Karadeniz Pet

Gaga ve tüy problemi

ReFlex

Yeni Üye
Merhaba sevgili dostlar,

Evde 2 adet kuş beslemekteyim, birisi normal diğeri jumbo. Kuşlarımla ilgili endişe ettiğim 2 durum var, yardımcı olursanız sevinirim. İlk defa kuş besliyorum henüz yeteri kadar bilgi birikimim yok.

Bu benim sahiplendiğim ilk kuşum. 2-3 aylık civarı almıştım ve 5 aydır besliyorum. Fotoğrafta görüldüğü gibi gagasında sanki yapıştırıcı dökülmüşte kurumuş gibi duran birşey oluştu. Bu nedir ve nasıl oluştu anlayamadım ayrıca burun ve gaganın birleştiği noktada kahverengi şerit oluştu dolgulu bir şerit. Bir hastalığı mı var acaba endişeliyim

20180507_194201.jpg

15000.jpg

Diğer kuşa gelicek olursak. İlk defa kuş besleyen biri olarak aklımda 2. bir kuş almak yok iken bir tanıdığım "evcilleşmiyor" diye daha fazla bakmak istemediği jumbo kuşa üzülerek ondan aldım. 3 aydır bende ve onun da alt bölgede bir tüy problemi var.Aldığım günden beri böyleydi,kuşa iyi bakılmamış. Durum şu; o bölgede ki tüylerin uzunluğundan dolayı dışkısı yere düşmüyor, tüylerin arasında sıkışıp kalıyordu, ben elimle alıp temizliyordum, sanıyorum tüylerin sararıp kurulaşması da dışkının tüylere bulaşmasından kaynaklı. Dışkının düşmesi gereken bölgede ki tüyleri biraz kısalttım şimdilik dışkı sıkışma problemi yok fakat tüylerin bu hali hiç normal görünmüyor.

jumbo.jpg

Gaga sorunu bana mantarı çağrıştırdı. O bölgeyi oksijenli su ile sterilize edip troysd kremini sürebilirsiniz. @Selçuk YÜKSEL bakabilir misiniz?

Tüylere gelecek olursam sanki o da mantardan gibi. Emin değilim. Etiketlediğim üye umarım konunuza baktığında yorum yapacaktır.

ikinci kuş için net bir dışkı fotoğrafı atın. ishal olmuş olabilir. birinci kuşta mantar var çok büyük ihtimalle. gagasını her gün önce oksijenli suyla silip sonra trosyd krem sürün. ayaklarına da dikkat edin varsa değişik bir durum ayaklarına da sürün. bir haftaya düzelir. kremi çok fazla sürmeyin. üstte parıl parıl yağlı bi görüntü olmasın sürdükten sonra. bunlar benim düşüncelerim. başka arkadaşların yazmasını da bekleyin. geçmiş olsun.

Mantarlı kuşları araştırdım şimdi, evet aynı görünüyor.Hemen kremi alıyorum ve tedaviye başlıyorum. İyileşmeme ve daha kötüye gitme riski oluyor mu bu seviyede bir mantarda ? Düzelene kadar endişem geçmeyecek

Mantarlı kuşları araştırdım şimdi, evet aynı görünüyor.Hemen kremi alıyorum ve tedaviye başlıyorum. İyileşmeme ve daha kötüye gitme riski oluyor mu bu seviyede bir mantarda ? Düzelene kadar endişem geçmeyecek
Tedaviye hemen başlayın, içinizi de ferah tutun. Gelişmelerden bizleri haberdar etmeyi unutmayın olur mu?

Nizoral şampuan ile kafesi ve kafes içindeki eşyaları yıkayın. Kuşları değil. Kafes ve takımları.

İlk sürüm işlemini gerçekleştirdim.Kafese geri koyduğum an birkaç kere gagasını tüneğe sürterek kaşıdı ve çok az bi miktar krem tüneğe bulaştı tekrar çıkarıp sürsem mi bilemedim. Günde bir mi devam edeyim sabah akşam mı süreyim ? Bahsettiğiniz şampuanı da alacağım

İlk sürüm işlemini gerçekleştirdim.Kafese geri koyduğum an birkaç kere gagasını tüneğe sürterek kaşıdı ve çok az bi miktar krem tüneğe bulaştı tekrar çıkarıp sürsem mi bilemedim. Günde bir mi devam edeyim sabah akşam mı süreyim ? Bahsettiğiniz şampuanı da alacağım
Bir ideal diye biliyorum. Diğer kuş?

1 ay önce bu kuşun ağzının en sağında tüylerden görülmesi zor olan noktada bi kahverengilik görmüştüm o zaman derisidir sanmıştım çünkü gagasının veya ağzının üstünde değildi tam deri birleşiminde,demek ki ilk o noktadan başlamış fotolarda görünmeyen o kısımda mantar.

