Güvercinlerde Yetiştirici Sağlığı

Konusu 'Güvercinler' forumundadır ve Cihat Türkmen tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Cihat Türkmen
  Çevrimdışı

  Cihat Türkmen Profesyonel

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.848
  Beğenileri:
  64
  Yer:
  Değerli yetiştiriciler, şimdiye kadar hepimizin ortak merakı olan güvercinlerin sağlığıyla ilgili bazı bilgilere sahip olduk. Ben burada sizlere kısaca biz yetiştiricilerinde sağlığıyla ilgili birşeyler hatırlatarak uygulamasını yapılabileceğiniz ayrıntılara dikkatinizi çekmek istiyorum.

  İnsanlardan güvercinlere geçebilen mikroplar olduğu gibi güvercinlerden de insanlara geçebilen mikroplar vardır. Avrupa da yetiştiriciler arasında yapılan bazı araştırmalarda birçok yetiştiricinin akciğer hastalıklarıyla bazı alerjik hastalıklara yakalandıkları gözlemlenmiştir. Bunun da temel sebebi yetiştiricilerin basit tedbirleri almayıp salmalarda enfeksiyon kapmak suretiyle sağlıklarını riske atmalarıdır.

  Sizlere bu konuyla ilgili bazı temel önerilerde bulunmak istiyorum. Salmalarda giydiğiniz giysileriniz mutlaka ayrı olsun ve bu giysilerle evinize asla girmeyin. Zira üstünüze yapışan çeşitli mikroorganizmaları evinize taşırsınız. Bundan en fazla etkilenen kişilerse bağışıklık sistemi henüz tam anlamıyla gelişmemiş olan çocuklarımız olacaktır. Hem ailemiz hem de kendi sağlığımız açısından salmalarımıza çıktığımızda mutlaka üzerimize uzun bir önlük giymeliyiz. Başımıza şapka takmayı, ağzımıza da maske bağlamayı unutmayalım. Özelliklede salmamızı temizlerken mutlaka ağzımıza maskemizi takalım. Böylece istenmeyen tozları yutmamış oluruz. Piyasada toz maskeleri çok uygun fiyatlara satılmaktadır. Şayet gözlerinizde alerjik reaksiyonlar oluşuyorsa salmada ayrıca gözlük kullanılmasında yarar görüyorum. Bunun dışında dışarıda giydiğimiz ayakkabılarla salmamıza kesinlikle girmeyelim. Salma ayakkabımız mutlaka ayrı olmalıdır. Gelen misafirlerimize salmamızda giymek üzere terlik, galoş, poşet vs. sunmalıyız. Şayet salmamızda veya herhangi bir yerde elimize kuş alırsak işimiz bittikten sonra ellerimizi ve yüzümüzü sabunla veya antiseptiklerle yıkamak suretiyle dezenfekte etmeliyiz.
   
 2. GÖKHAN GENÇ
  Çevrimdışı

  GÖKHAN GENÇ Profesyonel

  Katılım:
  17 Ocak 2013
  Mesajlar:
  576
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  ANKARA
  mutlaka ağızlıkve bone kullanırım sağlıkda önemli tabi .güzel noktalara değinmişsiniz
   
 3. Mehmet GÜNEY
  Gizli

  faydalı paylaşım tşklr...
   
 4. Cihat Türkmen
  Çevrimdışı

  Cihat Türkmen Profesyonel

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.848
  Beğenileri:
  64
  Yer:
  En güzeli ustam, Teşekkür ederim.

  Rica ederim usta.
   

Sayfayı Paylaş