Karadeniz Pet

Gaga ve tüy problemi

Ya arkadaşlar oksijenli suyu sürerken kulak çöpü gözüne denk geldi. Göz çevresi kızardı bir süre gözü kapalı kaldı şu an açtı geri. Ne yapmamı önerirsiniz biraz suya tuttum. Hayatımda hiç bu kadar zor bir iş yapmamıştım neredeyse imkansız bu kremi doğru dürüst sürebilmek. Kafasını ve vücudunu 1 saniye sabit tutmuyor ve çığlık atıyor elime aldığım an

@Mustafacakmak
@Hayvansever03

Edit: Kızarıklık büyük ölçüde düzeldi. Gözü görüyor sıkıntı yok ama ara ara kısıp açıyor gözünü
Bundan sonra çok çok dikkatli olmalısınız. Suyla yıkamanız iyi olmuş. Gözü gözlemleyin.

Ya arkadaşlar oksijenli suyu sürerken kulak çöpü gözüne denk geldi. Göz çevresi kızardı bir süre gözü kapalı kaldı şu an açtı geri. Ne yapmamı önerirsiniz biraz suya tuttum. Hayatımda hiç bu kadar zor bir iş yapmamıştım neredeyse imkansız bu kremi doğru dürüst sürebilmek. Kafasını ve vücudunu 1 saniye sabit tutmuyor ve çığlık atıyor elime aldığım an

@Mustafacakmak
@Hayvansever03

Edit: Kızarıklık büyük ölçüde düzeldi. Gözü görüyor sıkıntı yok ama ara ara kısıp açıyor gözünü
Bundan sonra çok çok dikkatli olmalısınız. Suyla yıkamanız iyi olmuş. Gözü gözlemleyin.

Gözün olaydan 10 dk sonraki durumu bu.
20180509_213211-1.jpg

Canı yanıyor mudur diye emin olamamaktan dolayı ne şekilde tutacağımı bilemedim bahsettiğiniz gibi gibi tutacağım bir sonrakinde hatta youtube'dan biraz video izleyeyim tam olarak öğrenmiş olurum. Şu an kızarıklık tamamen geçti, diğer gözüyle göremeyeceği noktadan parmağımı uzatınca tepki veriyor yani görme konusunda bir sıkıntı yok gibi. Değdiği an muslukta çok hafif suyun altına soktum kafa bölgesini. Şimdi de banyoluğunu koydum girdi yıkandı ve keyifli şekilde konuşuyor umarım bir sıkıntı yoktur. Az daha kalp krizi geçiriyordum kırmızı kapalı gözü görünce.
bi şeyi ilk defa yapınca malesef oluyor böyle talihsizlikler. moralinizi bozmayın. gözü de düzelmiş zaten. keyfi de yerindeymiş. demek size güveniyo kuşunuz. bundan sonra herhangi bir işlem uygulamanız gerekirse kuşa, öncesinden nasıl yapmanız gerektiğini araştırın. birçok video var. çok küçük oldukları için sanki az sıkıştırınca elimizde zarar verecekmişiz gibi geliyor ama öyle değil. küçükler ama yine de dayanıklılar. bilinçli ve dikkatli olduktan sonra bişey olmaz. geçmiş olsun

Bilgilendirme yapayım, ilk mesajda fotoğraflarda görünüyor gaga ve burun birleşimi hizasında dolgulu kahverengi bir şerit oluşuyordu kremi sürmeye başladığım günden bu yana o şerit yok oldu, gagasının sağ tarafında aşınmış gibi görünen mantar izi de azaldı sanıyorum o da yakında yok olur yalnız sürmekte en zorlandığım kısım ağzının en sağında deri birleşim noktasında tüylerin altında gizli duran bir mantar var. Orayı da halledince tamamen kurtulmuş olacak. Kuş bana çok alışmış olmasına karşılık kendini yakalatmıyor, yakalamak için elimdeyken ışığı kapatıyorum karanlıkta yakalıyorum başka türlü imkansız. Yakalanınca çığlık atıyor hiç hoşlanmıyor yine bundan dolayı olduğunu sanarak eskiye nazaran kafesinde geçirdiği süre biraz çoğaldı. Kapısını hiç kapatmam 24 saat açık özgür, öncesinde kafeste pek takılmazdı şimdi içerde oyuncaklarla vakit geçiriyor.biraz güven kaybı yaşadı galiba. Hala çıkınca mutlaka üstüme geliyor ama. keşke bilse yardım için yakaladığımı :)

