtardım bunuda sizlerle paylaşıyorum.

-Öncelikle bu hastalık nedir nasıl teşhis konulur kısaca onu belirteyim;

*Kuşlar yavruyken başlar bu hastalık ve sürekli tüyler dökülür, kanama olur.Dökülen tüylerin yerine bazen yenisi çıkar bazende biçimsiz olarak çıkar ve kısayken tekrar düşer.

Tedavi:

Bu tedavi 3 aşamadan oluşmakta ;

NOT:Öncelikle kuşta iç hastalık var ise ve bu film çekilerek kontrol edilmesi gerekli.

1. Antibiyotik olarak MİKOSTATİN SURUP ile başlıyoruz. (7 gün)

Agızdan 3 damla
    Suluguna 0,5ml (yarım suluk)

2. Aşama kuşumuzu kontrol ediyoruz kanama varmı dökülme varmı ? Halen devam ediyorsa 2. antibiyotik olarak ;

-- Baytril 50 mg tablet kullanımına başlamalıyız--

Bu tedavi 10 gün sürecek
    *1/5 tablet 10ml suda karıstırılıp agızdan 1 damla
    *Suluguna ise 1/5 tablet 10ml suda karıstırılıp suluguna 1ml.

Antibiyotik tedavimiz bittikten sonra kuşumuza vitamin takviyesi yapacagız

-Brewer's Yeast (Bira Mayası) Günlük suluguna 1/8 oranında karıstırıcagız
    -Agızdan ise hergün 3 damla verebilirsiniz
    -Evinizde bulunan vitamin damlalarınıda bununla beraber kullanabilirsiniz

Bu tedavi süresince kuşu asla salmayacagız sevgimizi eksik etmiyecegiz ve en önemlisi kuşumuzun kanatları ve kuyrukları döküldügünde ve kanama oldugunda hemen BATİKON ile pansuman yapmamız ŞART ..(Batikon çay tabagına su koyucaz 3 damla damlatıcaz )

Ve tüm bunlara ek olarak ara ara kuşunuza sarımsak suyu vermeniz faydalı olacaktır.

Ve benım kendi kuşumun ilk hali ve son hali ve evimde bulundurdugum ilaçlarım:

BU KONUDA ANLATILAN HİÇBİRŞEY ALINTI DEGİLDİR. KENDİ TEDAVİ YÖNTEMİM VE KENDİ BİLGİLERİMDİR. LÜTFEN EMEGE SAYGI GÖSTERELİM TEŞEKKÜRLER .

mekayin, mehmet çetin ve olive bunu beğendi.
  2. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    74
  3. Ensar YILMAZ

Beğenileri:
    3
    Konu sabitlenirse çok iyi olur çok faydalı bir bilgi, ayrıca bu tip sorunlar yaşayan ve bu konu hakkında sorusu olan burdan mesaj atar başlık kalabalığı olmaz. Kuşları bu hastalığa yakalananlar en kısa sürede iyileşir inşallah. Allah göstermesin bizim de kuşumuzun başına gelirse buradan faydalanırız.

4. Mustafa DURAN

Mustafa DURAN New Member

Beğenileri:
    0
    Paylaşım için teşekkürler forumda hastalığın çaresi olmadığına dair mesajlar vardı. Bu hastalıktan dertli olanlar için iyi haber

5. Emre TAVLAN

Emre TAVLAN Active Member

Beğenileri:
    9
    Sabitleyelim bence cok saoll bilgilendirme icin rica ettik yazdin

6. Atılım BUKAĞIKIRAN

Atılım BUKAĞIKIRAN Active Member

Beğenileri:
    1
    Allah razı olsun, inşallah hasta kuş kalmaz

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

7. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    Herkeze teşekkür ederim.

Boş vaktimde Göz nezlesi ( Göz etrafındaki şişlik) bununda tedavisi var bende kendi kusumuda iyileştirdim onu paylasıcam.

