Karadeniz Pet

Halsizlik Ve Ani Ölüm

Ergün İnanır

Yeni Üye
Merhabalar,

İlk kuluçka sonucu 4 yavrusu olan ve yavrular 15-20 gün arası olan erkek muhabbet kuşu gün içerisinde halsizlekti ve 2-3 saat içerisinde veteriner götürmeme rağmen veteriner müdahele edemen öldü. Konu ile ilgili ölmeden önce fotoğrafları yardımcı olacaksa paylaşabilirim. Çok halsiz bir hali vardı ve kanatları düşmüş ayakta bile zor duruyordu. Veterinere gittiğimde yem yemedi mi ve su içmedi gibi sorular ile karşılaştım fakat dün gece saat 21:30 da gayet hareketli ve normal düzende su ve yem tükettiğini gördüm. Bugün su ve yem tüketimini takip edemedim. Veteriner e-coli olabilir dedi. Müdahale esnasında kuşun ağzından sarımsı bir sıvı cıktı ve öldü. Konu ile ilgili olarak sizlerin düşünceniz nedir ? Ayrıca Vil Floks adında bir ilaç verdi e coli için.

Diğer sorum dişisi şu an için sağlıklı görünüyordu. Yavrular dokunusnda tedirginim. Dişi yavruları besleyip beslemeyecek mi acaba ? Nasıl bir yol izlemem gerekli.

Teşekkürler.

öncelikle çok geçmiş olsun, ölüm sebebini bilemiyeceğim ama sizin ki gibi bende erkeği kaybettim. dişi kuş yavrulara bakıyor hemde baya iyi bakıyor.

Böyle yavrudaki erkeklerde bazen ani ölümler olabiliyor yavruları ve eşini baktığı için direncsiz kalmış olabilir üzüldüm anne inşaallah yavruları büyütecektir

eğer enfeksiyon, aşırı yemden boğulma yada soğuk algınlığı falan değilse sebebi stres olabilir mi acaba ?

Doğu bey ,

veteriner uzun zamandır su içip imediğini sordu ki suyu çok fazla tüketirdi, yem konusunda ise kursağının boş olduğunu veteriner söyledi ki aslında baya yem yer ve dişiyi oldukça beslerdi. Çok çalışkandı. Stres kaynaklı olma ihtimali ne derece var bilmiyorum. Halsiz olduğu bilgisini babam verdi verdi ve eve gelip gidene kadar birkaç saat geçti ve çok hızlı bir şekilde öldü.

Ergün hocam öldüğüne çok üzüldüm gerçekten bi faydamız olamadı sanırım :(

Ergün hocam öldüğüne çok üzüldüm gerçekten bi faydamız olamadı sanırım :(

Desteğin için teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:50 -->-> Daha önceki mesaj 18:49 --

Ölen erkeğin yavrularının en küçüğünü ölü olarak buldum. Diğer yavrular normal görünmektedir. E coli bulaşıcı mıdır ? Vil floks vermeyi düşünüyorum ve Diğer kuşlara da vermem gerekir mi ? Yavrulu olan çiftlere vermem sıkıntı yaratır mı acaba ?

çok geçmiş olsun. yavrusuda ölmüş

Destekleriniz için teşekkür ederim.

Vil Floks ile bir kür uygulamaya başladım.

E Coli vb hastalıkların yanında ölüme neden olacak birkaç düşünce daha kafamda belirdi.

E-coli , salmenolla gibi hastalık belirtileri hiç göremedim ve bu hastalıktan kuşku duyacak olursak kuş ne kadar sürede ölür ?

Düzenli olarak hafta birgün elma sirkesini birkaç damla olarak sularına uygulamaktaydım.

Kuşun çok ani ölümü olması parazit vb hastalık dışında ki kuşun sabah babamın mama hazırlama esnasında çok hareketli olması da bunu düşünmeme neden olmakla birlikte,
1. Yavrusunun ölümüneyle (yavrunun ne zaman öldüğünü bilemiyorum) strese bağlı ölüm olabilir mi ?
2. Mama boğaza yapışma ya da nefes borusuna kaçmış mıdır ? (nefes almasını dinledim fakat herhangi bir ses duyamadım)

Geri