Karadeniz Pet

Genç arkadaşlara bir kaç öneri

cetinates

Paylaşımcı Üye
Merhaba Hayvan sever gençler,

bazı gençlerin (11-16 yaş arası) açtığı konuları okuduğumda içimden "keşke bu arkadaş kuşu almasaydı,resmen kuşa eziyet ediyor" diye geçiriyorum,hatta bazı arkadaşların azmine de şaşırıyorum,hatanın kendinde olduğunu anlayamıyor ve maalesef aldığı kuşu değiştirip haftada bir kaç kuşa eziyet çektiriyor.

muhabbet kuşu beslemeye karar verip satınaldınız ve eve getirdiniz,ilk merak ettikleriniz ve aklınıza gelen sorular :

soru 1- acaba kuşum erkekmi yoksa dişimi ? yaşı ve ırkı nedir ?

cevap - satınaldığınız yerde mutlaka sorup öğrenmişinizdir,satıcının size söylediği bilgileri yazıp (örnek : 2 aylık yerli dişi) kuşunuzun fotoğraflarını ceresi net belli olacak şekilde bir kaç poz olarak sorabilirsiniz,bana göre ırkına fazla takılmayın seçiminizi Show jumbo veya normal (hollanda, çekoslovak,yerli,İngiliz vb.) kuş olarak yapın,satın alırken hareketli tüyleri ve gagası parlak,gözleri açık,ayakları düzgün olup olmadığını inceleyin.

soru 2- kuşumu ele gelmeye nasıl alıştırırım ? ne zaman konuşur ?

cevap - kuş zamanı geldiğinde size alışıp parmağınıza omuzunuza gelir ve bir süre sonrada konuşur,bu tamamen size ve kuşunuzun genlerine bağlıdır kısacası bu bir süreçtir ve hiç birimiz bu süreci beklemek istemeyiz öyle değilmi ? kuş eve gelir gelmez elimize gelsin bizimle konuşsun arkadaş olsun isteriz,peki biz hiç tanımadığımız birisi ile hemen arkadaş olup tam olarak tanımadan kaynaşırmıyız ? birinci önceliğimiz kuşumuzun yaşam alanını düzenleyip onun maksimum oranda ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır.ikinci öncelikte kuşumuzun güvenini kazanmaktır.
***kafesi yeteri kadar yüksektemi ? en az masa seviyesinde olmalı.
***kafesinde yeteri kadar tünek oyuncak beslenme alanı varmı ? kafes tellerinin en az bir kaç bölümü tırmanmasına uygun yatay telli olmalı ,tünekleri ahşap olmalı yemlikler ve suluğunu hergün temizleyip suyunu tazelemeliyiz,kafes tabanı kirlendikçe temizlemeli kuşun pisliği ile temasını ortadan kaldırmalıyız.kuş kumu,kalamar kemiği ve beslenmesi için gereken yiyecek içecekleri araştırıp doğru olduğundan emin olduktan sonra kuşumuza vermeliyiz.
***kuşumuza özgür olduğunu hissettirmeli kafesinden kendisinin çıkıp yeniden kendisinin girmesine alıştırmalıyız.
***kuşumuzun çok üzerine düşüp isteklerimizi yapmaya zorlayıp ürkütmemeliyiz,avuçlamamlıyız.

soru 3- kuşum çok hareketsiz hastamı acaba ?

cevap - kuşlar yerine alışıncaya kadar çekingen davranır,tüm gereksinimlerini karşılayıp bir kaç gün kendi haline bırakıp bize güvenmesini sağlamalıyız,suyunu değiştirmemizi,mama ve yem vermemizi izleyerek bizden ona kötülük gelmeyeceğini bir kaç günde anlar zaten.kafes düzeninin ve yerinin sık sık değiştrilmesinden hoşlanmazlar.

[MENTION=4746]cetinates[/MENTION] Eline, emeğine sağlık Çetin Abi. Çok haklısın. Maalesef oluyor dediklerin.

Abi çok teşekkür ederiz. Bilgilendirmen için.