8. İsmail YILDIRIM

Beğenileri:
    0
    Güzel paylaşım bencede konu sabitlenmeli..

9. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    Bu hastaliga yakalanan kuslari ölecek diye karantinaya almaktan başka birşey yapmayanlarin yaninda insanliginizi yapmissiniz maşallah kusunuza da sizin sagduyunuza da

10. alse

alse Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    9
    @g0rky06 güzel paylaşım bilgi açısından bir sorum var mesela anti biyotikler yada bira mayası yukardaki markaların olması gibi bir zorunluluk varmı mesela bende aşağıdaki resimdeki bira mayası var bunu neden sordum çünkü bazı bira mayalarına extra şeyler katılabiliyor örneğin arı sütü arı poleni vs..

#10 alse, 23 Ağustos 2014
    Son düzenleme: 23 Ağustos 2014
  11. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    Ben bu kuşu 30 günlükken aldım ve 4 tane kardeşinin arasından bile bile alıp kayseriden ankaraya geldim . Teşekkür ederim

Bunuda kullanabilirsiniz ama ben İnsanlar için satılan bira mayası tercihim resimdeki gördügünüzden alın yada GNC marketlerinde satılanlardan alabilirsiniz.

12. loli poya

loli poya New Member

Beğenileri:
    0
    Harika,teşekkür ederim.Yalnız bu ilaçları her kuşçuda bulabilmek mümkün mü ?

13. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    baytril veterinerde digerleri normal eczanede bulabilirsiniz

14. meri

meri Guest

iyi gunler benim kuşumda da buna benzer bir hastalik var, aralik ayindan bu yana tuylerini yoluyor, oncesinde 1 yil cok iyi ucuyordu ve boyle bir sıkıntısı yoktu. veterinere goturdugumde eliyle inceleyip parazit vs olmadığını, psikolojik olabileceğini söyledi ama yer değişikliği vb hiçbir şey yaşamadı kuşum. sizce hastalığı bu hastalık olabilir mi? [​IMG]

15. AliBaris38

Hocam Reçetede Flagyl Şurup Yazıyor Ama Aldığınız Eczane Muadil Olarak Nidazol Vermiş . Bilginizde Bulunsun ...

16. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    yok hocam o öle olmadı doktor onu yazdı ama ben sonra tekrar konustum nidazol verilmesine karar verildi :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:25 -->-> Daha önceki mesaj 22:25 --

kanat ve kuyruk tüyleri uzamadan dökülüyorsa fransız hastalıgıdır

17. Rassien

Rassien Well-Known Member

Beğenileri:
    30
    bncde strese girmiş olabilir ya da parazit olabilir siz yinede emin olmak için kafesin üstüne gece beyaz bir örtü koyun bit varmı yokmu iyice emin olalım varsa bitten yoluyordur belki eğer bit yoksa stresten olabilir kullandığınız marka yemi değiştirdiyseniz de strese girmiş olabilr

18. AliBaris38

Sıkıntı Yok Ozmn Hocam :)

#18 AliBaris38, 10 Eylül 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 10 Eylül 2014
  19. ficicer

ficicer Guest

g0rky06;

bizimde bir arkadaşımızdan aldığımız 5 haftalık bir kuşumuz var. bize geleli 4 gün oldu. geldiğinden beri kanatlarının altını kaşıyor. 2 gün önce kanat veya kuyruk tüylerinden dökülme olduğunu gördük. önce küçük olduğu için acaba tüy mü döküyor dedik ama bu fransız tüy dökümü hastalığını okuyunca şüphelendim. herhangi bir yerinde kana denk gelmedik. bide strese girdi mi kuş tüylerini yolarmış ?

bizede tam alışmış değil daha 4 gün oldu. kafesinden çıkartıyoruz hemen uçup kafesine gidiyor.

nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

20. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    uçan kuslar genelde fransız tüy dökümü olmaz. O stresten tüylerini dokmustur

Sayfayı Paylaş