Karadeniz Pet

Gagasında mantar mı var ?

• Konbuyu başlatan Eray DUMAN
  • Başlangıç tarihi
E

Eray DUMAN

Guest
Benim oğlan 3 haftadır benimle yuvadan çıkalı 3 hafta kadar olmuştu aldığımda daha yem kırmaya başlayalı 1,5 ay olmamıştır. İlk geldiğinden itibaren gagasındaki şu yeşil kısım sanki ortaya doğru ilerlemekte ve geride kalan kısımlar zayıflamakta (ya da bana öyle geliyor) ve rengi açılmakta. Çizgi halinde gagasının her iki tarafından ortaya doğru ilerlediğinden ve yeşilimsi görünümü olduğundan mantar mı acaba diye düşünüyorum. Genel olarak kaşınma normal sayılır arada kaşınıp, kabarıp silkeleniyor ama çok sık değil tüylerde dökülme de yok ama gagası aklımı kurcalıyor.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

DSC_0526.jpg

DSC_0530.jpg

maşallah çok tatlı,bende mantar görmedim arkadaşlar gibi bide ayaklarının fotoğrafını çekin çünkü ağızdan ayağa bulaşır mantar ve sarı gibi olur :D

gagadaki o renk zamanla kaybolacak. gaga halen daha yumuşak. sertleştikçe üst katman gidecek ve sert katman oluşacak. siz kuşunuza mineral desteği yapın yeter . renk de bu yüzden. yavruların gagaları koyu renk olur ve zamanla açılır.

Cevaplar için teşekkürler. Çok şükür ayaklarında birşey yok mantarın dokular üzerinde nasıl semptomlar yarattığı hakkında bayağa bilgi sahibiyim aslında ama muhabbet kuşlarında ve gagalarında nasıl gözükürler onu bilmiyorum :)

Sanırım dediğiniz gibi gagası yenileniyor, gagasının ucuna baktığımda çift gaga varmış gibi birbirinin üstüne binmiş gibi duruyor. Resimde daha az belli oluyor ama ucunun renginin bu kadar farklı olması, rengin değiştiği yerin koyu renkli ve uçlarının daha kırılgan durması aklımı kurcalamıştı içim rahatladı, sağolun.. ;)

Şuan kafesinde mürekkep balığı kemiği asılı çentikler olmaya başlamış görmedim ama gagalıyor sanırım, yemine kum karıştırıyorum ve haftada bir de suyuna vitamin koyup 2 gün tutuyorum sanırım başka bir şey yapmama gerek yok. 2 haftada tam olmasa da adını da söylemeye başladı konuşmak için ıkınıyo acayip sesler mırıldamalar yapıyo, yapmam gereken başka birşey var mı? :)

Geri