Karadeniz Pet

Gözlerinin etrafında tüyler döküldü yardım

rock

Meraklı Üye

Arkadaşlar kuşun gözlerinin etrafı resimdeki gibi olmuş. 1-2 ay öncesine kadar çok iyiydi. Kuş akrabamın. Ne olmuş acaba ve tedavisi nedir?

göz nezlesi papagan ateşi diye hastalık var muhtemelen o. teramısm diye sarı renkde merhem var ondan sürebilirsiniz. suluguna vitamin takviyeside yapın. baytrıl diye ilacın gecırdıgıde soylenıyor.

[MENTION=10405]nazım yiğit karaoğlu[/MENTION] o bahsettiğin hastalıkta göz çevresinde tüy dökülmesine rastlamadım ben, şimdi baktım da internette. Mantar olmasın bu? Pek çok kişi şikayetçi şu sıra bu problemden..

Mantar için vazalin ya da trosyd sürülebilir. Göze değdirmeden pamuklu çubuk kullanabilirsin. 24 saatte bir temizleyip tekrar uygulayın. 6-7 güne geçmesi gerek.

Geçmiş olsun. Kafesiniz vazifesini fazlasıyla yerine getirmiş. Tellerden dökülecek boyalar kuşunuzu zehirleyebilir.

[MENTION=10405]nazım yiğit karaoğlu[/MENTION] o bahsettiğin hastalıkta göz çevresinde tüy dökülmesine rastlamadım ben, şimdi baktım da internette.
Ben çok rastladım, hem kendi kuşlarımda hem de internette yaptığım araştırmalarda, papağan ateşi hastalığının tek çözümü ornimix. Baytril ile geçiyor ama tekrar nüksediyor.

Selamu Aleyküm;

Uzun süredir belirli aralıklarla yaşıyorum bunu terramycin göz kremi kullanıyorum bi süreliğine geçiyor ama tam çözümünü bulamadım.. azına limon dahi sıkmışlığım var yine yemedi.. sorunu kökten çözmesede yazdığım kremi kullanmanı tavsiye ederim.

Selamu Aleyküm;

Uzun süredir belirli aralıklarla yaşıyorum bunu terramycin göz kremi kullanıyorum bi süreliğine geçiyor ama tam çözümünü bulamadım.. azına limon dahi sıkmışlığım var yine yemedi.. sorunu kökten çözmesede yazdığım kremi kullanmanı tavsiye ederim.

Benım kusum da gecen sene böyle olmuştu allaha sükür bir daha yaşamadım teramicin ve antibiyotik kullanmanız gerekiyor. Böyle olmasının sebebi ise kullandıgınız bit pre spreylerinn göze kaçması sonucu böle oluyor

uvlr.jpg

@nazım yiğit karaoğlu o bahsettiğin hastalıkta göz çevresinde tüy dökülmesine rastlamadım ben, şimdi baktım da internette. Mantar olmasın bu? Pek çok kişi şikayetçi şu sıra bu problemden..

Mantar için vazalin ya da trosyd sürülebilir. Göze değdirmeden pamuklu çubuk kullanabilirsin. 24 saatte bir temizleyip tekrar uygulayın. 6-7 güne geçmesi gerek.

abi benim kuşda oldu bayabı netden araştırdım baytril ilacı ile geçirenler var teramiycm sarı renkli merhem ile gecırenler var. benim kuşun gözlerinin etrafındaki tüyler geldi vitamin takviyesi ve teramicym ile. ama şişlik var şişligi geciremedim ??????

Teşekkürler arkadaşlar. Teramisin kremi söylicem denesinler bakalım... [MENTION=10405]nazım yiğit karaoğlu[/MENTION] [MENTION=2261]Ezel ALBAYRAK[/MENTION] [MENTION=2271]g0rky06[/MENTION]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:16 -->-> Daha önceki mesaj 21:16 --

Teşekkürler arkadaşlar. Teramisin kremi söylicem denesinler bakalım...
[MENTION=10405]nazım yiğit karaoğlu[/MENTION] [MENTION=2261]Ezel ALBAYRAK[/MENTION] [MENTION=2271]g0rky06[/MENTION]

Arkadaşlar bu hastalık yüzünden 3 adet vasıflı kuşumu kaybettim, bazı kuşta tıksırma, nezle ya da boğazına bir şey durmuş gibi öksürme, bazı kuşlarda göz etrafında şişme ve göz etrafındaki tüylerde dökülme şeklinde kendini gösteriyor. Çok bulaşıcı bir hastalık, benim üretimhanemin havalandırması iyi değildi, hemen hemen tüm kuşlara geçti, vitaform, neo terramycin kullandım en ufak bir fayda sağlamadı, baytril kullandım, önce geçti, bir kaç hafta sonra tekrarladı, konuyu çok araştırdım, teramisin göz kremi gözdeki şişliği indirse de tekrarlıyormuş, tetrasiklin ve doksisiklin etken maddeli antibiyotikler hastalığın tek çözümü, bu etken maddeleri içeren devamisin oblet gibi ilaçlar kullandım ama çözümü ornimix de buldum, bu ilaç güvercinlerde soğuk algınlığı için kullanılıyormuş ama muhabbet kuşlarında da işe yarıyor, ornimix 100 gr çok pahalı, ornimix ds 10 gr satılıyordu galiba, internetten veya güvercin ilaçları satan yerlerde bulabilirsiniz, ben sahibinden.com dan almıştım, facebookta da satanlar varmış...

Son düzenleme:
benim kuşta böyle olmuştu hatta şişmişti eczanede monodoks 100 mg ilaç satılıyor ondan aldım kapsül içinde toz şeklinde bi ilaç onu suyuna attım 3 günde düzeldi bi daha olmadı

Uzun zaman oldu ama sonucu yazmak istedim. Ornimix ile geçti...

kardeş nasıl uyguladın ornimix i..ben 5 gr lık paket siparişi verdim , elime gececek..yeterli olur mu acaba..

kardeş nasıl uyguladın ornimix i..ben 5 gr lık paket siparişi verdim , elime gececek..yeterli olur mu acaba..
Öncelikle Kalsiyum içeren tüm besinleri kafesten çıkarın (gaga taşı, mürekkep balığı kemiği, kumu kafesten çıkarın, mamayı da kesin çünkü bazen mamalarda kalsiyum içeriyor, yani kuşa sadece yem verin). Kuşun suluğunu yarıya kadar doldurun, her gün tazelemek suretiyle 2-3 mercimek tanesi kadar ilave edin, en az 10 gün kullanın, zaten ilaç elinize ulaştığında üzerinde de kullanma talimatı yazıyor.

kuşumun göz kenarında tüy dökümü oluşuyor

kuşumun göz kenarında tüy dökümü oluşuyor daha 6 aylık kendi aldığım kuşlarımın yavrusu ne yapabilirim

Geri