Karadeniz Pet

Halsizlik ve İshal

• Konbuyu başlatan Elif AKDOĞANOĞLU
  • Başlangıç tarihi
E

Elif AKDOĞANOĞLU

Guest
Herkese Merhaba;

Bir süredir işlerimin yoğunluğundan ötürü foruma giremedim. Bugün çok yakın bir dostumun muhabbet kuşunun rahatsızlığı ile ilgili bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak adına bu konuyu açıyorum.

Yaklaşık 4-5 aylık erkek muhabbet kuşu birkaç haftadır iştahsızdı, arkadaşım önceleri değiştirdiği yemden kaynaklandığını düşünmüş, sorun olarak görmemiş. Son bir haftadır şikayeti artarak devam edince benden yardım istedi. Gidip kuşu gördüm. Kafesin tabanında kabarmış şekilde uyuyor, kursağı boş, yem yemek istiyor ancak yaşadığı şiddetli bulantı yüzünden ya yiyemiyor ya da yediğini hemen kusuyordu. Sürekli üşüme halindeydi, avcumun içine sokulup sıcakta uyuma isteği vardı. Ayrıca açık yeşil-sarı renkte ishali olduğunu gördüm. Elinde sadece avi-vit olduğu için hemen suyuna koydum. Biraz vitaminli su içirdim parmağımla. Yem yemeye teşvik ettim, pek başarılı olamadım. Sıcak bir ortama alarak geceyi rahat geçirmesini umarak resmen sabaha kadar başında nöbet tuttum. Sabah geceye kıyasla nispeten daha iyiydi. Sabaha çıkamaz diye düşünüyorduk. Erkenden kuşu küçük seyahat kafesine aldık polar battaniye ile kafesi sarıp yakınlardaki bir veterinere götürdük. Şimdi kuş veterinerde, 2 saat önce kontrole gittiğimde kuşa su bile vermediklerini gördüm, nedenini sorduğumda "henüz tedavisi başlamadığı için vermedik" dediler, sinirlenip kuşun susuz kalabileceğini, ilaç vermeseler bile en azından su vermeleri gerektiğini söyledim su koydurdum kafese. Açıkçası veteriner iyi bir yer gibi görünse de bu olay güvenimi zedeledi. Kuşun iyileşmesi için neler yapılabilir, ne tavsiye edersiniz ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:48 -->-> Daha önceki mesaj 14:26 --

Şu anda forumda kayıtlı 30 aktif kullanıcı var ama bir kişi cevap yazmıyor. Teşekürler yine de !

yem olarak aspur verın kapukları daha ınce oldugu için belkı onu yıyebılır yada soyulmuş yemde alabılırsınız. enjektor ıle bebe bıskuvisini yumurtanın sarısı le karıştırıp ıyıce ezdıkden sonra vermeye calışın ve sıcak bır yerde tutun kuşu .gecmış olsun

murat bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

veteriner ile telefonda az önce bir görüşme yaptım. kuşun suyuna vitamin, ishal ilacı, antibiyotik ve parazit ilacı koyduklarını, enjektör yardımı ile sudan biraz içirdiklerini söylediler. Yarın izinli olacağım için kuşu bu akşam alıp gece ve yarın gün boyu bakımını yapacağım. veteriner de kullandığı ilaçlardan 1 hafta yetecek kadar enjektöre çekip adlarıyla birlikte bana verecek.

Muhammet Bey'in biraz önce paylaştığı elle besleme mamasından da satın alıp kuşa onu yedirmeyi deneyeceğim.

Kötü kokulu dışkı ve ishal durumu mevcut. Parazit kaynaklı bir rahatsızlıktan şüpheleniyorum.

Tekrar cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

çok teşekkür ederim. umarım kurtarabilirim :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:53 -->-> Daha önceki mesaj 15:44 --

Biraz once kuşu kaybetmis bulunuyoruz.

Cok buyuk ustalar eminim ki cok mesgulduler, ilac veteriner, yem vs tavsiyesinde bulunmadilar. O degerli bilgilerini aktarmadilar.

Saglik olsun diyemeyecegim. Olmadi çünkü.

Herkese iyi aksamlar. Bundan sonra bu forumdaki rolum tamamen pasiftir. Yonetici de dilerse hesabimi silebilir. Su andan sonra umrumda degil.

Hoscakalin.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başiniz sagolsun konunuzu yeni gördüm :(
Yaklaşik 1 ay oldu ve ben de kaybettim kuşumu acinizi çok iyi anliyorum

Bu sitede veteriner tavsiyesi kimse yapmaz nedendir inanin hiç anlamiyorum
Ama iyi bir veteriner hekim tavsiye edene serin serin laf söylerler
Neymiş veteriner kuştan anlamazmiş!!
Bilmiş bilmiş ilaç tavsiye edene kadar iyi hekim araştirmak birilerinin işine gelmiyor

Her ne hikmetse üreticilere bir taş geldiyse de sizinle saç baş kavga ederler ama !!
İnsan iyi bildigi hekimi vs tavsiye etmeli ki burada bilinçli veterinerlerin duyulmasi saglansin
Hayvanlar hekim hatasi yüzünden ölmesin boşuna

Kaybiniza üzüldüm ama lütfen meydani bazi bilinçsiz kişilere birakmayin
Yeni üyelere dogru bilgilendirme yapacak sorumluluk sahibi kişilere çok ihtiyaç var :(

çok teşekkür ederim. umarım kurtarabilirim :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:53 -->-> Daha önceki mesaj 15:44 --

Biraz once kuşu kaybetmis bulunuyoruz.

Cok buyuk ustalar eminim ki cok mesgulduler, ilac veteriner, yem vs tavsiyesinde bulunmadilar. O degerli bilgilerini aktarmadilar.

Saglik olsun diyemeyecegim. Olmadi çünkü.

Herkese iyi aksamlar. Bundan sonra bu forumdaki rolum tamamen pasiftir. Yonetici de dilerse hesabimi silebilir. Su andan sonra umrumda degil.

Hoscakalin.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ben üstüme alınmıyorum tek yorumu ben yapmışım .ustalr size soylenıyor

Geri