Karadeniz Pet

gagasının siyahlığı kalmamış muhabbet kuşu

gokhan0322

Yeni Üye
Evet arkadaşlar. Petshoplara gittim neredeyse hiç birinde gagasında siyah iz olan muhabbet kuşu yoktu. 1-2 tane kuşta vardı bu siyah leke onların da rengini beğenmedim.

Konuya gelirsek. Bu gagadaki siyah leke yavruluktan çıkmak üzere olan kuşlarda oluyor. Haliyle gagası artık lekesiz olan kuşlar genelde ergenliğie girmiş bebeklikten çıkmış kuşlar oluyor.

Sizce de haklı değil miyim yani gagası siyah olan kuş almam daha mantıklı değil mi. Bir de petshoplarda kanatları kuyrukları yeni çıkmaya başlamış küçük muhabbetkuşu bulmam zor mu acaba?

Gerekirse her hafta gidip bakarım yavru var mı diye bulana kadar sizce mümkün mü bulabilmem?

gaga siyahlığı olmayan yavrularda olabilir, mutasyona göre değişir o, yaş tahminlerini alın çizgilerinden yapmanızı tavsiye ederim. Hangi ildesiniz bilmiyorum ama, yavru alacaksanız üretici arkadaşlardan almanızı tavsiye ederim. Kanatları kuyrukları yeni çıkan kuş bulma ihtimaliniz zor, çünkü tüylerini tamamlamadan genellikle yuvadan atlamıyorlar.

Son düzenleme:
Genelde petshoplarda nadiren bu tür yavrular oluyor, ama sorsanız hepsi 1-2aylık kuşlardır. ben tesadüfen damızlık bir erkek alırken bir kuş sürekli elime geliyordu tahminen 1,5aylıktı ben kovdukça o geliyordu, damızlığı seçtim ve baktım kafes tellerine yapışmış bakıor benide al der gibi dayanamayıp aldım ama damızlıklar hırpaladığı için forumdan bir arkadaşla takas yapmıştık.

gaga siyahlığı olmayan yavrularda olabilir, mutasyona göre değişir o, yaş tahminlerini alın çizgilerinden yapmanızı tavsiye ederim. Hangi ildesiniz bilmiyorum ama, yavru alacaksanız üretici arkadaşlardan almanızı tavsiye ederim. Kanatları kuyrukları yeni çıkan kuş bulma ihtimaliniz zor, çünkü tüylerini tamamlamadan genellikle yuvadan atlamıyorlar.

sakaryadayım.

üretici bulabilirim burada. peki bir kuş ne kadar da yeme düşer. açıkcası bundan 10 sene önce aldığımız yavrular uçmakta bile zorlanan yavrulardı ve bize çok bağlı büyümüşlerdi.

şimdi petshoplarda yavru dedikleri kafesin içinde oradan orata atıyor kendilerini. çok yabani ve seri gözüküyorlar.

üreticiden alırsam daha yeme yeni düşmüş ve uçma konusunda pek becerikli olmayan kuşlar bulabilir miyim ? :)

_________

2. bir soru bir petshopcu başka petshopların genelde pakistan ve suriye kuşlarını satıyorlar evcilleşmeleri neredeyse imkansız demişti. bu ne kadar doğrudur?

Son düzenleme:
sakaryadayım.

üretici bulabilirim burada. peki bir kuş ne kadar da yeme düşer. açıkcası bundan 10 sene önce aldığımız yavrular uçmakta bile zorlanan yavrulardı ve bize çok bağlı büyümüşlerdi.

şimdi petshoplarda yavru dedikleri kafesin içinde oradan orata atıyor kendilerini. çok yabani ve seri gözüküyorlar.

üreticiden alırsam daha yeme yeni düşmüş ve uçma konusunda pek becerikli olmayan kuşlar bulabilir miyim ? :)

_________

2. bir soru bir petshopcu başka petshopların genelde pakistan ve suriye kuşlarını satıyorlar evcilleşmeleri neredeyse imkansız demişti. bu ne kadar doğrudur?

kuşa ve ebeveynlere bağlı olmak üzere (beslenme sebebi ile yada ebeveynlerin çiftleşme arzusu yüzünden) genellikle 30 veya 40 gün içerisinde yuvadan atlıyorlar, bir kaç günde yem kırmayı öğreniyorlar, üreticiden alırsanız, bu evredeki kuşlardan alırsınız, evcil hayvan dükkanlarında kuşların gelmesi satılması gibi süreçler kuşların büyümesini ve sürü psikolojisini öğrenmesine sebep oluyor, yuvadan yeni atlamış kuş direk sizinle bağ kuruyor, Şöyle bir şey var evcil hayvan dükkanlarından alınan kuşlar eğitilmez mi eğitilir, biraz daha fazla sevgi ve ilgiyle eğitilir, Biraz daha meşakkatli olur, 2 soruya gelince Suriye veya Pakistan olarak adlandırılan kuşlar ufak boyutlarda oluyor biraz daha ve çoğunlukla ithal kuşlar, onlarda eğitilir, konuşur, ama dediğim gibi, satışa sunulana kadar geçen süre uzun olabiliyor, mesela nakliyeyi yaparken toplu göndere bilmek için kuşların hepsini yuvadan atlamasını beklemek gibi, Tercih sizin ama bir üreticiden veya evde hobi amaçlı üreten birinden alırsanız daha sağlıklı olur sizin için, Sakarya da da üretim yapan arkadaşlar vardır, Sanırım forum da vardı.

Alın çizgileri cereden itibaren başlıyorsa yavrudur demektir zamanla geriye doğru gider vede gözü simsiyah olması lazım.. Umarım Aradığınızı em kısa sürede bulursunuz.

Son düzenleme:
Geri