Bilgilendirme yapayım, ilk mesajda fotoğraflarda görünüyor gaga ve burun birleşimi hizasında dolgulu kahverengi bir şerit oluşuyordu kremi sürmeye başladığım günden bu yana o şerit yok oldu, gagasının sağ tarafında aşınmış gibi görünen mantar izi de azaldı sanıyorum o da yakında yok olur yalnız sürmekte en zorlandığım kısım ağzının en sağında deri birleşim noktasında tüylerin altında gizli duran bir mantar var. Orayı da halledince tamamen kurtulmuş olacak. Kuş bana çok alışmış olmasına karşılık kendini yakalatmıyor, yakalamak için elimdeyken ışığı kapatıyorum karanlıkta yakalıyorum başka türlü imkansız. Yakalanınca çığlık atıyor hiç hoşlanmıyor yine bundan dolayı olduğunu sanarak eskiye nazaran kafesinde geçirdiği süre biraz çoğaldı. Kapısını hiç kapatmam 24 saat açık özgür, öncesinde kafeste pek takılmazdı şimdi içerde oyuncaklarla vakit geçiriyor.biraz güven kaybı yaşadı galiba. Hala çıkınca mutlaka üstüme geliyor ama. keşke bilse yardım için yakaladığımı :)

Maalesef anlamıyorlar :D çok sevindim iyileşmesine. bir de popo tüyleri sarı olan Jumbo kuşunuza ne oldu

Jumbo kuşuma ne uygulayacağımı bilemiyorum. Tüylerinin sararmış olması ve uzunluğu dışında hiçbir anormal durumu yok. Ara sıra hala dışkısı popodan düşüyor ama tüylere takılıp kalıyor. tüyleri kısaltıcam ama bu bir çözüm olacak mı bilemiyorum çünkü çok anormal bir görüntüsü var o bölgenin. Bazı jumbo videolarında dikkat ediyorum o bölgede tüyler benim kuş kadar uzun değil tabi tecrübeliler daha iyi bilir. Size o bölgenin daha detaylı fotolarını göstericem özellikle derisini bir görmenizi istiyorum anormal bir durum olup olmadığını tespit edebilmeniz için.

Jumbo kuşuma ne uygulayacağımı bilemiyorum. Tüylerinin sararmış olması ve uzunluğu dışında hiçbir anormal durumu yok. Ara sıra hala dışkısı popodan düşüyor ama tüylere takılıp kalıyor. tüyleri kısaltıcam ama bu bir çözüm olacak mı bilemiyorum çünkü çok anormal bir görüntüsü var o bölgenin. Bazı jumbo videolarında dikkat ediyorum o bölgede tüyler benim kuş kadar uzun değil tabi tecrübeliler daha iyi bilir. Size o bölgenin daha detaylı fotolarını göstericem özellikle derisini bir görmenizi istiyorum anormal bir durum olup olmadığını tespit edebilmeniz için.
Fotoğraf atın evet. O bölgeyi yıkadığınız halde tüyler o halde miydi?

