Karadeniz Pet

Halsizlik

ufuklarotesi

Yeni Üye
arkadaşlar merhaba. muhabbet kuşumda 2-3 gündür halsizlik var. çok canlı bir normalde. kafeste durmak istemez. ama bi kaç gündür kafesten çıkmak istemiyor ve uçarken tereddütlü uçuyor yavaş yavaş. uçup konacağı zaman eskisi kadar seri değil ve konarken zorlanıyor. vitamin düzenli olarak veriyodum her zaman. az önce de veterinere gittim. tam bir teşhis yapamasa da halsizlik olduğunu o da gördü. antibiyotik ve kuvvetli bir vitamin verdi. bu arada ishali yok dışkısı her zamanki gibi normal. sizce ne yapabilirim. ilaçları düzenli olarak kullanacağım. önerileriniz ve ne olduğu hakkında fikirlerinizi alabilir miyim?

Kuşunuzun kafasında ya da vücudunda diken diken şeklinde tüy kapsülleri var mı? Eğer varsa tüy dökümündedir ve kuşlar tüydeyken halsizleşebilior,bu normal bir durum.Eğer tüydeyse ve uzun kanat tüylerinden birkaçını kaybettiyse bu da tereddütlü uçmasına ve uçtuktan sonra dururken zorluk yaşamasına sebep olabilir.Kuşun bir videosunu ve yakından bir fotosunu yükleseydiniz daha sağlıklı yorum yapılabilirdi aslında.

Evet çok olmasa da tüy dökümü var. Uzun kanatlarindan düştüğünü girmedim. Uçarken tereddütlü yavaş uçuyor.ve konarken zorlaniyor. Halsizlik tüy dökümünde oluyor biliyorum. 2 yasında zaten. Tüy dokumlerindeki hallerini bildiğim icin bu halsizlik bana biraz anormal geldi.inşallah veterinerin verdiği ilaç ve vitamin etkili olur.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:04 -->-> Daha önceki mesaj 17:52 --

video ve resim şuan atamam işe geçtim. 3 kuş daha var. hasta olan erkek. 2 dişi ve 1 erkek daha var. onlarla beraber uçarlarken bi tarafı mı zedelendi acaba diye düşünüyorum.kanat vs. ama herhangi bir yara bere vs yok detaylıca baktım. bugün iştahı da azdı biraz. halsizlik tüy dökümü halsizliğine benzemiyor. inşallah dediğiniz gibidir.

Kuşu görmeden bişi söylemek zor.Normal tüy dökümünden farklı görünüosa bunu en iyi siz anlarsınız.Umarım en kısa zamanda toparlar.Geçmiş olsun.

teşekkürler sağolun. resim atarım birazdan

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:32 -->-> Daha önceki mesaj 18:33 --

resim çektim ancak göndermeyi beceremedim. az önce baktım da maşallah halsizlik yoktu fazla. ancak yavaş uçma ve konarken zorlanma devam ediyor. diğer erkek kuşun benim odada olmadığım bir esnada oynarlarken gagasıyla bunun bir tarafını ısırarak incitebileceği aklıma geldi. hayvan ürkerek uçuyor ve konarken tereddüt ediyor ve ilk seferde konamıyor ineceği noktaya. baktım inceledim ama gözle görülen yara bere vs yok. kanadında yada başka bir noktada sinirleri filan mı incindi. ne yapsam ki. yaşadığımız yerdeki veteriner kuşlarla çok alakalı değil maalesef. orada uçurdum gördü ama hiç bir şey dediği yok. halsizlikle alakalı ilaç verdi sadece. bilmiyorum inşallah düzelir. fazla uçurmuyorum bir taraflara çarpıp da kendine zarar vermesin diye. eğer bir öneriniz varsa yazabilirsiniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:34 -->-> Daha önceki mesaj 01:33 --

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:35 -->-> Daha önceki mesaj 01:34 --

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:47 -->-> Daha önceki mesaj 01:35 --

[/COLOR]Levent abi kanatta bir zedelenme varsa nasıl anlarız bunu. halsizliğin sebebi zedelenme acısı olabilir. baktım ancak herhangi bir yara vs gözükmüyor. nazikce kanatlarını açıyorum bir sorun göremiyorum. ama kanatlara bakarken bir ürkeklik var hayvanda.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:51 -->-> Daha önceki mesaj 01:47 --

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:54 -->-> Daha önceki mesaj 01:51 --

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:09 -->-> Daha önceki mesaj 01:54 --

Levent abi kanatta bir zedelenme varsa nasıl anlarız bunu. halsizliğin sebebi zedelenme acısı olabilir. baktım ancak herhangi bir yara vs gözükmüyor. nazikce kanatlarını açıyorum bir sorun göremiyorum. ama kanatlara bakarken bir ürkeklik var hayvanda. abi video da gönderdim. iyi gibi görünüyor videoda ama 3 gün önce jet gibi giden hayvan birden böyle durağan uçmaya başladı ve konarken zorlanıyor hayvan. değerli bilgilerin için teşekkürler şimdiden

Son düzenleme:
Önceden nasıl uçuyordu bilmiyorum ama şu an kuş gayet sağlıklı.
Birkaç gün gözlemleyin bakalım. Bence eski haline kavuşur.

İnşallah abi. onceden Hızlı uçup direkt konan hayvancik konacağı yere done done zor iniyo.yerden yükselmesi de biraz sıkıntılı ve kâğıttan daire şeklindeki avizeye çarpıyor havada. videoda biraz daha iyi evet. Sağolasin

Geri