Karadeniz Pet

gagasi kirildi ;(

aCheLia

Yeni Üye
Eve geldiğimde gagasinin kırık ve kanlar içinde buldm burnuna yakın yerden kırılmış şuan koparmaya çalışıyor üst gagası olmazsa tekrar çıkarmı ve çıkana kadar neler yapmam gerekiyor şimdiden tsk ederim

Son düzenleme:
Geçmiş olsun.. Forumda aşağıdaki mesajı buldum. Umarım yardımı olur. İşin gerçekten zor.

Merhaba;
Yaklaşık 8 ay kadar önce 5 aylık muhabbet kuşumuzun gagası kapıya sıkışarak kırıldı. Üst gaganın hemen hepsi gitti, alt gaga de eğildi. İlk önce veterine götürdük. Kuşlar konusunda veterinerler gerçekten yetersiz. Bize kuşu uyutmanın çözüm olacağını söyledi,tabi biz kabul etmedik. Bu arada kuşun üst gagası kırılmış olmasına rağmen kopmamıştı, daha sonra kuşu aldığımız büyük beşiktaş çarşısında flora akvaryumda Erman bey e götürdük. kendisi çok yardımcı oldu saolsun, hemen kuşun kırılan gagasını yerinden çıkarıp kuşa su verdi. Eğer biraz daha beklesek susuzluktan ölecekmiş hayvan. toz bebe yemi ve kabuksuz yemi az su ile bulamac yapıp ezerek 3 mm lik şırınganın iğnesini çıkartıp günde 5-6 kez ağzına döktük. İstediği kadar yiyordu, bu bulamaç yemi bir kaba koyup ordan da yemesini sağladık. Suyu da aynı şekilde şırınga ile verdik ama sırıngayı sıkmadan damlalar halinde. Suyu bir anda sıkarsanız kuş boğulabilir. Bu şekilde 1 ay kadar kuşumuzu besledik ayakta tuttuk. çok kirlendi, kendini temizleyemedi, bize küstü ama yaşamaya devam etti. Bir ay içinde kabuksuz yemi kendi yemeye başladı, sonraları kabuklu yem ile karıştırıp verdik, 2-3 ay kadar sonra tamamen kabuklu yeme geçtik. Ev kümese döndü, bu şekilde kuş beslemek çok sabır istiyor. Devamlı sıvı şeyler tükettiği için dışkısı da sıvıydı. Biz hep kuru yemleri de yanında tuttuk ki dışkısının devamlı sulu olması iyi değil. gagasının hemen hemen yarısı geri çıktı. önceleri dili ve ağzının içini görebiliyorduk, şimdi kapandı ama tamamen düzelmezmiş. Sizinde böyle bir şey başınıza gelirse sabırla kuşunuzu besleyin.

Çok sabır isteyen bir iş, dikkatle beslemek lazım ve zorda heleki hiç bir besini kabul etmeyen bir kuşunuz varsa daha büyük sıkıntı.

Çok geçmiş olsun
fakat çaresiz değil
sabrederseniz düzelir inşallah

Ya ben siringayi ağzına sokmaya calisiyrm ama kafasını egiyor yemlige giriyo yemeye çalışıyor koparttida gagasini napacagimi bilemedim :s

Ben siringayi gagasına sokamiyrm nasıl yapıyorsunuz

Son düzenleme:
Geri