Fransız tüy dökümü

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve serpil bakkal tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. serpil bakkal
  Çevrimdışı

  Merhaba,

  Aşağıda resmini paylaştığım kuşumun tüyleri bir garip oldu. Uzun tüyleri yavaş yavaş dökülüyor. Yerlerine yenisi gelmiyor gelse bile garipler. Sanki bir vitamin veya ona benzer bir şey eksikte tam gelişmiyor tüyleri.

  Kuşum Kasım 2010 doğumlu. Diğer kuşlarım sürekli çubuklanıp tüy patlattı. O halen zayıf görünüyor ve uçma yeteneği düşmeye başladı. Uçamıyor düşüyor çarpıyor. Bu sebepledir ki kafesinden genelde pek çıkmıyor. Orada mutlu gibi.

  Bu hastalık başlangıcında çekildi sanki mantar var gibiydi ve mantar tedavisi uyguladım.
  [​IMG]

  Bu az önce çektiğim resmi. Kuyruk tüyleri ve kanat altı beyaz tüyleri net görünsün diye resmi büyük koydum

  [​IMG]

  Bu tüy eksikliği nedeniyle çabuk üşüyüp hasta oluyor. Bu sebeple geçen ay öksürükleri artmıştı veterinerden Neo terramiycin plus aldım ve bir hafta tüm kuşlara verdim. 1 aydır düzenli olarak marul veriyorum. Ayrıca Quick in tüy dökümü kuşlar için vitaminli yemini veriyorum arada. Öksürüklerinden dolayı kabuksuz yem almıştım. Kabuklu ve kabuksuz yem, nijer ve yulaf karışımı hazırlayıp veriyorum.

  Büyük resimde zemindeki kuş tüylerine dikkatinizi çekmek istiyorum. Diğer kuşlarım şu anda tüy değiştiriyorlar. Uzaylı gibi çubukla doldular :)

  Bu resimde geçen yaz çekilmişti. Tüyleri burada çok güzel görünüyor. Ne olduysa AĞustos ayı itibari ile zincirleme gelen hastalıklar nedeniyle oldu.

  [​IMG]


  Başka ne yapabilirim kendini toplayıp düzelmesi için. İlginize şimdiden teşekkür ederim.
   
  #1 serpil bakkal, 15 Nisan 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Nisan 2013
 2. Işıl KEGEÇ
  Çevrimdışı

  veterinere götürdünüz mü ?
   
 3. serpil bakkal
  Çevrimdışı

  İlk hastalandığında Büyükçekmece Doğa Veterinerliğe götürdüm. Sürekli olarak kusuyordu ve halsiz bitkin bir haldeydi. Doktor yoktu asistanı telefonla doktordan yardım alarak muayene etti baktıkları tek şey şu oldu yumurta var mı?. Muhabbet kuşundan anlayan veteriner bulmak çok zor. Ayrıca köpeğimiz var ve veterinerleri tanıyoruz. Pek anlamıyorlar. Özellikle bu veteriner evime çok yakın diye onu tercih ediyordum ama malesef sadece para almaya yaradı şimdiye kadar bu veteriner.

  Muhabbet kuşundan iyi anlayan biri olsa götüreceğim ama havaların soğuk olması ve kuşumun özel durumu yani tüy eksikliğinden üşümesi nedeniyle yakında arıyorum bulamıyorum böyle birini.

   
  #3 serpil bakkal, 15 Nisan 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Nisan 2013
 4. Işıl KEGEÇ
  Çevrimdışı

  Suyuna vitamin koyun mutlaka ustalar daha iyi bilir ama harekerleri nasıl durgun mu
   
 5. serpil bakkal
  Çevrimdışı

  Suyuna dediğim gibi Neo Terramycin Plus koydum 1 hafta boyunca. Veteriner öyle dedi 1 hafta verin diyerek. Bu ilaç hem antibiyotik hem vitamindir. Fransız Tüy Dökümü nü araştırdım inceledim. Çok fazla bir bilgi yok. Araştırmadan ve bir çok şeyi denemeden buraya yazmadım. Hareketleri çok durgun değil. Sabahları eşiyle çiftleşme modundalar sürekli olarak. Hareketli ama uçması kısıtlandı. Havalanamıyor hemen iniyor yada düşüyor.

   
 6. serpil bakkal
  Çevrimdışı

  French Molt (Fransız tüy dökme) Hastalığı
  1- Uzun kanat tüyleri döküldüyse,

  2- Sadece yüksekten alçağa doğru, yukarıya doğru uçamıyor ise,

  3- Kuyruk tüylerinde de dökülmeler varsa, yenisi çıkıp ardından tekrar dökülüyorsa,
  4- Belirgin kaşıntısı varsa;

  "French Molt" (FRANSIZ TÜY DÖKME) hastalığı denilen bir rahatsızlığı olabilir. Bu hastalık kalıtsal bir hastalıktır ve tedavisi bulunmamaktadır.

  Bende bu 4 madde mevcut. Ustalar lütfen siz yardımcı olunuz. Veterinerede götürdüm. vitaminde verdim, antibiyotikte verdim. Sorular soruluyor ama ben soru değil yanıt arıyorum. Anlıyorum arkadaşları ama 2.5 senedir kuş bakıyorum sürekli forumları takip ederim. Hapşırsalar oturur internette araştırırım. Ancak bu konuda sanki elim kolum bağlandı çaresiz kaldım. Kuşum yatağın üzerinden uçup bana gelmek istiyor sandalyenin ayağının oraya düşüyor ben eğilip elimle alıp onu masaya koyuyorum. :(
   
  #6 serpil bakkal, 16 Nisan 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Nisan 2013
 7. serpil bakkal
  Çevrimdışı

  Adminler, ustalar neden yanıt vermiyorsunuz? kuşum şu anda kötü durumda lütfen.
   
 8. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Geçmiş olsun kuşunuzun şimdiki durumu nasıl?
   

Sayfayı Paylaş