petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

fransız tüy dökümü hastalıgını taşıyan çiftimi ne yapayım

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Aydın Özdemir tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Aydın Özdemir

merhaba arkadaşlar.. muhabbet kuşu çiftimden yavru aldım ama yavruların dökülen kanat ve kuyruk tüylerinden dolayı yaptığım araştırmada fransız tüy dökümüne yakalandıklarını anladım.şimdi elimdeki çiftle ne yapayım?
    tekrar yumurtlamak üzereler bunu nasıl engellerim?
    çiftleri ayırıp her birine yeni eşler alsam doğacak yavrular hastalıklı olur mu?
    saygılar..

2. dante25

dante25 Member

Beğenileri:
    0
    kardeş çiftinde mi hastalık var yoksa çiftin yavrularında mı? yavrularda olmuşsa çifti değiştirmene gerek yok. kafesi ve yuvalığı tamamen dezenfekte et veya değiştir

3. Aydın Özdemir

yavrularda var hastalık..çiftim gayet saglıklı duruyor.. bu hastalık anne babadan geçmiyor mu? kalıtsal değil mi?

4. Kaan KARAN

Kaan KARAN Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Fransız tüy dökümü olduğuna emin misiniz? Bazen uzun tüyler üst üste bir kaç kez dökülüyor ama iyi bir bakımla kendini tamamlıyor, eğer eminseniz çiftleri ayırın, başka kuşlarla eşe atın..

5. Aydın Özdemir

hastalıktan eminin..bütün belirtileri gösteriyor yavrular. dökülen kanat uçları kanlı,uçamama,hızlı koşma,çıkan tuylerin tekrar dökülmesi..gibi
    peki başka kuşlarla eşe atsam hastalık yokolurmu?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:39 -->-> Daha önceki mesaj 18:23 --

yavrularda var hastalık..çiftim gayet saglıklı duruyor.. bu hastalık anne babadan geçmiyor mu? kalıtsal değil mi?

6. Kaan KARAN

Kaan KARAN Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    1
    açıkçası yok olmaz, bu hastalık kalıtsal olduğu için sonraki nesillere aktarılır ama başka kuşlarla eş yaparsanız bu hastalığın yavrularda ortaya çıkma ihtimali düşer, eğer içinize siniyorsa yumurtalı çift olarak satabilirsiniz...

7. Aydın Özdemir

yumurtalı çift olarak satmam etik mi?
    alan kişide sağlıksız yavrular elde edecek
    ve engelli yavru sayısı artacak

8. dante25

dante25 Member

Beğenileri:
    0
    Benim ciftimden sadece 1 yavru da tüy dokumu hastaligi cikmisti. Genlerde olsa tüm yavrular bu hastaligi tasir. Kardes dene istersen yuvaligi dezenfekte et veya yeni bir yuvalik alip bir daha dene

Tapatalk ile iphone dan gönderildi.

9. Aydın Özdemir

deneyeceğim.kafesi yuvalıgı ne varsa komple değiştireceğim.
    bakalım ne olacak.
    peki siz dezenfekteden sonra hastalıgı yok ettiniz mi?

10. dante25

dante25 Member

Beğenileri:
    0
    Aynı çiftten olan
    hastalıklı olan yavru kuş

daha sonraki dönemlerde çıkan yavru

11. Aydın Özdemir

bakalım neler olacak.. bu kadar basitse hastalığın çözümü bugüne kadar neden bulunamamış anlamadım doğrusu

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:23 -->-> Daha önceki mesaj 19:21 --

bakalım neler olacak..
    bu kadar basitse,hastalığın tedavisi bugüne kadar neden bulunamamış anlamadım doğrusu

12. dante25

dante25 Member

Beğenileri:
    0
    Hastaligin cozumu yok ama onlem alinabilir kardesim. Yavrular yasiyor mu?

13. Aydın Özdemir

2 aylıklar ve yaşıyorlar. yalnızca kanat ve kuyruk tüylerinde dökülme var

14. dante25

dante25 Member

Beğenileri:
    0
    Kardes istersende siteden ucretsiz olarak devamli ilgi gosterecek birilerine sahiplendirebilirsin. Tercih senin

15. Aydın Özdemir

isterim ama ben adanadayım. takıp ettiğim kadarıyla adanadan pek katılımcı görmedim

16. dante25

dante25 Member

Beğenileri:
    0
    Kardes sen ilanini ac foruma illaki birileri cikar. Bunu google dan aranmasi da var yani

17. Aydın Özdemir

olur kardeşim yakında açarım

18. Kaan KARAN

Kaan KARAN Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    1
    içinize siniyorsa dedim dikkat ederseniz, ayrıca satarken söyleyebilirsiniz kuşların durumu ama hastalığa karşı yapılacak bir şey yok maalesef, hastalığın ortaya çıkması için erkek ve dişiden hastalık yapan genin gelmesi lazım, eşleri değiştirme fikrini uygulayın ya da eşleri ayırıp yavru almayın, çünkü yavrulara da yazık, hayat boyu eziyet çekecekler sonuçta. Kuşlar kardeş değil demi?

19. Aydın Özdemir

kardeş olup olmadıklarını bilmiyorum çift olarak almıştım.
    hem kafes ve yuvalıkları hemde eşleri değiştireceğim bakalım neler olacak

20. Okan Şenol

Okan Şenol Active Member

Beğenileri:
    1

bence bu satma olayını gerçekleştirirsen,hergün bela okuduğumuz sahtekar petshopçulardan farkın kalmaz.ayrı bir yerde yaşatabildiğin kadar yaşat derim

Sayfayı Paylaş