petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Gaga ve Tırnak bakımı

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve exe1ans tarafından 23 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. exe1ans

exe1ans Guest

Arkadaslar yeni aldığım muhabbet kusumun tırnakları acayıp batıyor ve cok kotu ısırıyor gagasını kısaltmak ve tırnaklarınıda kısaltmak ıstıyorm ama nasıl yapabılırm

2. Fatih BUYURUCU

Fatih BUYURUCU Active Member

Beğenileri:
    3
    Öncelikle hayırlı olsun kuşunuz..
    Benim tavsiyem bu işe kalkışmadan önce iyice düşünün ve araştırın nasıl yapıldığını kuşa zarar verme ihtimaliniz var eğer imkanınız varsa veterinere götürün.

Gagası için ben kafese tahta tünek, gaga taşı ve kalamar kemiği koydum çok faydasını gördüm gagası uzundu düzeldi..
    Tırnaklarını daha önce kendim kestim uçlarından çok az kırmızsı yerlere gelmeyecek şekilde kestim..

Dikkatli olduğunuz sürece fazla zor olmayan şeyler kuşun sakin durması şartıyla tabi..

3. Kadir SEZGİN

Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Bilmiyorsanız hiç denemeyin, buradan yazma ile öğrenip riske atılacak bir şey değil. Varsa bilen biri yapsın yoksa veteriner. Gaga taşı ve tahta tünek kullanın.

#3 Kadir SEZGİN, 23 Mayıs 2014
    Son düzenleme: 23 Mayıs 2014
  4. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    sırf batıyor diye gaga ve tırnakları kesılmez. Uzamış ise gagataşı alabilirsiniz. Eğer fazla uzamış kendisi kıramıyor ise işinin egli birinden yardım ısteyebilirsiniz.

5. Mehmet ÖZEL

Mehmet ÖZEL Active Member

Beğenileri:
    0
    Gagası yem yemesine engel olmuyorsa kısaltmanıza gerek yok, gaga taşı ve tahta tüneğiniz varsa zaten zamanla törpülenir.

6. Burak A.

Burak A. New Member

Beğenileri:
    0
    Kusun gagasini kisaltmaya calismak gibi bi hataya dusmeyin sakin en ufak bi hatada kusunuz yem yiyemez bedeli agir olur,gaga tasi yoksa kafesinizde alip kullanabilirsiniz.Tirnaklarini ise gunes isigi gelen bi yerde tirnak icindeki damarlara dikkat ederek uclarindan kesebilirsiniz ama onun icin de bence tahta tunek kullanin risk almayin derim,eger oncesinde yapmadiysaniz.

7. ferhat kocak

dediğiniz gibi yapıp aletlerı alıcam kendımden soğutmam asla

8. Ahmet Behçet

benim kuşum da 3 aylık ama şimdiden tırnaklarıyla sürekli oynuyor acaba uzamış mı ? yoksa kaşınma filan mı var

9. Muhabbet32

Muhabbet32 Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    10
    Senin yerine kendileri gaga ve tırnak işini halledebilirler sanırım. Yem yemesine engel teşkil etmiyorsa gaga kısaltmaya kalkışmak doğru değil. Kuşların hepsinin tırnakları sivridir ve batar. Ağaçtan yapılan tünekler bunun için yeterli olur. Tırnaklar kısa da olsa uzun da olsa uçları sivridir ve batar.

Sayfayı Paylaş