[MENTION=4746]cetinates[/MENTION] Eline, emeğine sağlık Çetin Abi. Çok haklısın. Maalesef oluyor dediklerin.

teşekkürler Gökhan bey,önerdiğim bakım ve eğitim bilgilerinin çoğunu bilmiyordum,zaman içerisinde forumdaki tecrübeli sizler gibi arkadaşlardan ve araştırarak öğrendim,bu da zaman gerektirdi tabiki,sabırla koruk üzüm oluyor :) anlatmak istediğim ana fikir bu,umarım hem hayvansever gençlere hemde kuşlara bir nebzede olsa faydalı olur yazdıklarım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:24 -->-> Daha önceki mesaj 15:21 --

Abi çok teşekkür ederiz. Bilgilendirmen için.

teşekkürler,Mitaş kadar iyi kaplama yapıyormusunuz :)

Mitaş bu konuda dünya lideri, 10 milyon fırın ekmek yememiz lazım, ( onlar sıcak galvaniz yapıyorlar, biz elektro arada fark var ama Mitaş olmak zor.) :) [MENTION=4746]cetinates[/MENTION]

Son düzenleme:
teşekkürler Gökhan bey,önerdiğim bakım ve eğitim bilgilerinin çoğunu bilmiyordum,zaman içerisinde forumdaki tecrübeli sizler gibi arkadaşlardan ve araştırarak öğrendim,bu da zaman gerektirdi tabiki,sabırla koruk üzüm oluyor :) anlatmak istediğim ana fikir bu,umarım hem hayvansever gençlere hemde kuşlara bir nebzede olsa faydalı olur yazdıklarım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:24 -->-> Daha önceki mesaj 15:21 --

teşekkürler,Mitaş kadar iyi kaplama yapıyormusunuz :)
Estağfirullah Çetin Abi. Burada hepimiz birbirimizden bir şeyler öğreniyoruz. İnşallah 1 kişi bile olsa bizlerden daha genç arkadaşlara faydalı olabiliyorsak ne mutlu bizlere.

Mitaş bu konuda dünya lideri, 10 milyon fırın ekmek yememiz lazım, ( onlar sıcak galvaniz yapıyorlar, biz elektro arada fark var ama Mitaş olmak zor.) :) [MENTION=4746]cetinates[/MENTION]

yazdıktan sonra baktım,elektro galvaniz yapıyormuşsunuz,tedarikçi firma portföyüme kaydettim firmanızı ihtiyaç olduğunda ararım sizi,aydın dekorasyon Hasan beyin oo civarda herhalde yeriniz.

Hasan amca komşumuz, karşı karşıya işyerlerimiz. Hasan amcanın şubesi çok ama merkezle karşı karşıyayız. Siz ne işle meşgulsünüz?

Son düzenleme:
bilgilendirmeniz için teşekkürler çok faydalı olmuş birazda araştırma yoluna gitseler çok sık soru sorup endişe duymayacaklar aslında forumda hertürlü bilgi mevcut

Son düzenleme:
Haklısın cetin abim bende 15 yasindayim ama hayatimda kusumu yok elime alicam yok t-hirt imin icine sokacam felan hic aklimdan bile gecmedi abim bende ilk zamanlar çok soru soruyordum ama artik bazi kuslarin irkini yasini bile biliyordum. Yazıda bir yanlışım olduysa affola abilerim bilgilerimin hepsi sizin sayenizde !

SM-G313HY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Paylaşım için teşekkürler faydali konulara parmak basmissiniz elinize sağlık

Haklısın cetin abim bende 15 yasindayim ama hayatimda kusumu yok elime alicam yok t-hirt imin icine sokacam felan hic aklimdan bile gecmedi abim bende ilk zamanlar çok soru soruyordum ama artik bazi kuslarin irkini yasini bile biliyordum. Yazıda bir yanlışım olduysa affola abilerim bilgilerimin hepsi sizin sayenizde !

Berşan senin mesajlarını takip ediyorum,oldukça geliştirdin kuş bakımını,herşeyde olduğu gibi aşırıya kaçmadan önceliklerini yaşına ve konumuna göre belirledikten sonra hem sen hem ailen hemde çevrendekiler mutlu olur.

Berşan senin mesajlarını takip ediyorum,oldukça geliştirdin kuş bakımını,herşeyde olduğu gibi aşırıya kaçmadan önceliklerini yaşına ve konumuna göre belirledikten sonra hem sen hem ailen hemde çevrendekiler mutlu olur.
Peki abim elimden geldiğivkadar dikkat ediyorum çok teşekkür ederim abi bu yorumunda çok mutlu oldum şuan :D:):)

Eline ve emeğine sağlık Çetin Abi.
Paylaşım için teşekkürler.

yazıma destek veren arkadaşlara teşekkür ederim.