Diğer kuşta mantar yok her yerini inceledim, dışkısının resmini daha sonra atacağım fakat dışkıda bir farklılık görünmüyor. Şimdilik sadece o bölgedeki tüylerin durumu kötü onun dışında bir sıkıntı görünmüyor. Yalnız bu ishal olayını biraz okudum forumda endişelendirdi. Enerjisi,iştahı vs... Yerinde fakat sonuç olarak tecrübeli değilim, fark edemeyeceğim belirtiler olabilir. bu jumbo ya daha önce iyi bakılmamış aldığım kişi 3-4 ay bakmış sürekli ısırma ve bağırma devam etmiş. Ben aldığımda 1 ay deli gibi ısırıyor,çığlık atıyordu son 2 aydır ise bana aşık diyebilirim. Gördüğü an omzuma geliyor yanağımı öpüyor ve ayrılmak istemiyor. Benim dışımda herkese saldırıyor, yaklaşan olursa çığlık atıyor. Davranış bozukluğu mu yoksa normal mi bilemiyorum.

1 ay önce bu kuşun ağzının en sağında tüylerden görülmesi zor olan noktada bi kahverengilik görmüştüm o zaman derisidir sanmıştım çünkü gagasının veya ağzının üstünde değildi tam deri birleşiminde,demek ki ilk o noktadan başlamış fotolarda görünmeyen o kısımda mantar.

Diğer kuşta mantar yok her yerini inceledim, dışkısının resmini daha sonra atacağım fakat dışkıda bir farklılık görünmüyor. Şimdilik sadece o bölgedeki tüylerin durumu kötü onun dışında bir sıkıntı görünmüyor. Yalnız bu ishal olayını biraz okudum forumda endişelendirdi. Enerjisi,iştahı vs... Yerinde fakat sonuç olarak tecrübeli değilim, fark edemeyeceğim belirtiler olabilir. bu jumbo ya daha önce iyi bakılmamış aldığım kişi 3-4 ay bakmış sürekli ısırma ve bağırma devam etmiş. Ben aldığımda 1 ay deli gibi ısırıyor,çığlık atıyordu son 2 aydır ise bana aşık diyebilirim. Gördüğü an omzuma geliyor yanağımı öpüyor ve ayrılmak istemiyor. Benim dışımda herkese saldırıyor, yaklaşan olursa çığlık atıyor. Davranış bozukluğu mu yoksa normal mi bilemiyorum.
Evet o kahverengilik ilerlemiş olabilir. Tedaviye devam edin.

Diğer kuşun o tuhaf görünen tüyleri yıkandığında normal hale geliyor mu? Dışkıdan ise yıkanıp kuruduğunda normal hale gelir, yeniden kakasını yaptığında o tüyler birbirine yapışır. Yok kuruduğunda da o şekilde ise ve o bölgede tüy dökülmesi de mevcutsa orada mantar olabileceğinden şüphelendim. Mantarın bir belirtisi de tiftik tiftik olan tüylerdir.

Davranış bozukluğu değil de eski yaşadığı yerse travma yaşamış ve insanlara güvenini kaybetmiş olabilir. Siz ona ilgi gösterdiğiniz için sizi seviyor, size bağlı. Diğer kişiler ona yabancı geldiği için de korkuyordur.

Mantar olan kuş bugün biraz cıvık dışkı bırakıyor. Normalde kusursuz daire şeklinde biraz daha katıydı. İshal belirtisi mi acaba ?
20180508_213718.jpg

20180508_213743.jpg

Mantar olan kuş bugün biraz cıvık dışkı bırakıyor. Normalde kusursuz daire şeklinde biraz daha katıydı. İshal belirtisi mi acaba ?
20180508_213718.jpg

20180508_213743.jpg
Beyaz kağtt üzerinde dışkı bırakırsa ve öyle incelersek daha iyi olur. Bu fotoğrafta ishal diyemem. Haşlanmış patates verin sıvı dışkıya iyi gelir.

