Karadeniz Pet

Gofretin Eğitimi Hakkında

CEM CANER

Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar herkez kuşunu eğitmek istiyor yaklaşık 1 haftadır beraber olduğumuz minik kuşumla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim umarım yardımcı olur

Gofretin eğitimi hakkında

1)ilk gün eve geldiğinde kafesine koydum yemini ve suyunu verdim akşamları ve sabahları onunla kısık bir sesle konuştum

2) ikinci gün konuşma işlemini sabah yaptım sadece ve sabah yemliğini aldım akşam elime biraz yem koyup elimi kafesine uzattım korktu tellere vurdu kendini elimi çektim yem vermedim akşam aç kaldı , 5 dk sonra tekrar konuştum onunla

3) sabah kısa bir konuşma yaptık daha sonrasında elime yem koyup içeriye soktum bu sefer kaçmadı ama uzaktan baktı yaklaşmadıda elimi ona dogru getirmedim sabit tuttum belki 2 dk daha sonrasında elime uçtu ve yemeğe başladı yemini yerken hafiften kafasını ve göğsünü sevdim yem bitince elimi cektim ve tekrar konuştum(artık sesime alışmıştı )

4) akşam kafesin kapağını acıp yemi elime aldım 1 metre uzakta yemi göreceği şekilde elimi gösterdim 2-3 dk bekledim ve uçtu elime , daha sonrasında ise yem yerken tekrar sevdim onu nazikçe bu süreç bir gün daha devam etti

5) 2 gündür ise direk elimi şıplattığımda elime konmaya başladı ve bugün elimi şıplatmadıgım halde elime konuyor , her yem verdiğimde elimi şıplattım yukarıda bunu söylemeyi unutmuşum .

6) bugün ise diğer odadan elimi şıplattığımda sesi duyup ötüyor . . .

7) kuş eğitmek isteyenler sececeğiniz kuş en fazla 3 aylık olmalı

8) gofret haricinde 2 çift kuşum var onlar sadece sesime tepki veriyorlar onları elime alamıyorum çift oldukları için bana ilgileri yok .

9) çift olan bir kuşları eğitmek çok daha zordur bu yüzden oynayayım bana keyif versin diyorsanız bir kuşunuzu tek bakmalısınız

10) ve tabiki gofrette 8 aylık olunca bir dişi kuşu hakediyor bakalım 6 ay sonra hala bana pas vericekmi

Gofrete ait videolar :

http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha...it-videolar/gofretin-masum-halleri-13819.html

http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha...ait-videolar/gofretin-egitimi-vol2-13820.html

Gofreti takip etmeye devam etmelisin :)

Son düzenleme:
bilgiler için teşekkür ederim
güzel ayrıntılı yazmışşsınız
maşallah gofrete :)

Allah kuşunuza uzun ömür versin
Çok seviyorum kuşlari,, benim de evcil bir kuşum vardi geçen hafta kaybettim yoklugu çok büyük aci

Yanliş anlamazsaniz bir şeyi eleştirmek isterim: ben kuşlarin sırf kişiye gelmesi için aç birakilmasina çok karşiyim

Ben kuşumu hiç aç birakmadim ama benim omzumdan inmezdi her dedigimi de söylerdi

Aç birakmadan da evcilleştirebiliriz

Lütfen egitirken bu güzel hayvanlara eziyet etmeyelim çünkü çok degerliler

Kuşunuzla mutluluklar tekrardan

@Semiha Feyza BAYYURT tamam haklısında kuşunun senin her söylediğini söyleme gibi bi şansı yok lütfen biraz yavaş atalım :D :D

aç bırakmak ers tepki yaratabilirmi ? yani daha çok güvenini sarsabilirmiyiz ?

aç bırakmak ers tepki yaratabilirmi ? yani daha çok güvenini sarsabilirmiyiz ?

aç bırakmıyosunuz aslında tamamen zaten elinizde gelip yiyecektir bikackere denediğinizde bunu yapmyorsa o kuş alışamaz yanlış anlaşılmasın kuşunuzu aç bırakın diye bir teorim yok :)

aç bırakmıyosunuz aslında tamamen zaten elinizde gelip yiyecektir bikackere denediğinizde bunu yapmyorsa o kuş alışamaz yanlış anlaşılmasın kuşunuzu aç bırakın diye bir teorim yok :)

Bazi kişiler acimasizca aç birakiyor Cem Bey buradan aç birakmamalari gerektigini sizin konunuz vesilesiyle duyurmuş olalim yoksa size karşi bir yargilama degil bu :)

Bilinçsiz çok insan var ve elimizden geldigince bilinçlendirmek lazim

Bazi kişiler acimasizca aç birakiyor Cem Bey buradan aç birakmamalari gerektigini sizin konunuz vesilesiyle duyurmuş olalim yoksa size karşi bir yargilama degil bu :)

Bilinçsiz çok insan var ve elimizden geldigince bilinçlendirmek lazim

kesinlikle dogru söylüyorsunuz :) özellikle yeni kuş alanlar hevesle farkında olmadan kötü şeyler yapıyorlar

kesinlikle dogru söylüyorsunuz :) özellikle yeni kuş alanlar hevesle farkında olmadan kötü şeyler yapıyorlar

