Karadeniz Pet

Haçiko'nun İnsanlığa Ders Veren Hikayesi

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
hachiko.jpg
evc03.jpg

1924 yılında Tokyo Üniversitesi'nde görev yapan Japon profesör Dr. Hidesabura Ueno, küçük bir köpek yavrusu edindi. Profesör Ueno, köpeğine Japoncada "sekiz tane" anlamına gelen Haçiko adını koydu. Safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan Haçiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibine eşlik etti. Metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve döndü. Çok geçmeden bir akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışında Haçiko'yu kendisini beklerken gördü profesör ve çok şaşırdı. Bu akıllı köpek sahibinin eve dönüş saatlerini hesaplayarak ve aynı yolu kullanacağını düşünerek metronun önüne gitmişti.

Ondan sonraki bir yıl boyunca, Haçiko her sabah sahibini metroya kadar götürdü, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşıladı. Hiç saatini şaşırmadı.

Ama bir akşam metrodan çıkmadı profesör. Haçiko gözleri metronun kapısında gece boyunca bekledi. Bir sonraki akşam yine yoktu profesör. Üçüncü akşam metrodan yine çıkmadı. Üniversite'de kalp krizi geçirip ölmüştü profesör...Haçiko her akşam sahibim metrodan çıkar diye inatla bekledi. Haftalar, aylar boyunca her akşam Tokyo metrosunun Shibuya istasyonu'nun kapısına gitti.

Tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekleyen Haçiko, 11 yaşındayken (1935 yılında) metronun kapısında öldü.

270220131356242102582.jpg

Haçiko'nun sahibi Dr. Hidesabura Ueno'nun mezarı, yanında Haçiko anıtı. (Aoyama Mezarlığı, Tokyo)

wzQ3XY.jpg

Bugün Tokyo'ya gidenlerin Shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Haçiko'dur. Japonlar, sadakat ve insan hayvan ilişkisinin sembolü olarak ölümünden hemen sonra 9 yıl boyunca sahibini beklediği yere Haçiko'nun heykelini diktiler.

akita1.jpg

I. Dünya Savaşı'ndan sonra da unutmadılar ve savaş sırasında tahrip olan heykelin yerine 1948'de yenisini diktiler. Bugün Shibuya istasyonu'nun o kapısı Haçiko çıkışı olarak biliniyor ve Tokyo'nun en önemli buluşma merkezlerinden biridir.

231608477710e65b83bb711.jpg

Her yıl Haçiko'nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart'da da birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar. Haçiko'nun hikayesi 1987 yılında bir Japon filmine de konu oldu. Ülkemizde de Japon filmleri festivali'nde gösterilmişti.

eX20V3.jpg

Haçiko'nun mumyalanmış naaşı halen Tokyo’da bulunan Ulusal Bilim Müzesi’nde sergilenmektedir.

hachiko-1.jpg

Haçiko'nun hikayesi tüm dünyaya yayıldı ve 70 yıl önce yaşanmış bu köpek hikayesinin Hollywood versiyonu çekildi.Filmde Haçiko'nun sahibini (Profesör Hidesabura Ueno) Richard Gere canlandırdı.

e33de50f4a3dad2802d2e7bf9dbd9000.jpeg

Ayrıca ülkemizde de hayvanseverler tarafından kurulmuş Haçiko isminde bir dernek bulunmaktadır. HAÇİKO |

Filmi izlemeyen bütün hayvan severlere tek söyleyeceğim vakit kaybetmeden izleyin !

Konu için ayrıca teşekkür ederim Muhammet

Filmi yaklaşık 12 sene önce falan izlemiştim, o günden sonra bütün bakış açım değişti. Mutlaka izlenmesi gereken bir film bence. Gerek senaryo, gerek çekim ve gerek hikayesi gereği son derece başarılı.

çok güzel bir film izlerken çok etkilenmiştim.
kesinlikle tavsiye ederim...

izledim az önce bitti çok başarılı bir film olmuş herkes izlemeli bence izlerken ağladım :( artık hayvanların değerini daha da iyi anladım.

O kadar çok ağladım ki babam telaşlandı.Babama niye ağladığımı anlattım.Ona da istediği için filmi izlettim.Gözyaşları sel oldu.Bizi öyle görünce annem telaşlandı.Ona da anlattım.Annem hamileydi filmi izlerken fenalaştı.Bebeği düşürdü.Şuan hastanedeyiz ama hala Haçiko filmine ağlıyoruz.

Suan Star TV'de yayinlanmakta izleyebilirsiniz.. Sona yaklasmis ama olsun :)

Geri