petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Gelmeyen 2. Yavru

Konusu 'Muhabbet Kuşu Üretimi' forumundadır ve Öztürk Uğur tarafından 30 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    merhaba arkadaşlar,

İlk yavru 3 4 gün önce yumurtadan çıktı fakat 2 yavru hala çıkmadı sebebi ne olabilir ne yapmalıyım?

Işık ile baktığımda çok belli olmuyor , yaşayıp yaşamadığını nasıl anlarım ? Yumurtaların için kırmızı ve koyu kırmızı renkte

Resim ekliyorum, umarım birisi yardımcı olma zahmetinde bulunur.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

#1 Öztürk Uğur, 30 Eylül 2016
    Son düzenleme: 1 Ekim 2016
  2. Kahraman KÖROĞLU

Kahraman KÖROĞLU İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
    Yönetici

Beğenileri:
    738
    Merhaba Özgür bey;
    kuşunuz yumurtlarken aralıklarını kontrol ettiniz mi? kimi zaman yumurtadan yavru çıkışı 17 ile 21 gün arasında değişebiliyor. arada döllenmemiş veya kurumuş vs... yumurta da denk gelebilir.kuşumuz yumurtlarken sıra ile yumurtalara ufak numara verip yumurtaların gelme tarihlerini not alırsak bunun takibini çok daha rahat yaparız çünkü normal şartlarda bile her yumurta arasında yumurtlarken 2-3 gün fark olabiliyor bazen 5 gün yumurtlamaya ara verdiği dahi olabiliyor

3. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    yumurtaları numaralandırmıştım daha öncede bugün 3. nolu yumurtadan yavru çıkmış fakat 2 nolu yumurtanın içine ışıkla bile baksam çok net bir şey göremiyorum bir siyahlık var oda yavru kafasını vs gördüm fakat hareket kalp atışı vs göremedim

4. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Yok mu fikri olan beyler?

5. alidinc28

alidinc28 Active Member

Beğenileri:
    206
    Merhaba ılık suyun içine atın yumurtayı hareket varsa yavru var ve yaşıyor demektir hareket etmiyorsa malesef yavru yumurta içinde ölmüştür.

6. Kahraman KÖROĞLU

Kahraman KÖROĞLU İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
    Yönetici

Beğenileri:
    738
    yumurta içinde yavru ölmüş olabilir. bazen yumurtayı çeviremediği durumlar oluyor dişinin o zaman bu tür durumlar la karşılaşılabiliyor. ali beyinde söylediği gibi hafif ılık suyla nemlendirin haraket varsa yaşıyordur ama siyahlık aynen sabit kalıyorsa ölmüştür

7. Ahmed Demir

Ahmed Demir Active Member

Beğenileri:
    207
    Ayni durum ciftimde mevcut malesef iki yavru cikabiliyor iki uctane icinde ölüyor bir tane bos resimdeki gibi yarisi siyah oluyor biraz daha bekleyin belki birseyler olabilir

8. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Kuşumun 3. Kuluçkası ilk defa oluyor böylr birşey. Ilık suya atıp bakıcam kıpıradama var mı diye.

9. Yavuz OYMAK

Yavuz OYMAK Active Member

Beğenileri:
    104
    1-2 ve irsimdeki yumurta gitmiş diğer yumurtalar bana canlı hissi verdi.tabiki yapılan yorumlar resime göredir.

10. Ahmed Demir

Ahmed Demir Active Member

Beğenileri:
    207
    Gunu geldiyse cikar buyuk ihtimalle ölü benim diside problem kucuk bir seste yuvaliktan cikiyor koruma ic gudusu cok baskin bir disi lutino disi bulursam istedigim gibi onla aticam ese

11. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    5 dakika ılık suda beklettim fakat hiç hareket yoktu. Yumurtadan çıkardığımda bu şekildeydi. 18-20 günlük olmuş nasıl ölmüş anlamadım. kanatlarında ve ense tarafında siyah nokta vardı

1.jpg

12. alidinc28

alidinc28 Active Member

Beğenileri:
    206
    GEçmiş olsun bazen olabiliyor böyle talihsizlikler

Öztürk Uğur bunu beğendi.
  13. Yavuz OYMAK

Beğenileri:
    104
    dişiyi fazla rahatsız etmiş olabilirmisiniz? bu durum genelde 2 şekilde meydana gelir dişi yumurtaları çeviremediği yada odada gerekli nem miktarı sağlanamadığı zaman meydana gelir üretim yapan arkadaşlara bir tavsiyem odanın 2 köşesine ağzına kadar dolu kaselerde su bulundursunlar ve odayı yem su havalandırma hariç açmasınlar. zaten pro üreticiler bunun için nem dengeleyici bir cihaz bulundururlar.

14. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Açıkçası havadan kaynaklı olabilir. Oda çok havasız kaldığı için gece açık bırakıyorum camı . Dişi ele alışık hergün 1 yada 2 kez bakıyordum.

15. Yavuz OYMAK

Beğenileri:
    104
    gece camı açıkmı bırakıyordunuz? bari gündüz açık bıraksaydınız malüm geceleri çok seri kuş üstünde ne kadar yatarsa yatsın ısıtamaz havalandırma odanın kapısı açsanız yeterli olurdu benim kastettiğim nem miktarı idi ayrıca yumurtalı kuş asla kafesten çıkarılmaz.

16. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    Kafesten çıkartmıyorum hocam zaten, 3.kuluçkası bu kuşun ilk defa böyle birşey geliyor başıma

17. Ayhan OTÇUOĞLU

Ayhan OTÇUOĞLU Active Member

Beğenileri:
    140
    Arkadaşlar,
    Her yumurta çıkacak diye bir kural yok. Evrende kalite kontrol çok hassas ve acımasızdır. Problemli olduğu anlaşılan yavruların yaşaması pek olası değildir. O siyah noktalı çıkmamış bende yavrular görüyorum. Ama devam edeceğiz. Diğer yumurta ve yavrulara bakacağız.

18. cengiz

cengiz Active Member

Beğenileri:
    213
    Günde 1 kaçsefer bakmadan birsey olmaz. Muhtemelen yumurtadan çıkamamış ve ölmüs. Belkide bi kaçgün önce mudahale etseydin yasıyordu. Kaç yumurta var.

19. Öztürk Uğur

Beğenileri:
    5
    5 - 2 tanesi çıktı 1 tanesi ölü 1 tane yumurta kaldı çıkacak inş. 1 tanede boş

20. cengiz

cengiz Active Member

Beğenileri:
    213
    Çıkar insallah eğer yumurta 8-9 olsaydı hepsini birden tam altına alamamış olabilir diyecektim ama 5 yumurtaymış birde yumurta hazırlığı döneminde vitaminsizliktende yetersiz beslenmedende olabiliyor. Bundan sonraki kuluçkalarda daha dikkatli olursun

Sayfayı Paylaş