Aynen öyle
Onlarin da bir cani oldugunu ve çok kiymetli olduklarini hep hatırlamaliyiz

bende 3 gün önce bir kuş aldım 2-3 aylık diye,
yaşı hakkında çeşitli söylentiler var sizde açtığım konuya 3-4 aylık yazmışsınız.
böyle tecrübeli birine sormak istediğim birkaç soru var,

kuşun kafesinde yemlik olmasına rağmen avucuma yem alıp ağzına tuttuğumda başını eğip elimden yem yiyo, ama elime hiç konup yemiyo, sürekli tünekte, alıştırma sürecinde elden yem yemesi önemli bence.

bir diğer sormak istediğim soru kuşumu avucuma hiç almadım, birçok yerde okuduğum eğitim yazılarında sakına kuşunuzu avucunuza almayın parmağınıza alışmasını bekleyin güveni kırılmasın demişler avucuma alıp okşasam daha kolay alışmaz mı?

elimi kafesine sokup okşuyorum hiç kaçmıyor, kafasını okşarken bazen ürküyo ama onada 1-2 dokunuştan sonra alışıyo, göğüsünü okşarken hiç sıkıntı yok.

ama elime gelmiyor bir türlü.

tünekteyken ayaklarının altına elimi sokup biraz kaldırırsam elime alabiliyorum parmağımda da duruyor ama kendiliğinden gelmiyor.

sizce ne yapmalıyım? kafesinden yemliği alsam nekadar süre yem vermemeliyim elimden yemesi için ama aç bırakmak ta istemiyorum..

değerli görüşünüzü paylaşırsanız mutlu olurum.
şimdiden teşekkürler.

Bence biraz daha sabır edin zamanla alışacaktır. Dğer kuşumda yaşadığım şeyleri söylüyorsunuz. Sonrasında uçup koynumda uyuyacak konuma gelmişti sadece sabır edin ve güvenini kaybetmeyin

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

bende 3 gün önce bir kuş aldım 2-3 aylık diye,
yaşı hakkında çeşitli söylentiler var sizde açtığım konuya 3-4 aylık yazmışsınız.
böyle tecrübeli birine sormak istediğim birkaç soru var,

kuşun kafesinde yemlik olmasına rağmen avucuma yem alıp ağzına tuttuğumda başını eğip elimden yem yiyo, ama elime hiç konup yemiyo, sürekli tünekte, alıştırma sürecinde elden yem yemesi önemli bence.

bir diğer sormak istediğim soru kuşumu avucuma hiç almadım, birçok yerde okuduğum eğitim yazılarında sakına kuşunuzu avucunuza almayın parmağınıza alışmasını bekleyin güveni kırılmasın demişler avucuma alıp okşasam daha kolay alışmaz mı?

elimi kafesine sokup okşuyorum hiç kaçmıyor, kafasını okşarken bazen ürküyo ama onada 1-2 dokunuştan sonra alışıyo, göğüsünü okşarken hiç sıkıntı yok.

ama elime gelmiyor bir türlü.

tünekteyken ayaklarının altına elimi sokup biraz kaldırırsam elime alabiliyorum parmağımda da duruyor ama kendiliğinden gelmiyor.

sizce ne yapmalıyım? kafesinden yemliği alsam nekadar süre yem vermemeliyim elimden yemesi için ama aç bırakmak ta istemiyorum..

değerli görüşünüzü paylaşırsanız mutlu olurum.
şimdiden teşekkürler.

Bakın benim kuşum da yemlikte yem varken bile uzattığım yemi yerdi. Buyüzden aç bırakmaya gerek yok. Ben yemliği hiç çıkarmadım ama acıktıkça yani 3 saatte bir yem verdim her seferinde de yedi elimden. Yok ben elinden korkuyorum yemlikten yiycem demedi. :) üstelik ben çalışıyorum tüm gün evde olmadığım günlerde de akşam heldiğimde hava kararmış oluyor ve karanlıkta yiyemediği için acıkmış oluyor sabah için de geçerli bu. Ben de hemen yem uzatıyorum ve yiyor(du) geçmişte kaldı tabi bunlar. Şuanda konuşuyor ve bana yapışık. Ayrıca benim kuşum da tünekten yemek isterdi başlarda sonra yavaş yavaş elimden yemeye başladı. Bunun sonraki aşaması da dışarıdayken avucunuzda yem olan elinizi uzatın o uçarak konsun elinize. Bunlar aşama aşama olacak merak etmeyin. Yani bence yemlik çıkarmadan da elden yem yedirmek mümkün. Üstelik benim kuşum her seferinde kendini tellere çarpardı korkudan... bir gün önce elimden yem yemiş olmasına rağmen. Sizinki sevdiriyormuş bile... hiç merak etmeyin aynen böyle devam edin başaracaksınız. :)

bu sabah güzel bi aşama kaydettik :)
sabah uyandığımda yemlikten yiyordu beni görünce kafeste uçuşmaya başladı hemen avucuma yem alıp uzattım elime kondu ve yedi birazda okşadım sonra kafesin kapağını açık bıraktım kendi kendine dışarı çıktı (hiç çıkmıyodu)
hala direk elime konmuyo ama önünde uzun süre durursam geliyo elime, galiba doğru yoldayız :)

bu sabah güzel bi aşama kaydettik :)
sabah uyandığımda yemlikten yiyordu beni görünce kafeste uçuşmaya başladı hemen avucuma yem alıp uzattım elime kondu ve yedi birazda okşadım sonra kafesin kapağını açık bıraktım kendi kendine dışarı çıktı (hiç çıkmıyodu)
hala direk elime konmuyo ama önünde uzun süre durursam geliyo elime, galiba doğru yoldayız :)

zamanla daha iyi olur umarım :)

Geri