Karadeniz Pet

geceleri anlamsız çırpınışların sebebi nedir?

Murat NUR

Paylaşımcı Üye
1 haftadır kuşlarım hemen hemen her gece çırpınıyor, kendilerini ordan oraya vuruyor. sanki bir kedi gelip onlara saldırmış gibi karanlık odada yuva içerisine ordan oraya vuruyorlar kendilerini. o kadar ses çıkıyor ki 2 oda yandan sesi duyup kalkıyorum. acaba neden?
- kuşlarım tünekte değil de kafes yan tellerine asılarak uyumaya başladı acaba ordan düşüp korkuyor olabilirler mi.

Büyük ihtimalle asılarak uyuduklarından dolayı dediğiniz gibi biri düşüyor diğeri o gürültüden korkuyor ve çırpınmalar başlıyordur. diğer bir ihtimalde ışıktan dolayı olabilir. camdan ani bir ışık geliyorsa mesala araba farı yansıması gibi, bence bir kaç gün üzerlerini örtün sonra ışıkları sondürün bir deneyin derim

Büyük ihtimalle asılarak uyuduklarından dolayı dediğiniz gibi biri düşüyor diğeri o gürültüden korkuyor ve çırpınmalar başlıyordur. diğer bir ihtimalde ışıktan dolayı olabilir. camdan ani bir ışık geliyorsa mesala araba farı yansıması gibi, bence bir kaç gün üzerlerini örtün sonra ışıkları sondürün bir deneyin derim

evimiz anayol kenarında dediğiniz gibi olabilir. bir de koridor ışığını açık tutuyorum az da olsa kuşların bulunduğu oda aydınlanıyor onun da etkisi olabilir. yalnız örtü olayını denemiştim daha önce, kafesin üzerini örterken yada örtüyü kaldırırken de çok korkuyorlar. anlamıyorum neden bu kadar yabaniler. ilgilensem ürküyorlar , ilgilenmesem yabanileşiyorlar

Dediğimiz gibi asılarak uyuyorlarken araba farından etkilenip düşüyorlar, sebebi bu sanırım. ışıkları kapattıktan sonra örtün, zamanla alışırlar, bu kuşların müthiş bir adaptasyon yeteneği var.

kuşlar sabahın ilk ışıklarından yararlansınlar, içerisi aydınlık olsun diye güneş perdesini kapatmıyordum, sadece tül perde oluyor pencere de. birkaç gün güneşliği de kapatayım, oda kapısını da kapatayım eğer aynı sorun devam ederse dediğiniz gibi örtü örteyim. önemli olan olayın kaynağıydı onun ışık olabileceğini düşünmemiştim, teşekkür ederim. bende hayvanlara suç buluyordum adam gibi tünekte durmayıp düşüyorlar diye

Son düzenleme:
Geri