Karadeniz Pet

göz

Storm

Yeni Üye
kuşum sağ gözünü kapalı tutuyor sol gözü açık sağ gözü arasıra açıyor seğriyor kapatıyor. normalde gözü iyi kuşumun biraz uçma kapasitesi düşük antrenman olsun diye yukardaş aşşağı saldım bir kaç kere gene tek gözünü kapalı tutmaya başladı dün de aynısı oldu. yorulduğundan mı bir gözünü kapatıyor yoksa başka bir sıkıntısı mı var yardımcı olursanız sevinirim

kuşum sağ gözünü kapalı tutuyor sol gözü açık sağ gözü arasıra açıyor seğriyor kapatıyor. normalde gözü iyi kuşumun biraz uçma kapasitesi düşük antrenman olsun diye yukardaş aşşağı saldım bir kaç kere gene tek gözünü kapalı tutmaya başladı dün de aynısı oldu. yorulduğundan mı bir gözünü kapatıyor yoksa başka bir sıkıntısı mı var yardımcı olursanız sevinirim
Kuşunuz kuruma hastalığına yakalanmış.
Bayerin baytril 2.5 adlı ilaci kullanabilirsiniz. Talimatları alın.

emin misiniz. mesela şuan kesinleştirmek için bir belirtisini söylerseniz kontrol edebilirim kuruma hastalığı ölümcül olabilir gecikme olunca diye biliyorum yanlışsa düzeltin.
Evet. Örnek olarak gagasını atabilir misiniz ?

IMG_20220221_201541.jpg

Evet. Örnek olarak gagasını atabilir misiniz ?

Nasıl kuruma hastalığı yoktur ?
Kuruma; herhangi bir hastalığa bağlı kuşun zayıflaması durumudur! Bu fungal, viral, bakteriyel gibi sıralanabilir. Haliyle tek bir ilaçla/etken maddeyle tedavi edilemez. Önerdiğiniz ilaç olan Baytril, enrofloksasin ihtiva etmektedir. Herhangi bir gram pozitif ya da negatif bakterinin kuşun vücuduna girmesi sonucu hastalanması durumunda kullanılırsa -büyük ihtimalle- işe yarar. Ama bir kuş mantardan dolayı da, koksidiyozdan dolayı da, protozoal hastalıklardan dolayı da zayıflayabilir. Hepsine enrofloksasin önermek büyük hata olur! Kulaktan dolma bilgiler ile insanlara yanlış yönlendirme yapmayınız. Vebali ağır olur.....

Geri