Karadeniz Pet

Gögüs Erimesi

Apoptozis

Yeni Üye
İyi günler arkadaşlar..
Geçtiğimiz haftalarda siyah gagalı erkek bir muhabbet kuşu almıştım. 4-5 gün sonra öldü hayvan.. Araştırdığım kadarıyla gögüs erimesi varmış.. elimle deydiğimde göğsünden sert bi kemik geliyordu.
Neyse bugün yeni bi kuş daha aldım aynı şekilde buda yavru.. Alırken fark etmedim ama kuşu evde kafese koyarken gögüs kısmının sert kemiği gene elime geldi..
Özellikle hasta kuşlarımı seçiyorum nedir..
Size sorum acaba bu kemik normal mi ben mi yanlış bakıyorum bi aydınlatan olursa sevinirim ona göre yarın aldığım yere tekrar gideceğim .. teşekkürler..

Kemiğin aşırı belirgin olması hastalık habercisi olabilir ama her kemiği ele gelen kuşa hasta demek yanlış olur. Kuruma olarak bilinen göğüs kemiğinin aşırı belirginleşmesi dışkı tahlili ile kesinlik kazanabilir.

Anladım.. Dışkısı nrmal gibi duruyor ishali filan yok gibi şuan.. Bekleyeyim ben o zaman biraz daha.. daha çok küçük ondan olabilir mi ?? gagası baya bi siyahlı

kuşunuz aç kalmış olabilir büyük ihtimalle. gagası çok siyah kuşlar analarından henüz ayrılmış olduklarından yem kırmayı öğrenememiş olabiliyorlar. eğer yem kırıp yiyebildiğinden emin iseniz kafes tabanına biraz yem bırakın. dal darı mutlaka koyun (yavrular daha kolay yiyorlar). kıramıyor ise değiştirin, ya da yanına erişkin bir kuş koyun.

Hocam kuşu sabah aldım daha yem yemedi.. Kafesin tabanına koymuştum yemi bi tabağa..
muhabbet yemi+kanarya+ dal darı koydum daha dokunmadı..

Yem yiyip yemediğini kontrol edin sürekli.Yem kırmayı öğrenmeden satılmış olabilir.

peki yem kıramıyorsa ne yapmalıyım ??

Elle beslemek zorunda kalabilirsiniz ama bundan önce yem kırıp kırmadığını kontrol edip emin olmak gerekir. Aspur,dal darı kırılması kolay olduğu için kafes tabanında bulundurulması faydalı olacaktır.

Geri