Karadeniz Pet

Gaga ve tırnak kesme

• Konbuyu başlatan Mine Çay
  • Başlangıç tarihi
M

Mine Çay

Guest
İyi akşamlar arkadaşlar. Kuşumun gagası ve tırnakları cok gazla uzadı. Daha önce ne gaga ne de tırnak kestim. İnternetten araştırdım biraz. Sanki tırnak kesmekte çok zorluk yok gibi ama gaga dan korkuyorum. İnternette, " gagayı sakın kendiniz kesmeyin mutlaka veterinere gtürün" gibi bir yazı gördüm. Bilgilendirir misiniz?

bu konuda fazla bir bilgim yok ancak araştırma yaparken edindiğim bilgilere göre tırnak kesmeyi pek öneren yok. yeterince uzadığında kuş kendi tırnağındaki fazlalığı alıyormuş. gaga içinde gaga taşı öneriliyor. bilen arkadaşlar daha detaylı bilgi vereceklerdir.

Bazen muhabbet kuşlarının gagası ve tırnağı uzar veya kırılır.Bunu düzeltmeniz gerekebilir.Mümkünse bir veterinere gidiniz.Ancak kendiniz yapmak zorunda kalırsanız ağzı keskin bir tırnak makasıyla sadece uçlarından oval şekilde kesiniz.O derece düzgün kesmelisiniz ki törpüye ihtiyaç olmamalı ve kesinlikle törpülemeye kalkışmayınız çünkü çok küçük ve narinler zarar verirsiniz.Muhabbet kuşlarında tırnak uzaması o kadar önemli değildir ancak gagası fazla uzarsa beslenemez ve ölür.Bunun önüne geçmek için kafeste mutlaka gaga taşı bulunmalıdır.O gagası uzadıkça oraya sürter ve kısaltır.

-alıntıdır.

Anladım. Benimde pek bi fikrim yok. Bende internette tırnak kesilmezse rahatsız eder, tutunamaz diye duymuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum. Burda öğreniriz inşAllah :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:38 -->-> Daha önceki mesaj 00:35 --

Bazen muhabbet kuşlarının gagası ve tırnağı uzar veya kırılır.Bunu düzeltmeniz gerekebilir.Mümkünse bir veterinere gidiniz.Ancak kendiniz yapmak zorunda kalırsanız ağzı keskin bir tırnak makasıyla sadece uçlarından oval şekilde kesiniz.O derece düzgün kesmelisiniz ki törpüye ihtiyaç olmamalı ve kesinlikle törpülemeye kalkışmayınız çünkü çok küçük ve narinler zarar verirsiniz.Muhabbet kuşlarında tırnak uzaması o kadar önemli değildir ancak gagası fazla uzarsa beslenemez ve ölür.Bunun önüne geçmek için kafeste mutlaka gaga taşı bulunmalıdır.O gagası uzadıkça oraya sürter ve kısaltır.

-alıntıdır.

Anlıyorum da nasıl oval kesilir ki kuşun tırnağı zaten incecik ve ucu sivri birşey. Zormuş gercekten.
Bide gaga taşı mürekkep balığı kemiği mi oluyor?

Bu arada mine hanım sizin kuşun mantarı ne durumda

Anlıyorum da nasıl oval kesilir ki kuşun tırnağı zaten incecik ve ucu sivri birşey. Zormuş gercekten.
Bide gaga taşı mürekkep balığı kemiği mi oluyor?

Bence bir veteriner yerine; yıllarca bu iş ile uğraşmış bir üreticiye götürün o halleder.
Gaga taşı ve kalamar kemiği ayrıdır.

Gaga taşı = kuşlarınızın gagasının büyümemesine yardımcı olur.
Kalamar kemiği = Kalsiyum minerali içerir.

Bence her ikisini de kafeste bulundurun, fakat gaga taşını kaliteli alın derim.

dostum ben de cok kuş besledim ama hepsi de kendisi halleti tırnaklarını zamanı gelince onlar da kendisi kopartiyor zaten tırnaklarını şuanda cift kuşum var onlar bir birlerinın tırnaklarını hallediyolar...

Bence bir veteriner yerine; yıllarca bu iş ile uğraşmış bir üreticiye götürün o halleder.
Gaga taşı ve kalamar kemiği ayrıdır.

Gaga taşı = kuşlarınızın gagasının büyümemesine yardımcı olur.
Kalamar kemiği = Kalsiyum minerali içerir.

Bence her ikisini de kafeste bulundurun, fakat gaga taşını kaliteli alın derim.

Tamamdır çok teşekkür ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:49 -->-> Daha önceki mesaj 00:47 --

dostum ben de cok kuş besledim ama hepsi de kendisi halleti tırnaklarını zamanı gelince onlar da kendisi kopartiyor zaten tırnaklarını şuanda cift kuşum var onlar bir birlerinın tırnaklarını hallediyolar...

Anladım birazdaha bekliyim en iyisi. Ama bayağı bi uzadı kendisi haletcek gibi durmuyor pek

Geri