Selam arkadaşlar. Ufaklıkta son 1 gündür bir koku var, koku sebepleri ne olabilir. Ağzı değil genel olarak tüm vücudunda mevcut. Kuşa yaklaştığım an kokuyu almaya başlıyorum. Dün yıkanmıştı ama sebep bu mu emin değilim

Selam arkadaşlar. Ufaklıkta son 1 gündür bir koku var, koku sebepleri ne olabilir. Ağzı değil genel olarak tüm vücudunda mevcut. Kuşa yaklaştığım an kokuyu almaya başlıyorum. Dün yıkanmıştı ama sebep bu mu emin değilim
Nasıl bir koku tarif edebilir misiniz? Kuşlara has bir koku var o mu yoksa kesif başka bir koku mu? Ağzını koklamaya çalışın koku oradan mı?

Ben kuşumu sık sık öpmeye çalıştığım için bu kokunun normal olmadığını düşünüyorum. Eskiden böyle bir koku almazdım daha doğrusu bu seviyede almazdım çünkü aynı kokuyu diğer kuşumdan da birkaç sefer almıştım eğer sadece kuş kokusuysa eskiye nazaran 3-4 misli daha fazla kokuyo diyebilirim. Nasıl bir koku, rahatsız edici bir koku, hayvanlara özgü kokular gibi, hatta ilk olarak kuş değil de kafesteki dışkılar vs... koku yapmış olabilir diyebilceğimiz cinsten bir koku.

kuşlar banyodan sonra daha çok kokuyolar. benimkilerde öyle gözlemledim yani. banyo yaptıktan sonra çok belirgin bi koku ortaya çıkıyor ama kötü diyemem yani ve benim kuşlar farklı da kokuyo birbirinden. ama banyodan sonra bikaç güne azalıyor. ben banyoya bağlıyorum bu durumu. köpek falan da ıslanınca daha kötü kokar, kurudukça azalır ya koku onun gibi düşünüyorum. bi iki gün daha bekleyin isterseniz. kuşlarda tüm vücudu kokutan bi hastalık hiç duymadım açıkçası. çok ciddi enfeksiyon, mantar falan varsa kokabilir bence.

Kuşun kafes altını ne sıklıkla değiştiriyorsunuz? İki günde bir değiştirin. Yemi koklayın, yemden de kaynaklı olabilir. Sıcaklar artıyor, bu mevsimde kokular daha bir belirginleşiyor bunu da unutmayın.

kuşlar banyodan sonra daha çok kokuyolar. benimkilerde öyle gözlemledim yani. banyo yaptıktan sonra çok belirgin bi koku ortaya çıkıyor ama kötü diyemem yani ve benim kuşlar farklı da kokuyo birbirinden. ama banyodan sonra bikaç güne azalıyor. ben banyoya bağlıyorum bu durumu. köpek falan da ıslanınca daha kötü kokar, kurudukça azalır ya koku onun gibi düşünüyorum. bi iki gün daha bekleyin isterseniz. kuşlarda tüm vücudu kokutan bi hastalık hiç duymadım açıkçası. çok ciddi enfeksiyon, mantar falan varsa kokabilir bence.

Aynı aşırı kokuyu diğer kuşumda aldığımda onunda poposunu suyla temizlemiştim o gün. Sanıyorum suyla temas ettiklerinde dediğiniz gibi koku seviyesi artıyor. 2 gün sonra tekrar bilgilendirme yapacağım.

Bu arada jumbo kuşumun alt bölgesindeki tüylerin fotosunu henüz çekemedim ama geçen tekrar inceledim. Derisinde anormal bişey göremedim fakat deriden çıkan tüy, en dipten en uca kadar fırça gibi sertleşmiş. Benden önceki sahibi sanıyorum o bölgede yapışan dışkıları hiç temizlememiş ve oralarda dışkı kuruya kuruya artık tüylerle birleşmiş renkte değişmiş zaten sarılaşmış ilk fotoda görünüyor. Tamamen kesmeye kalksam mümkün değil kesilemez. Yapabileceğim en iyi şey kısaltabileceğim kadar kısaltıp ılık suyla ara ara yumuşatmaya çalışmak diye düşünüyorum

Geri