Jumbo olan kuşunuz için bir petroldan yardım alabilirsiniz yapamazsanız popo tüylerini kesin diski yapışma olayı önlemiş olursunuz birde kuş eskiden ishal olup belki o zamandan kalma leke olabilir kusa banyo takin yikansin temizlensin mantar olan diğer kusunuznicin zaten gerekli şeyler söylenmiş özellikle kuşunuzun sürekli gaga surttugu yerleri dezenfekte edip temizleyin tahta tünelleri sökün iyicentemizleyip yeniden takin gagasında ki kremi biraz yedi ise ishal olmuş olabilir

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Kafes dezenfekte işlemini de yarın ilk iş yapacağım. Jumbo'nun kafesinde 1 aydır banyoluk takılı belli aralıklarla ılık su dolduruyorum fakat sadece su içmek için kullanıyor :) Hiç yıkanmadı ve pek niyeti de yok gibi. 1 kere muslukta çok hafif şiddetli suya değdirerek poposunu yıkamıştım tüylerinde sarılık suyla temas edince beyaza dönmese de rengi açılmıştı. Bir sakıncası yoksa biraz daha kısaltayım o zaman o bölgeyi ve daha detaylı fotoğraflar gönderirim

Merhaba sevgili dostlar,

Evde 2 adet kuş beslemekteyim, birisi normal diğeri jumbo. Kuşlarımla ilgili endişe ettiğim 2 durum var, yardımcı olursanız sevinirim. İlk defa kuş besliyorum henüz yeteri kadar bilgi birikimim yok.

Bu benim sahiplendiğim ilk kuşum. 2-3 aylık civarı almıştım ve 5 aydır besliyorum. Fotoğrafta görüldüğü gibi gagasında sanki yapıştırıcı dökülmüşte kurumuş gibi duran birşey oluştu. Bu nedir ve nasıl oluştu anlayamadım ayrıca burun ve gaganın birleştiği noktada kahverengi şerit oluştu dolgulu bir şerit. Bir hastalığı mı var acaba endişeliyim

20180507_194201.jpg

15000.jpg

Diğer kuşa gelicek olursak. İlk defa kuş besleyen biri olarak aklımda 2. bir kuş almak yok iken bir tanıdığım "evcilleşmiyor" diye daha fazla bakmak istemediği jumbo kuşa üzülerek ondan aldım. 3 aydır bende ve onun da alt bölgede bir tüy problemi var.Aldığım günden beri böyleydi,kuşa iyi bakılmamış. Durum şu; o bölgede ki tüylerin uzunluğundan dolayı dışkısı yere düşmüyor, tüylerin arasında sıkışıp kalıyordu, ben elimle alıp temizliyordum, sanıyorum tüylerin sararıp kurulaşması da dışkının tüylere bulaşmasından kaynaklı. Dışkının düşmesi gereken bölgede ki tüyleri biraz kısalttım şimdilik dışkı sıkışma problemi yok fakat tüylerin bu hali hiç normal görünmüyor.

jumbo.jpg
Gagasında mantar var gibi duruyor.oksijenli suyla temizleyip Termanycn krem kullanın .

Ya arkadaşlar oksijenli suyu sürerken kulak çöpü gözüne denk geldi. Göz çevresi kızardı bir süre gözü kapalı kaldı şu an açtı geri. Ne yapmamı önerirsiniz biraz suya tuttum. Hayatımda hiç bu kadar zor bir iş yapmamıştım neredeyse imkansız bu kremi doğru dürüst sürebilmek. Kafasını ve vücudunu 1 saniye sabit tutmuyor ve çığlık atıyor elime aldığım an

@Mustafacakmak
@Hayvansever03

Edit: Kızarıklık büyük ölçüde düzeldi. Gözü görüyor sıkıntı yok ama ara ara kısıp açıyor gözünü

Son düzenleme:
kızarıklık geçiyosa problem olmaz bence. oksijenli suyu daha sürmeyin madem. sadece krem sürün. kuşu avucunuza aldığınızda başı serbest kalmasın. baş ve işaret parmaklarınızla kafasını sabitleyin. korkmayın bişeycik olmaz. kremi elinizle sürün ya da eldivenle. kulak çöpü zor olur. çok yoktu mantarı zaten. bir haftaya düzelir.

Canı yanıyor mudur diye emin olamamaktan dolayı ne şekilde tutacağımı bilemedim bahsettiğiniz gibi gibi tutacağım bir sonrakinde hatta youtube'dan biraz video izleyeyim tam olarak öğrenmiş olurum. Şu an kızarıklık tamamen geçti, diğer gözüyle göremeyeceği noktadan parmağımı uzatınca tepki veriyor yani görme konusunda bir sıkıntı yok gibi. Değdiği an muslukta çok hafif suyun altına soktum kafa bölgesini. Şimdi de banyoluğunu koydum girdi yıkandı ve keyifli şekilde konuşuyor umarım bir sıkıntı yoktur. Az daha kalp krizi geçiriyordum kırmızı kapalı gözü görünce.

Sizin gözünüze bir damla oksijenli su dokun sonra kusunuzunanlarsiniz birseynolmaz ama siz birdaha dikkat edin kafasını baş parmak işaret veneta parmağınız la oynamayacak şekilde tutun

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri