Karadeniz Pet

Gaga ve Tırnak bakımı

• Konbuyu başlatan exe1ans
  • Başlangıç tarihi
E

exe1ans

Guest
Arkadaslar yeni aldığım muhabbet kusumun tırnakları acayıp batıyor ve cok kotu ısırıyor gagasını kısaltmak ve tırnaklarınıda kısaltmak ıstıyorm ama nasıl yapabılırm

Öncelikle hayırlı olsun kuşunuz..
Benim tavsiyem bu işe kalkışmadan önce iyice düşünün ve araştırın nasıl yapıldığını kuşa zarar verme ihtimaliniz var eğer imkanınız varsa veterinere götürün.

Gagası için ben kafese tahta tünek, gaga taşı ve kalamar kemiği koydum çok faydasını gördüm gagası uzundu düzeldi..
Tırnaklarını daha önce kendim kestim uçlarından çok az kırmızsı yerlere gelmeyecek şekilde kestim..

Dikkatli olduğunuz sürece fazla zor olmayan şeyler kuşun sakin durması şartıyla tabi..

Bilmiyorsanız hiç denemeyin, buradan yazma ile öğrenip riske atılacak bir şey değil. Varsa bilen biri yapsın yoksa veteriner. Gaga taşı ve tahta tünek kullanın.

Son düzenleme:
sırf batıyor diye gaga ve tırnakları kesılmez. Uzamış ise gagataşı alabilirsiniz. Eğer fazla uzamış kendisi kıramıyor ise işinin egli birinden yardım ısteyebilirsiniz.

Gagası yem yemesine engel olmuyorsa kısaltmanıza gerek yok, gaga taşı ve tahta tüneğiniz varsa zaten zamanla törpülenir.

Kusun gagasini kisaltmaya calismak gibi bi hataya dusmeyin sakin en ufak bi hatada kusunuz yem yiyemez bedeli agir olur,gaga tasi yoksa kafesinizde alip kullanabilirsiniz.Tirnaklarini ise gunes isigi gelen bi yerde tirnak icindeki damarlara dikkat ederek uclarindan kesebilirsiniz ama onun icin de bence tahta tunek kullanin risk almayin derim,eger oncesinde yapmadiysaniz.

dediğiniz gibi yapıp aletlerı alıcam kendımden soğutmam asla

benim kuşum da 3 aylık ama şimdiden tırnaklarıyla sürekli oynuyor acaba uzamış mı ? yoksa kaşınma filan mı var

dediğiniz gibi yapıp aletlerı alıcam kendımden soğutmam asla

Senin yerine kendileri gaga ve tırnak işini halledebilirler sanırım. Yem yemesine engel teşkil etmiyorsa gaga kısaltmaya kalkışmak doğru değil. Kuşların hepsinin tırnakları sivridir ve batar. Ağaçtan yapılan tünekler bunun için yeterli olur. Tırnaklar kısa da olsa uzun da olsa uçları sivridir ve batar.

Geri