gaga ve tırnak normalmi

Konusu 'Forum Hakkında' forumundadır ve mvşkuş tarafından 5 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. mvşkuş

mvşkuş Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Arkadaşlar merhaba oğlum tahmini 3aylık filan tırnak ve gaga uzunluğu normal mi sizce yem yemesinde sorun yok gibi. gaga'nın kesilmesi gerektiği nasıl anlaşılır ki veya tırnağın bide bu gün çok çiş yapıyo ve kakasının rengi çok açık yeşil nedendir sizce 20170305_102714-1.jpg 20170305_102807-1.jpg

2. didikabi

didikabi Süper Üye

Beğenileri:
    35
    Gagayı asla kesmemelisiniz. Yem yiyemeyen kuslarda gaga kesimi yapılmalı bu işi de dikkatli yapmak gerekir gaga normal gaga taşı kullanın. Tırnaklarıda normal içiniz rahat etmiyecekse kumlu tünekler takabilirsiniz.

mvşkuş bunu beğendi.
  3. BURAKWX

BURAKWX Süper Üye

Beğenileri:
    23
    bende gaga taşı ve kumlu tünek var. tırnak ve gaga kesimi riskli şeyler hiç gerek yok :)

mvşkuş bunu beğendi.
  4. DarKMooN (Eyüp)

DarKMooN (Eyüp) Profesyonel

Beğenileri:
    69
    Yer:
    Hatay İskenderun
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Cennet P., Akvaryum
    Kuş sayısı:
    5 ile 10 tane
    Diğer arkadaşların dediği gibi kumlu tünek veya çıta(tahta)dan tünek kullanın. Gaga için ise gaga taşı almanızda fayda var. Zaten tahta tünek varsa gagasını tüneğe sürterekde yapabilir. Kesinlikle sizin yapmamanızı öneririm gaga kesimini,kuşkardan anlayan veterinere götürürseniz onlar halleder ancak veterinere götürmelik gaga kesmelik bir durum yok.

mvşkuş bunu beğendi.
  5. mvşkuş

mvşkuş Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Arkadaşlar teşekkür ederim içim rahatladı sayenizde tahta tunek ve gaga taşı var vitamininide kullanıyorum. 20 günde bir sirkeli su veriyorum kafesi iki günde bir temizliyorum haftada bir parazit spreyini sıkıyorum ve kuş kumuda aldım ama sizce kullanıyımmı bazı yerlerde zararlı diye okudum ama siz ne dersiniz tekrar teşekkür ederim

6. DarKMooN (Eyüp)

DarKMooN (Eyüp) Profesyonel

Beğenileri:
    69
    Yer:
    Hatay İskenderun
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Cennet P., Akvaryum
    Kuş sayısı:
    5 ile 10 tane
    - 1. Hafta herhangi birgün suyuna 4-5 damla limon damlatın.
    2. Hafta suyuna 3-4 famla sirke damlatın.
    3. Hafta suyuna çay kaşığının ucuyla kuru maya ekleyin ve çözünene kadar karıştırın.
    Bu dediklerimi herhafta aynıgün yada 2 haftada bir kere uygulayın. Ancak takviye ekledikden sonra suya gekecek gün değiştirin yani 1 gün kalsın su.

- Kafes temizliği 2 günde bir yapmayın kuş çok rahatsız olur. 1 yada 2 haftada 1 kere yapın.

- Parazit spreyi ise ayda 1 kere yeterli gelecektir.

- Kuş kumu kullanmanız kesinlikle gerekli. Kuş kumunu petshoplarda kumluk diye satılan küçük boy parmak kadar suluklar var onların içine koyarsanız onlar gerekyiğince yiyeceklerdir. Ben Quik marka kullanıyorum.

- Ek olarak kafesinizde mürekkep balığı kemiği (bazı yerkerde kalamar kemiği diye geçer) yoksa onuda kesinlikle almanızı öneririm. Onu alırken ek olarak onun plastik tutacağı var onuda alın. Kemikle birlikte gelen demir kanca tarzı şey kafesi tutmuyor sorun çıkarabiliyor. Plastik tutacağı alırsanız rahatça kafese asarsınız.

- Mama yoksa haftada 1 kere haşlanmış yumurtayı rendeleyin içine, daha sonra havucu soyup rendeleyin kuşa verin mama kabı yada yem kabı ile birlikte. Ancak kuşa vereceğiniz günün önceki akşamı uyumadan kafesteki yemlikleri falan çıkarın sabah uyandığınızda ise kuşa haşlanmış yumurtayı verin akşama kadar kalsın akşam geri alın ve tekrar yemlikleri takın. Mamaya ek olarak tuzsyz etimek veya cici bebe bebek biskivüsi,maydanoz ve sapı,toz haline getirilmiş yumurta kabuğu eklenebilir.

Elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım iyi akşamlar ☺

7. mvşkuş

mvşkuş Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Hocam teşekkürler bilgi için cok işime yarayacak inşallah

Sayfayı Paylaş